Viski severlerin her sene dört gözle beklediği, dünyanın en büyük viski fuarlarından olan Whisky Show London, 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde Londra’da tarihi Old Billingsgate binasında düzenlendi. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle iptal olan ve online olarak düzenlenen fuarın biletleri bu sene hem online hem de canlı opsiyonlu olarak satışa sunuldu.

En son 2019’da katıldığım Whisky Show London’da bir sene aradan sonra katılmak, merak ettiğim viskileri tatmak ve viski dünyasından dostlarla sohbet etmek gerçekten çok güzeldi. Bu yazımda sizlere genel olarak Whisky Show London 2021 izlenimlerimden ve fuarda tattığım viskilerden bahsedeceğim.


Kısaca Whisky Show London; 

Her sene farklı bir temayla gerçekleştirilen Whisky Show’un bu seneki teması “A Journey through Flavour” olarak belirlenmiş. The Whisky Exchange‘in düzenlediği Whisky Show London 2021’de dünyanın dört bir yanından 650 civarı farklı viski vardı. Fuarda onlarca viski markasına ek olarak Rom, Gin, Sherry, Mezcal ve Konyak gibi farklı kategorilerde de içkiler bulunuyordu.

Fuar alanında istediğiniz markanın stanında tadım yapabildiğiniz gibi 3 gün boyunca belli saatlerde düzenlenen Masterclass’lara da katılabiliyorsunuz. İçeriğine göre değişen ücretleri olan Masterclass’lara katılmak, viski dünyasının önde gelen isimlerinden uzman olduklarını alanları dinlemek adına oldukça değerli.

2019’da tek gün katıldığım fuara bu sefer cuma ve pazar olmak üzere 2 gün katıldım. Aslında amacım 3 gün de katılmaktı ama geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle iptal olan fuara bu sene talep oldukça yüksekti, bu nedenle de cumartesi biletleri hemen tükenmişti. Yine de 2 gün istediğim viskileri tatmak ve fuarın tadını çıkarmak adına fazlasıyla yeterli oldu.

Whisky Show için aldığınız biletlerle fuarda bulunan viskilerin yaklaşık %90’ını tadabiliyorsunuz. Biletinize dahil olmayan viskiler “Dream Dram” olarak geçiyor. Eğer bu viskilerden denemek istiyorsanız ekstra token almanız gerekiyor. 1 Token £10’a eş değer. Her bir Dream Dram’ın farklı bir ücretlendirmesi bulunuyor. Örneğin, Talisker 43 Year Old Xpedition Oak 3 token değerindeydi.

2 gün katıldığım Whisky Show London 2021’de yaklaşık 80 ekspresyon tatma fırsatım oldu. Bunların çok büyük kısmını viski oluştursa da Rom, Konyak ve Mezcal kategorilerinde de birkaç ekspresyon tadabildim.

Whisky Show London 2021’de tatma fırsatı yakaladığım ekspresyonlar şu şekilde:

