Prototip:Rakı Lot 2023_0003 (Türkiye, 45% abv)

Ünlü şef Mehmet Gürs ve gastronomi yazarı Cemre Torun’un geliştirdiği formülle Mey İçki’nin Alaşehir’deki tesislerinde üretilen Prototip:Rakı Lot 20203_0003, markanın bizlere sunduğu 3. şişelemesi. Kuru Antep Karası, yaş geç hasat Sultaniye ve yaş Öküzgözü üzümlerinden üretilen Lot 2023_0003, 2.,4% uçucu yağ seviyesine sahip Yusufça ve Anbarcık köylerinden anason tohumları ile damıtılmış. Çelik tank ve meşe fıçılarda kısa süre bekletilen rakı, 45% dereceyle şişeleniyor.

Tadım Notları: İlk koklamayla beraber serinin diğer üyeleri gibi dengeli bir rakı izlenimini veriyor. Dengeli anason ve belirgin  tatlı üzüm karakteriyle oldukça dolgun ve kaygan bir yapıda. Hafif çiçeksi ve otsu kokular almak da mümkün. Damakta da burunda olduğu gibi tatlı bir görüntüde, anason oldukça dengeli. Yumuşak bir içim sunan Lot 2023_0003, damakta kremamsı ve tatlı bir bitiş bırakıyor.

Prototip:Rakı Lot 2023_0003 markanın önceki şişelemeleri gibi genel olarak yumuşak içimli ve kremamsı denebilecek bir rakı olmuş. Diğer şişelere göre biraz daha tatlı bulduğum bu rakıyı öncelikle 1’e 1 su, sonrasında ise 2’e 1 su ile denedim. 2 ölçek rakı 1 ölçek su ile daha keyif aldığımı söyleyebilirim. Özellikle son 2-3 yılda rakıyı minimum soğuk suyla içen biri olarak bunun gibi yumuşak içimli rakıları çok keyifli buluyorum. Yumuşak karakteri nedeniyle ağır ana yemek veya mezeler yerine soğuk mezeler ve hafif balıklar ile daha uyumlu olacağını düşünüyorum. Bir tek beyaz peynirin yanında bile keyifle içilecek bir rakı.

13082023


Prototype: Rakı Lot 20203_0003 is produced in Mey İçki’s facilities in Alaşehir, with the formula developed by famous chef Mehmet Gürs and gastronomy writer Cemre Torun. The third bottling from the brand, Lot 2023_0003 produced from dry Antep Karası, late harvest Sultaniye and Öküzgözü grapes. It is distilled with anise seeds from Yusufça and Anbarcık villages with 2.,4% oil level. before kept for a short time in steel tanks and oak barrels and bottled at 45% abv.

Tasting Notes: With the first sniff, it gives the impression of a balanced raki as we’ve seen in the other members of the series. It has a very soft structure with its balanced anise and distinctly sweet grape character. It is also possible to get lightly floral and herbaceous notes. On the palate, quite sweet with balanced anise aromas. Offering a soft texture, Lot 2023_0003 leaves a creamy and sweet finish on the palate.

Prototype: Rakı Lot 2023_0003, like the previous bottlings from the brand, is a raki with a soft character and creamy taste. I found this one a little sweeter compared other bottles. I tried first with 1:1 water and then with 2:1 water. I enjoy it more with 2 scales of raki and 1 scale of water. Due to its soft character, I believe it will be more compatible with cold appetizers and light fishes instead of heavy main course or appetizers.

Prototip:Rakı Lot 2023_0003
82%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.