Penderyn Madeira Single Malt, Galler‘de bulunan Penderyn damıtımevinin bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra Madeira şarabı fıçılarında bekleterek ürettiği bir tek malt viski.

Markanın standart şişelemesi olan Penderyn Madeira Single Malt, yıl ibaresi taşımıyor (Nas) ve 46 alkol derecesiyle şişeleniyor.

Penderyn Hakkında: 1998’te Galler’de açılan damıtımevi, üretime 2000 yılında başlamış ve ilk viskini 2004’te çıkarmış. 

Penderyn Madeira Single Malt (Galler Single Malt, %46 abv)

Burun: Vanilya, bal ve esmer şeker ile Bourbon’a benzeyen oldukça tatlı bir burun. Tatlı aromalar sonrası kuru meyve, beyaz çikolata, zencefil ve meşe notaları belirginleşiyor. Genç bir görüntüde.

Damak: Baharatlı ve sıcak karakter hemen kendini gösteriyor. Zencefil, tarçın ve tane karabibere üzümsü ve bitter bir tatlılık eşlik ediyor. Tatlı-baharatlı aromalar sonrasında yoğun meşemsi ve hafif acı tatlar aldım.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharatlı ve sıcak bir bitiş. Meşe notaları belirgin.

GenelPenderyn Madeira Single Malt genel olarak genç ve keskin karakterli bir ekspresyon. Burunda Bourbon’a yakın bir karakterdeyken, damakta bir anda vahşi bir malta dönüşüyor. 

Birkaç damla su eklediğimde, damaktaki kavurucu ve dengesiz karakterin azaldığını gördüm. Bu şekilde tatlı aromalar da belirginleşti. Fakat genel olarak ekspresyon daha düz bir görüntüye büründü.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm tadım notlarımın yer aldığı liste için…

Penderyn Madeira Single Malt
Meşe karakterinin baskın olduğu, sıcak ve bol baharatlı bir ekspresyon.
Burun79%
Damak77%
Bitiş79%
Genel79%
79%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
85%

Leave a Reply

Your email address will not be published.