 1. Glenfarclas 25
 2. Glenfarclas 30
 3. Glenfarclas Family Cask 1986
 4. Redbreast PX Edition
 5. Red Spot 15
 6. Compass Box Canvas
 7. Compass Box Orchard House
 8. Compass Box No Name
 9. Macallan Classic Cut 2021
 10. Macallan Sherry Cask 18
 11. Macallan Rare Cask 2021
 12. Johnnie Walker Blue Label – Legendary Eight
 13. Collectivum XXVIII
 14. Kilchoman %100 Islay 2021
 15. Kilchoman PX Sherry Cask 2021
 16. Kilchoman Loch Gorm
 17. Glengoyne 18
 18. Tamdhu 15
 19. Paul John Mithuna
 20. Stauning Rye
 21. Stauning El Clásico
 22. Woodford Reserve Brandy Cask Finish
 23. Woodford Reserve Wheat
 24. Chichibu The First 10
 25. Ichiro’s Malt MWR
 26. Laphroaig 10 Year Old Sherry Oak Finish
 27. Laphroaig 10 Cask Strength Batch 13
 28. Blanton’s Original Single Barrel
 29. Blanton’s Gold Edition
 30. Nc’Nean Organic Single Malt
 31. Nc’Nean Botanical Spirit
 32. Lindores Abbey MCDXCIV
 33. Waterford Ballymorgan 1.2
 34. Waterford Bannow Island 1.2
 35. Waterford Biodynamic: Luna 1.1
 36. Lagavulin 11 Year Old Offerman Edition
 37. John Walker & Sons Bicentenary Blend
 38. Talisker 43 Year Old Xpedition Oak
 39. Kavalan Solist Port Cask
 40. Nikka Taketsuru Pure Malt
 41. Nikka Coffey Malt
 42. Bowmore 21 Château Lagrange French Oak Barriques
 43. Bowmore 25
 44. Balvenie 14 The Week of Peat
 45. Balvenie 17 Peated Cask
 46. Jack Daniel’s Single Barrel Rye
 47. Jack Daniel’s Single Barrel – Barrel Strength
 48. Torabhaig Allt Gleann
 49. Octomore Edition 12.1
 50. Octomore Edition 12.2
 51. Octomore Edition 12.3
 52. Octomore Edition 10.4
 53. Glen Moray Warehouse 1 Tokaji Finish
 54. Glen Moray Warehouse 1 Manzanilla Finish
 55. Glen Moray Warehouse 1 Barolo Finish
 56. Whisky Trail Ben Nevis 59.6% #46925
 57. Islay Violets 33
 58. Westland American Single Malt
 59. Westland Garryana
 60. Aberfeldy 15 French Red Wine Cask Finish
 61. Aberfeldy 21
 62. Watt Whisky Caol Ila 10
 63. Rémy Martin 1738 Accord Royal Cognac
 64. Los Siete Misterios
 65. Foursquare Shibboleth 16
 66. Mount Gay Select 7 TWE Exclusive
 67. Bimber Ex-Bourbon Single Malt Whisky Batch 3
 68. Bimber Selfridges Exclusive
 69. Bimber France Edition
 70. Bimber Oxford Circus
 71. Whisky Show 2021 Bottlings Ben Nevis 25 51.2%
 72. Whisky Show 2021 Bottlings Aurora Aldehydes
 73. Glenmorangie 13 Cognac Cask Finish
 74. Scallwag 10
 75. The Gauldrons

Whisky Show’da tattığım viskilerin notlarını önümüzdeki günlerde tek tek detaylı şekilde paylaşacağım. Bu paylaşımlarımı “Tadım Notlarım” veya “A’dan Z’ye Tadım Notlarım” başlıklarından takip edebilirsiniz. Bu yazımda ise tattığım viskiler arasında öne çıkanları paylaşacağım.


Öne Çıkanlar:

London Whisky Show’a katılan dostlarla yaptığımız sohbetlerden çıkarımım bu senenin geçtiğimiz senelere göre biraz daha sönük geçtiği yönünde. Buna ben de belli bir ölçüde katılıyorum. Her ne kadar ekspresyon sayısı olarak geçtiğimiz senelere kıyasla bir azlık olmasa da bazı markaların standları viski severleri biraz üzdü diyebilirim. Özellikle Glenmorangie, Ardbeg ve Glendronach standları markaların zengin portföylerini düşündüğümüzde oldukça sönüktü.

House of Drams: Fuar alanına girer girmez ilk uğradığım standlardan biri Diageo’nun standı oldu. “House of Drams” adıyla Diageo portföyünde bulunan tüm viskiler yer aldığı standda Talisker Marka Temsilcisi Jason Clark ve Johnnie Walker Harmanlama ekibinden Aimée Gibson’la da sohbet etme şansım oldu.

Burada tattığım viskiler arasında Johnnie Walker’ın 200.’cü yılına özel çıkardığı John Walker & Sons Bicentenary Blend ve Johnnie Walker Blue Label – Legendary Eight’i çok beğendiğimi söylemeliyim.

