Her ne kadar evimde farklı boyut ve şekillerde 50’ye yakın viski kadehim bulunsa da, değişik bir kadeh gördüğümde mutlaka almak ve denemek isterim. Çünkü her kadeh size farklı bir içim keyfi ve performansı sunar.

Denver & Liely Whisky Glass uzun zamandır alıp denemek istediğim bir kadeh olarak aklımdaydı. Elime geçer geçmez kadeh hakkındaki detayları ve ilk yorumlarımı paylaşmak istedim.

Sevgili Mustafa Orman’a, & Viski’nin 2. yılı için hediye ettiği bu harika bardak için çok teşekkür ederim!

Avusturalyalı tasarımcılar Denver Cramer ve Liely Faulkner tarafından yaratılan Denver & Liely Whisky Glass, üfleme metoduyla el yapımı üretilen oldukça şık ve zarif bir viski kadehi.

Sınırlı sayıda üretilen Denver & Liely Whisky Glass kadehlerinin her biri özel bir batch (seri) numarasına sahip. Bu numarayı en az kadeh kadar şık olan kutusunun üzerinde görebiliyorsunuz.

Tüm tadım bardaklarında olduğu gibi Denver & Liely kadehi de viski tadımını bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. İnternet sitelerini ve reklamlarını incelediğimde bu konuda çok iddialı olduklarını söyleyebilirim.

Denver & Liely Whisky Glass Tasarım Özellikleri

Denver & Liely kadehinin tasarımı için kısaca, Tumbler-Snifter viski kadehlerinin karşımı diyebiliriz. Kadehin geniş haznesi bir tumbler’ı andırırken, oval şekli ve gidere daralan ağız kısmı ile de snifter’a benziyor.

Denver & Liely kadehinin en önemli tasarım özelliklerinden biri, haznesine göre daha dar bir ağız kısmına sahip oluşu.

Hazneden tepeye doğru daralan bu ağız kısmı sayesinde viskinin aromaları başarılı bir şekilde muhafaza ediliyor. Bu özellikle viski tadımlarının en önemli aşaması olan nosing için oldukça kritik. Aynı şekilde dar ağız kısmı kadehten güçlü bir yudum almayı da kolaylaştırıyor.

Glencairn, Copita, Snifter gibi birçok tadım kadehinin benzer ağız yapılarına (dar) sahip olduğunu hatırlatalım!

Denver & Liely Whisky Glass’ın bir diğer öne çıkan tasarım özelliği ise oldukça fonksiyonel bir hazneye sahip olması. Bu hazne tasarımı hem elde rahat bir kadeh tutuşu sağlıyor, hem de viskiyi kadehin içinde döndürerek havalandırmayı kolaylaştırıyor.

Denver & Liely Whisky Glass Tadım Performansı

Tabii ki yeni bir kadeh denerken, farklı bir viski denememek olmazdı. Bu kadehteki ilk viskim Penderyn Madeira Single Malt oldu.

Kadehin nosing performansı gerçekten oldukça başarılı. Tadım esnasında eş zamanlı olarak Glencairn ve Copita bardaklarını da kullandım. 3 kadehte de aromaları net bir şekilde alabildiğimi söyleyebilirim. Aynı şekilde de içimde de, iyi bir performans gösteriyor.

Tasarım olarak çok beğendiğim Denver & Liely Whisky Glass, fotoğraflarda da harika çıktığını belirtmeliyim…

Denver & Liely hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz web sayfalarına göz atabilirsiniz. (Link)

Denver & Liely kadehini temin etmek isterseniz ise Türkiye dağıtıcısı olan Trend Tobacco ile iletişime geçebilirsiniz.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Farklı viski kadeh çeşitlerinden bahsettiğim “Viski Bardakları” yazıma göz atabilirsiniz!

Diğer viski aksesuarları için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.