3D Printing (3 boyutlu baskı) son yılların en çok dikkat çeken teknolojilerinden biri. Yıllar önce bu konuda haberler okuduğumu ve acaba ne zaman hayatımıza girecek diye düşünüp heyecanlandığımı hatırlıyorum…

3D Printing teknolojisi yavaş yavaş günlük hayatımızın bir parçası olmaya başladı bile… Tıp, gıda, eğitim, perakende, otomotiv, inşaat, enerji ve daha birçok sektörde bu teknolojinin uygulamalarını görmek mümkün.

Yakın bir zamanda sevgili Keyif Adamı Koray’ın paylaştığı bir resimde 3D Printing yöntemi ile üretilmiş bir Glencairn bardağı gördüm. İlgimi çeken ve birbirinden çok uzak iki konu 3D Printing ve viskinin aynı karede olması beni çok şaşırttı.

Ufak bir araştırma sonrasında Türkiye’de bu teknolojiyi bir iş planına çevirmiş genç bir girişim olan 3D Works ile temasa geçtim. 3D Printing ile ilgili tüm sorularıma detaylı şekilde cevap vererek beni aydınlattılar.

Peki nedir bu 3D Printing?

3D Printing, dijital ortamda tasarlanmış herhangi bir nesnenin üç boyutlu olarak basılma işlemidir. Bu işlem ile yapılabilecek nesnelerin şekilleri ise hayal gücü ile sınırlı…

3D Printing işleminde ‘filament’ adlı bir hammadde kullanılmaktadır. Filament’in de birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler arasında ABS ve PLA öne çıkanlardır.

Bunlara ek olarak, egzotik filamentler olarak adlandırılan ve PLA ile farklı malzemelerin karıştırılmasıyla elde edilen filamentler de mevcuttur. Egzotik filamentler ile bronz, bakır, ahşap ve plastik ürünleri de üretmek mümkün.

Aşağıda görmüş olduğunuz & Viski için tasarlanan Glencairn bardağı da PLA ile yapıldı. 3D Works ekibinden aldığım bilgiye göre bu bardağın yapımı tam 4 buçuk saat sürmüş…

PLA, mısır ve nişasta bazlı olup gıda ile teması tamamen güvenli. 60°C’ye kadar erimeyen PLA aynı zamanda su geçirmez ve oldukça dayanıklı bir madde.

Gelelim 3D Glencairn bardağı ile viski tadımına,

Viski tadımında, viskinin karakterini anlayabilmek için kokusunu ve tadını net bir şekilde almalıyız. Bunun için de bardak seçimi çok önemlidir.

3D Glencairn bardağının yapımında kullanılan PLA’nın kokuya ve tada bir etkisi bulunmuyor. Bu nedenle şekil itibariyle standart bir Glencairn bardağı performansını bu bardaktan da almak mümkün.

Glencairn bardağının uluslarası birçok ödüle sahip bir viski bardağı olduğunu da hatırlatmak isterim. Aynı zamanda benim de favori tadım bardaklarım arasında yer alıyor

Bu bardak ile henüz birkaç tadım yapma fırsatım oldu, fakat şu ana kadar notumun iyi olduğunu söyleyebilirim.

Bardak hakkında “tadım sayısı arttıkça viskilerin kokusu bardağa sinecek mi, bardağın birkaç kez temizlenmesinden sonra performansında farklılık olacak mı ya da farklı profilde viskilerde aynı performansı almak mümkün olacak mı” gibi sorularım mevcut. Zamanla bu soruların da yanıtlarını alacağımı düşünüyorum.

Bu güzel bardak için 3D Works ekibine çok teşekkür ederim. Kişiye özel tasarım ürünler için instagram sayfalarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.