Japon viski devi Nikka bünyesinde bulunan Yoichi damıtımevinde üretilen Nikka Yoichi Single Malt, maltlanmış arpa ve turba kullanılarak üretilmiş “İskoçvari” bir Japon maltı.

Yoichi damıtımevi, Japon viskisinin atası diyebileceğimiz Masataka Taketsuru tarafından 1934 yılında kuruldu. Japonya’nın kuzeyinden bulunan Hokkaido adasındaki Yoichi bölgesinde bulunan damıtımevi, Nikka’nın ilk damıtımevi olma özelliğini taşıyor.

Masataka Taketsuru, Shinjiro Torii ile beraber Yamazaki damıtımevini kurduktan bir süre sonra ayrılmış ve kendi damıtımevi Yoichi’yi kurmuş. Masataka’nın bu damıtımevindeki amacı da İskoç viskilerine benzer Japon viskileri üretmekmiş.

Nikka ve diğer Japon viskilerinin ortaya çıkış hikayesini merak ediyorsanız, Japon Viskilerinin Doğuşu” yazıma göz atabilirsiniz!

Nikka Yoichi Single Malt (Japon Single Malt, %45 abv)

Burun: Elma, portakal ve limon gibi meyvemsi notalar ile ferah taze bir karakterde. Kadeh biraz havalandıkça çikolata, vanilya ve çok hafif füme ve tuzlu kokular beliriyor. Çok hafif Irish Cream’e benzetebileceğim, yoğun kremamsı ve tatlı notalar da aldığımı söyleyebilirim. Zarif ve lezzetli.

Damak: Damakta turba karakteri biraz daha belirgin. İsli, tatlı baharatlı ve taze meyvemsi aromalar. Oldukça dengeli. Biraz bekledikçe kuru incir, narenciye, karamel, sütlü çikolata. İpeksi ve kremamsı bir dokusu var.

Bitiş: Orta uzunlukta. Kuru meyveler, baharat ve füme tatlar.

Genel Yorum: Taketsuru’nun bu ekspresyon ile İskoç viskilerine benzer viski üretme amacına ulaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İskoç viskilerini anımsatan, hem turba hem de meyvemsi karakteri dengeyle sunan dolgun ve zengin bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Japon Viskilerine Dair Her Şey…

Nikka Yoichi Single Malt
İskoç viskilerini anımsatan, hem turba hem de meyvemsi karakteri dengeyle sunan dolgun ve zengin bir Japon maltı.
Burun88%
Damak87%
Bitiş86%
Genel87%
87%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
100%

Leave a Reply

Your email address will not be published.