Oban Little Bay, damıtımevinin ilk olarak Travel Retail olarak satışa sunduğu (sadece duty free’lere özel), sonrasında ise ana portföyüne eklemiş olduğu bir ekspresyon.

“Oban” kelimesinin, Kelt dilinde “Little Bay” (Küçük körfez) anlamına geldiğini belirtelim.

Avrupa şeri ve Amerikan hogshead (tekrar dolum ve yeni meşe) fıçılarda olgunlaşmış viskilerin, küçük fıçılarda evlendirilmesiyle üretilen Oban Little Bay, %43 alkol derecesiyle şişeleniyor. Bu olgunlaştırma şekli ile daha fazla fıçı teması sağlanarak, daha yumuşak ve zengin bir karakter elde etmek amaçlanmış.

Oban Little Bay (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Üzüm, şeftali ve elma gibi zengin meyvemsi notalara çok hafif zarif bir is kokusu eşlik ediyor. Kadehin biraz havalanmasıyla vanilya ve bal gibi tatlı kokular da beliriyor.

Damak: Tuzlu ve baharatlı bir karakterde. Burna kıyasla isli tatlar daha belirgin. İs ve tuza, şeftali, portakal ve üzüm gibi meyvemsi aromalar eşlik ediyor. Fakat bu meyvemsi aromalar burna göre biraz daha sönük diyebilirim.

Bitiş: Orta ile uzun arası bir bitişe sahip. Damakta son olarak tuzlu, tatlı ve baharatlı dengeli bir tat bırakıyor.

Genel Yorum: Oban Little Bay, zengin meyvemsi aromaların baskın olduğu tuzlu ve hafif isli bir ekspresyon. Genel olarak, dengeli, zarif ve tatlı bir karaktere sahip.

Oban 14 ile kıyasladığımızda;

Oban 14’ün Little Bay’e kıyasla daha dolgun ve yağlı bir ekspresyon olduğunu söyleyebilirim. Oban 14’te aldığımız ilaçsı ve turbalı tatları Little Bay’de pek görmüyoruz. Little Bay, daha hafif, tatlı ve narin bir ekspresyon. (Oban 14 tadım notlarım)

Oban Little Bay
Zengin meyvemsi aromaların baskın olduğu tuzlu ve hafif isli bir ekspresyon. Dengeli, zarif ve tatlı bir karaktere sahip.
Burun84%
Damak83%
Bitiş84%
Genel83%
84%Overall Score
Reader Rating: (5 Votes)
74%

Leave a Reply

Your email address will not be published.