Lagavulin damıtımevinin Distillers Edition şişelemelerinden biri olan Lagavulin Distillers Edition 2001, olgunlaşma döneminin son aşamasını Pedro Ximénez şeri fıçılarında geçiriyor. 2001 yılında damıtılan ekspresyon, 2017 yılında %43 alkol derecesi ile şişelenmiş.

Lagavulin Distillers Edition 2001 (İskoç Single Malt, %43 abv)

Burun: Bir Lagavulin’den bekleyeceğimiz gibi isli, füme, ve odunsu kokular hemen kendini belli ediyor. Hemen arkasından sütlü çikolata, karamel, malt ve şeri notaları. Oldukça dengeli, dolgun ve yumuşak bir yapıda. Kadehim havalandıkça şeri ve çikolata kokuları belirginleşti. Son olarak, hafif nane ve çimensi kokular da aldığımı söyleyebilirim.

Damak: İsli, fümemsi tatlar ile şerinin harika uyumu! Burna kıyasla şeri karakteri daha baskın. Kuru meyveler, vanilya ve bitter çikolata gibi tatlı aromalara is, tarçın ve tane karabiber eşlik ediyor. Adeta ağız sulandırıcı, lezzetli bir damak.

BitişŞeri ve karabiber aromaları ile kuru, baharatlı uzun bir bitiş.

Genel: Lagavulin Distillers Edition 2001 beklentilerimi fazlasıyla karşılayan bir ekspresyon oldu. Özellikle burundaki aroma zenginliği ve damaktaki denge gerçekten çok başarılı.

Markanın standart 16 yıllık ekspresyonu ile kıyasladığımızda, Distillers Edition’da şeri karakterinin daha fazla, turba karakterinin ise biraz daha az olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

151218

Lagavulin Distillers Edition 2001
Burun92%
Damak92%
Bitiş90%
Genel90%
91%Overall Score
Reader Rating: (29 Votes)
73%

Leave a Reply

Your email address will not be published.