John Walker & Sons Bicentenary Blend

Sevgili dostum Tankut ile birlikte tattığımız Talisker 43 Year Old Xpedition Oak için ise yorum belirtmek biraz zor, zira oldukça katmanlı bir viski olduğu için 1-2 kere daha tatmam gerekecek.

Talisker 43 Year Old Xpedition Oak

Redbreast PX Edition: Benim için London Whisky Show’un en keyifli viskilerinden biri oldu diyebilirim. Bourbon ve Oloroso şeri fıçılardan olgunlaştıktan sonra Pedro Ximénez hogshead fıçılarda bitiş verilen Redbreast PX Edition, markanın alışık olduğumuz tatlı-baharatlı dengesini biraz daha tatlıya taşımış. Oldukça aromatik bir viski olmuş. Benim gibi hem Redbreast, hem de şeri fıçısı sevenler için lezzetli bir viski.

Redbreast PX

Compass Box: Tıpkı 2019’da olduğu gibi bu sene de çok zaman geçirdiğim bir stand oldu Compass Box. Türkiye’ye de yakın zamanda giriş yapan markanın yeni çıkan 3 ekspresyonunu tattım. Bunlar arasında Compass Box Canvas favorim oldu. Oldukça aromatik, zengin bir viski olmuş. Orchard House biraz düz gelse de şişesiyle vaat ettiği şeyi yani meyvemsi karakteri fazlasıyla veriyor.

Macallan: London Whisky Show’ın en kalabalık standlarından biri tabii ki Macallan’dı. Kalabalığın arasında kendime yer bulup çok merak ettiğim yeni çıkan Macallan Rare Cask 2021 ve Macallan Classic Cut 2021’i tadabildim. Classic Cut’ı, 2018’e göre daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bol vanilya, marzipan, zencefil ve meşe. Bir de hazır uğramışken asla üzmeyecek Macallan Sherry Cask 18 içmeden olmazdı tabii…

Macallan Classic Cut 2021

Kilchoman: Compass box gibi yakın zamanda ülkemize giriş yapan ve benim de yakından takip ettiğim bir marka. İskoçya’nın Islay bölgesinde bulunan Kilchoman, bazı ekspresyonlarında Islay vurgusunu iyice öne çıkartıyor. Fuarda tattığım Kilchoman %100 Islay 2021 de bu viskilerden biriydi. Islay bölgesinde tek bir çiftlikte üretilen arpalardan damıtılan ekspresyon Bourbon ve Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılmış, ortaya da elma, vanilya, üzüm, deri ve zencefil aromalarıyla harika bir viski çıkmış.

Kilchoman Loch Gorm

Octomore: Yoğun isli karakteriyle meşhur Octomore’u son güne sakladım. Show’da yer alan viskiler listesi açıklandığında ilk dikkatimi çekenlerden biri Octomore 12 serisi olmuştu. Yeni serinin 3 ekspresyonunu yan yana denemek yorucu olsa da, fazlasıyla keyifliydi. 12 serisindeki favorim ilk ve ikinci dolum Bourbon fıçılardan sonra ilk dolum Sauternes fıçılarında 18 ay bekletilen Octomore Edition 12.2 oldu. Yoğun is karakterinin meyveli zarif tatlarla güzel bir uyumu olmuş.

129.7 ppm oranına sahip Octomore Edition 12.2

Bimber: Son 1-2 yılda viski dünyasında adını sıkça duymaya başladığımız oldukça popüler bir marka Bimber. “London Single Malt” olarak geçen Bimber’ı daha önce birkaç kez tatmış fakat bir türlü ısınamamıştım. Hem bir şans daha vermek, hem de markayı biraz da onlardan dinlemek adına standlarına uğradım. Tattığım Bimber Ex-Bourbon Single Malt Whisky Batch 3 ve Bimber Selfridges Exclusive pek dengeli bulduğumu söyleyemem. Fakat Bimber France Edition ve Bimber Oxford Circus ise bir o kadar keyifliydi. Bimber’ı anlamak için daha çok tadım yapmak şart.

