Viski matarası sadece kamplarda değil günlük hayatımda da sıkça kullandığım bir aksesuar. Ne içki servis edileceğini bilmediğim davetlerde, barından emin olmadığım etkinliklerde veya seyahatlerde ceketimin cebine mutlaka bir matara koyarım. Tabii ki mataramın içine de o güne uygun bir viski…

Stanley’in viski matarası uzun zamandır almak istediğim bir mataraydı. Bu eylülde yeni kamp sezonunu açarken kendimi biraz şımartarak bu matarayı almaya karar verdim.

Instagram‘da Stanley matarasının görselini paylaştıktan sonra, matara hakkında birçok kişiden sorular aldım. Bu nedenle de ufak bir ürün inceleme yazısı paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle, kısaca Stanley viski matarasının özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Mataranın modeli, “Stanley Adventure Flask Pocket” (Cep Termosu) olarak geçiyor. Aynı modelin 0,14 ve 0,23 litre olmak üzere 2 farklı opsiyonu bulunuyor.

Ben daha çok hacme sahip olması nedeniyle 0,23 litre olanı tercih ettim.

“Stanley Adventure Flask Pocket” ürününe N11, D&R veya Kutup Ayısı gibi online mağazalardan göz atabilirsiniz. Stokta bulmak biraz zor olabiliyor ara ara kontrol etmenizde fayda var…

Benim iyi bir matarada aradığım 3 özellik vardır.

1 – Bunlardan ilki, mataranın içerisindeki sıvı iyi muhafaza edebilmesi. Stanley’in ağız kısmı oldukça sıkı kapanıyor ve ne kadar sallarsanız sallayın dışarı sıvı kaçırmıyor. Buna ek olarak, kapak kısmı mataraya entegre olduğu için kapağı kaybetme gibi bir riski de bulunmuyor.

2 – Diğer aradığım özellik ise, mataranın iyi bir izolasyona sahip olması. Uzun doğa yürüyüşlerinde veya kamplarda mataraya koyduğunuz sıvıyı uzun süre istediğiniz ısıda muhafaza etmek çok önemli.

Stanley matarasının zor koşullarda bile olsa içerisindeki sıvıyı 4 saat soğuk ve 45 dakika sıcak tutmak gibi bir özelliği var.

Eylül’ün başında Çamlıköy’de yaptığım trekking + kampta güneş altında uzun süre kalmamıza rağmen, matarama koyduğum hafif serin Jim Beam Rye, saatler sonra aynı soğuklukta şekilde içilmeyi bekliyordu. 

3 – Son olarak, bir mataradan en büyük beklentim içerisine koyduğum viskinin tadını en doğru şekilde verebilmesi. Ne yazıki, birçok matara bu konuda oldukça başarısız…

Onlarca farklı matara denememe ve her seferinde de farklı farklı viskiler kullanmama rağmen gözlemim birçok mataranın viskiye başta hafif metalik, sonrasında ise yoğun metalik ve acı tatlar kazandırdığı yönünde.

Stanley viski matarasını şu ana kadar 2 kez kullandım ve şimdilik herhangi bir metalik ya acı bir tat hissetmedim. Bu benim için çok büyük bir artı!

Stanley viski matarası, özellikle 1-2 günlük kamplarda ve uzun doğa yürüyüşleri için ideal.

Bu saydığım 3 özelliğe, bir de mataranın sağlamlığı ve bulaşık makinasında yıkanabiliyor olmasını da eklersek, Stanley viski matarası için şu ana kadar kullandığım en iyi mataralardan biri diyebilirim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.