Yeni yılın yaklaşması ile beraber hediye telaşı ufak ufak kendini göstermeye başladı. Aslında viski & hediye konusunda daha önce 2 yazı paylaşmıştım (Viski Tutkunları için Yılbaşı Hediyesi Önerileri ve Viski Tutkunları için 8 Hediye Önerisi).

Fakat hediye konusunda özellikle Instagram üzerinden o kadar çok soru alıyorum ki, yeni hediye fikirleri ile beraber bir yazı daha yazmaya karar verdim.


Kol Düğmesi

Tabii ki sıradan bir kol düğmesi değil, viski fıçılarından yapılmış bir kol düğmesi!

Instagram’da şans eseri keşfettiğim WhiskeyWoodCraft markası, İrlanda viski fıçılarını kullanarak harika ürünler yapıyorlar. Markanın sadece kol düğmesi değil, viski fıçılarından yapılma pena, anahtarlık, kolye, mumluk gibi el yapımı değişik ürünleri de bulunuyor. Türkiye’ye de gönderim yaptıklarını belirteyim.

Göz atmak isterseniz:


Viski Tadım Seti

Biraz viskiye meraklı herkesin bence ufak da olsa bir “Viski Tadım Seti”ne sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, eğer hediye almak istediğiniz kişi, yeni viskiler denemeyi ve evde kendince ufak tadımlar yapmayı seviyorsa, bu set tam ona göre olacaktır.

Bu şekilde bir tadım seti hazır olarak satılmıyor. Fakat, kendi tadım setinizi çok kolay bir şekilde kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Tadım seti paketiniz için aşağıdaki malzemeleri düşünebilirsiniz:

  • Tadım Kadehi – Tadımların olmazsa olmazı. Peki hangi kadeh diye soracak olursanız, “Viski Bardakları” yazıma göz atabilirsiniz.
  • Tadım Notu Defteri – Tadım esnasında basit de olsa (tatlı, tuzlu, kolay içimli vb.) birkaç not alarak, hem damağınızı geliştirebilir, hem de ileride içtiğiniz viskinin nasıl olduğunu merak ederseniz geriye dönüp hatırlamanıza yarar.
  • Kalem – Tadım aktivitesi tam bir ritüel olsun diyorsanız, setinize özel bir kalem de ekleyebilirsiniz.
  • Ufak kapakçık – Tadım sırasında viskinin aromalarını kadehte muhafaza etmek için pratik, basit bir gereç.
  • Dropper (Su damlatıcısı) – Kadehe birkaç damla su eklediğinizde farklı aromaları görmek hem keyifli, hem de bilgilendirici.
  • Sample Şişesi – Farklı ortamlarda yapılan tadımlarda, tadılan viskiden ufak bir örnek evinize götürmek için çok faydalı oluyor.

Viski Şişesinden Lamba

Eğer evde birkaç boş viski şişeniz ve biraz da zamanınız var ise kendi ellerinizle çok güzel bir hediye hazırlayabilirsiniz!

Boş viski şişelerini pek çok şekilde değerlendirmek mümkün. Şu ana kadar viski şişelerinin, su, zeytinyağı, sıvı sabun şişesi veya mum, vazo gibi dekoratif amaçlarla kullanıldığını gördüm. Fakat tüm bunların arasında benim favorim, viski şişesini lamba olarak kullanmak!

Youtube’da viski lambasının nasıl yapılacağına dair birçok video bulunuyor. Anlatımın en net olduğu birkaç örneği aşağıda paylaşıyorum:

Sevgili dostum Levent Dülgeroğlu’nun (Whisky surfer) boş viski şişelerinden yaptığı lambaları Instagram sayfasında paylaşıyor. Fikir olması açısından incelemek veya soru sormak isterseniz göz atabilirsiniz.


Viski Dergisi Aboneliği

Daha önceki hediye listelerimde viski kitabı önerisinde bulunmuştum. Bu yazıda ise viski kitabı yerine viski dergisi opsiyonunu paylaşmak istedim.

Ne yazık ki ülkemizde herhangi bir viski dergisi bulmak mümkün değil ve yurt dışındaki birçok derginin de Türkiye’ye gönderimi bulunmuyor. Fakat, internet üzerinden dijital versiyonlarını sipariş edebileceğiniz ve hatta abone olabileceğiniz dergiler mevcut. En öne çıkan 2 viski dergisi;

Viski bilgisini geliştirmeyi isteyen ve viski hakkında okumayı sevenler için çok güzel bir hediye olacaktır!


SMWS Üyeliği

1970’lerde Edinburgh’da Philipp Hills isimli bir genç ve arkadaşları tarafından mütevazi bir tadım kulübü olarak kurulan Scotch Malt Whisky Society (SMWS), şu anda viski dünyasında bilinen ve saygı gören uluslararası bir viski kulübü.

SMWS üyeleri, birçok farklı ülkede sadece üyelere özel viski evlerine girebilmenin yanı sıra, kulübün kendi üyeleri için şişelediği özel viskileri de tadabilme şansına erişiyor.

Eğer hediye almak istediğiniz kişi hem bir viski tutkunu, hem de sık seyahat eden biriyse, hediye olarak SMWS üyeliği almak onu havalara uçuracaktır!

SMWS hakkında detaylı bilgi için web sitelerine göz atabilirsiniz. (Link)


Pikap

Viski içmek birçok kişi için bir ritüeldir. Viskiye karar verilir, sevdiğiniz bir kadeh seçilir, rahat bir köşe, belki birkaç dost ve son olarak da benim için olmazsa olmaz güzel bir müzik.

Viskiyi farklı ritüellerle, yavaş yavaş ve büyük keyifle içenler için pikap harika bir hediye olabilir. Pikapla beraber sevdiğini bildiğiniz birkaç da plak aldınız mı tamamdır!

Viski ve müzik demişken, Spotify‘da oluşturduğum viski listelerime bu yazımdan ulaşabilirsiniz.


Kokteyl Seti

Viski kokteyllerin popülaritesi son yıllarda giderek artıyor. Birkaç malzeme ve doğru tarifle viskili kokteyllerini evde hazırlamak gayet kolay.

Eğer hediye almak istediğiniz arkadaşınız hem viski seviyor hem de kokteyle meraklıysa, ufak bir kokteyl seti güzel bir hediye olacaktır. Bunun için satılan hazır setler olsa da, siz setinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Kokteyl setine koyabileceklerize birkaç örnek vermek gerekirse: Shaker, Jigger, Mojito tokmağı, Bar kaşığı, Buz kıracağı, Kokteyl bardağı, Süzgeç, Kokteyl tarifleri kitabı…

Birine kokteyl seti almanın en güzel tarafı ise, hediyeyi aldığınız kişinin en azından size birkaç kokteyl borçlu olacak olması…


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Temalı Hediye Önerileri

Viski Tutkunları için 8 Hediye Önerisi

Leave a Reply

Your email address will not be published.