Bimber Oxford Circus

Waterford: Bu fuarda keşfetmek istediğim diğer marka da Waterford’du. İrlanda’da bulunan Waterford, viskide teruar kavramının önemini vurgulayan ve tüm stratejisini de buna göre belirlemiş bir marka. Tıpkı üzümde olduğu gibi arpanın yetiştiği tarlanın büyük fark yarattığını söyleyen Waterford’un farklı tarlalardan elde edilen arpalardan ürettiği seriler bulunuyor.

Waterford Bannow Island 1.2

Westland: Giderek büyüyen “American Single Malt” kategorisinin temsilcilerinden Westland, benim ilk kez tanıştığım bir marka oldu. “American Single Malt” tabiri henüz regülasyonlarla tanımlı bir kategori olmasa da Westland gibi üreticilerin bu kategorinin regüle edilmesi ve belli bir kalitenin sağlanması adına yoğun çalışmaları olduğunu söyleyebilirim. 2 ekspresyonunu tattığım Westland’in daha önce tattığım hiç bir Amerikan viskisine benzemediğini söyleyebilirim. Tabii ki bunun en büyük neden tıpkı İskoç Maltları gibi %100 arpadan geleneksel imbiklerde üretilmeleri.

Garry Oak olarak bilinen Quercus Garryana fıçılarından olgunlaştırılan Westland Garryana.

Jack Daniel’s: Aslında herhangi bir Jack Daniel’s ekspresyonunu tadım listeme eklememiştim, fakat önünden geçerken 2 şişe dikkatimi çekti: Jack Daniel’s Single Barrel Rye ve Jack Daniel’s Single Barrel – Barrel Strength. Jack Daniel’s Single Barrel çok keyif aldığım bir viski, çavdar viskilerini de ne kadar sevdiğimi her fırsatta söylerim. İkisinin birleşiminin güzel olacağını düşündüm. Jack Daniel’s Single Barrel Rye, standart Single Barrel’a göre daha baharatlı ve sıcak. Keyifli fakat açıkçası benim tercihim standart Single Barrel olur.

Jack Daniel’s Single Barrel Rye

%64.5 alkol derecesine sahip Jack Daniel’s Single Barrel – Barrel Strength

Tattığım viskiler arasından bir sıralama yapmam gerçekten çok zor ama bu şova dair aklımdan çıkmayacak viskileri merak ediyorsanız ilk söyleyeceğim viskiler Chichibu The First Ten, Glenfarclas Family Cask 1986, Glen Moray Warehouse 1 Tokaji Finish, Laphroaig 10 Cask Strength Batch 13 ve Kilchoman %100 Islay 2021 olurdu.

Bunlara bir de Whisky Show’a özel şişelenen Ben Nevis 25 (51.2%) ve Rum olarak da Foursquare Shibboleth’i ekleyerek yazımı toparlıyorum…

Whisky Show Ben Nevis 25

Foursquare Shibboleth Rum listemde ilk sıralara yerleşti…


Son olarak;

Tattığım viskilerden öne çıkanları kısaca tek yazıda paylaşmak benim için oldukça zor oldu. Umarım London Whisky Show 2021’e dair izlenimlerimi aktarabilmiş ve sizi az da olsa orada hissettirebilmişimdir.

Her zaman olduğu London Whisky Show’da viski dünyasından dostlarla karşılaşmak ve sohbet etmek çok keyifliydi. Bu sene pandemi nedeniyle ne yazık ki Türkiye’den katılım yoktu, fakat buna rağmen yurtdışında yaşayan birkaç Türk viski sever bir araya gelebildik. Farklı viskiler tatmak ve keşifler yapmak çok güzel olması da, bunu asıl keyifli yapan bu keşifleri dostlarla birlikte yapmak ve tadılan viskiler üzerine sohbet etmek…

Sláinte!

London Whisky Show 2021 hatırası


Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’da Z’ye Tüm tadım notlarım…

London Whisky Show 2019 Notlarım…

Viskinin Başkenti İskoçya’nın Speyside Bölgesinden Notlarım…

Leave a Reply

Your email address will not be published.