Edradour 2004 Chardonnay Cask 12, İskoçya’nın en küçük damıtımevi olarak bilinen Edradour damıtımevinin Straight From The Cask serisinde yer alan bir ekspresyon.

12 yıl Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra Chardonnay şarap fıçılarında bitiş (finish) işlemi gören ekspresyon, 53.3 alkol derecesiyle fıçı sertliğinde (Cask Strength) şişelenmiş ve çok şık ahşap bir kutu içerisinde raflardaki yerini almış.

Gusto Viski Kulübü‘nün “Yeni Maltlar, Yeni Tatlar” tadımında deneme fırsatı yakaladığım bu ekspresyon, damıtımevinin 363 numaralı fıçısından şişelenmiş 407 şişeden biri. 

Edradour 2004 Chardonnay Cask 12 (İskoç Single Malt, %53.3 abv)

Burun: İlginçtir ama ilk koklamayla beraber bana zengin bir peynir tabağını anımsattı. Özellikle parmesan peyniri kokusu çok belirgin. Hafif topraksı kokular almak da mümkün. Hemen arkasından zarif tatlı notalar geliyor. Üzüm, toffee ve vanilya. Kadeh havalandıkça meyvemsi kokular belirginleşti. Alkolü burunda hiç hissettirmiyor.

Damak: Burunda olduğu gibi peyniri anımsatan tatlar damakta da mevcut. Tuzlu peynire ek olarak portakal ve üzüm gibi zengin meyvemsi aromalar. Tarçın, hafif zencefil ve çikolata. Çok hafif turba aromaları da aldığımı söyleyebilirim. Zengin ve dolgun bir karakterde. 

Bitiş: Hafif karamel ve malt aromalarının eşlik ettiği tuzlu ve kuru karakterli orta-uzun bir bitiş.

GenelEdradour 2004 Chardonnay Cask 12, gerçekten ilginç ve keyifli bir ekspresyon. Özellikle burunda ve damakta peynir tabağını anımsatan tatları ve aroma zenginliği çok hoşuma gitti. 53.3 derecelik alkolü hiç hissettirmemesi olumlu gibi görünse, ben özellikle damakta biraz daha hissetmek isterdim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“İskoç Viskileri Hakkında Her Şey” yazım için…

Tüm tadım notlarımın yer aldığı liste için…

Edradour 2004 Chardonnay Cask 12
Biraz tuzlu, biraz tatlı. Yüksek alkol oranına rağmen kolay içimli, kompleks bir ekspresyon.
Burun88%
Damak86%
Bitiş86%
Genel86%
87%Overall Score
Reader Rating: (1 Vote)
89%

Leave a Reply

Your email address will not be published.