Viski, yüksek alkollü ve genellikle oda sıcaklığında, sek içilen bir içki olması nedeniyle birçok kişi tarafından soğuk havaların içkisi olarak tanımlanır. Bu nedenle de viski yaz mevsimlerinde yerini, bira, rakı, cin gibi soğuk içime daha uygun içkilere bırakır.

Fakat havalar ısındığında da viski keyfinize devam etmenizi sağlayacak bazı ufak tüyolar olduğu gibi, bu havalara daha uygun karakterli viskiler de bulunmaktadır.

Bu yazımda sıcak yaz günleri için viski içmenizi “daha kolay” ve daha keyifli hale getirecek birkaç tüyo ve bu havalara uygun olabileceğini düşündüğüm viskileri paylaşacağım.


Soğuk İçim

Daha önceki yazılarımda viskiyi soğuttunuz zaman bazı aromaları azalttığından bahsetmiştim (Buradan göz atabilirsiniz). Fakat bu yazıda konumuz sıcak havalarda viski içmek olduğu için kaybolan aromaları göz ardı ederek, önceliğimiz olan viski içimini kolaylaştırmaya odaklanalım.

Viski içimini kolaylaştırmanın en direkt yolu viski soğutmaktır. Viskiyi soğuturken bol buz koymak ya da şişeyi çok uzun süre buzdolabında bekletmek yerine, içimden 10-15 dakika önce soğutmaya başlamak, aromaları belli bir ölçüde muhafaza etmenize olanak sağlayacaktır.

Viskiyi soğutmaya ek olarak içim öncesi kadehi bir süre buzlukta tutmak da soğuk içim keyfinizi arttırabilir…


Büyük Buz

Viskiye buz koymak istediğiniz zaman çok sayıda küçük buz koymak yerine, 1-2 tane büyük buz koymayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde buz daha geç eriyeceği için, viskiyi soğuturken sulandırmamış olursunuz.

Evinizde büyük buz yapmak için internette ufak bir araştırmayla kare veya küre buz kalıpları bulabilirsiniz.


Viski & Soğuk Su 

Viski & su ikilisinin viski tadımlarında sıkça kullanıldığından ve suyun viskiye etkilerinden daha önce birçok yazımda bahsetmiştim. Su, viski içerisinde bulunan farklı aromaları ortaya çıkarak, yeni tatlar keşfetmenize olanak sağlar.

Burada kullanılan su genellikle oda sıcaklığında olur, fakat konumuz sıcak havalar olduğu için dondurucuda beklemiş su daha doğru olabilir. Bu şekilde yeni tatlar keşfetmek pek mümkün olmayabilir, ama viskinin yüksek alkolünü düşürüp, hafif de soğutarak içimi kolaylaştırmış olursunuz.


Viski Taşı

Mermer, granit, çelik, plastik, alüminyum gibi farklı materyallerde üretilebilen viski taşları, genel olarak küp şeklinde satılsa da farklı şekillerde görmek de mümkün. Her ne kadar viskiyi soğutmada normal buz kadar etkili olmasa da, viskiyi sulandırmadan, 4-5 derece kadar soğutarak içimi kolaylaştırmak için viski taşları iyi bir seçenek olabilir.

Viski taşları hakkında daha detaylı bilgi almak için “Viski Taşı Nedir & Nasıl Kullanılır?” yazıma göz atabilirsiniz…


Viski Kokteylleri

Viskinin sek içilmesi gerektiğinin savunan çok sayıda “geleneksel” viski sever olsa da, özellikle son yıllarda viskili kokteyller oldukça popüler bir hale geldi. Bunda tabii ki birçok viski markasının iletişimlerinde viskinin kokteylde kullanımına vurgu yapması, hatta kendi kokteyl tariflerini çıkararak, tüketicilerle paylaşmasının etkisi büyük.

Ben viskiyi genelde sek olarak tercih etsem de özellikle sıcak havalarda viskili kokteyllerden çok keyif alabiliyorum. En sevdiğim viski kokteylleri arasında Old Fashioned ve Whisky Sour bulunuyor. Bunlara bir de soğuk kahve ve viskiyle yaptığım Whisky Cold Brew‘u da ekleyebilirim.


Sıcak yaz günleri için uygun olduğunu düşündüğüm viskilere birkaç örnek:

Johnnie Walker White Walker: Her ne kadar “Winter is here” temasıyla satışa sunulmuş olsa da bence Johnnie Walker White Walker soğuk içime çok uygun bir viski. Vanilya ve karamel aromalarının baskın olduğu yumuşak içimli bir ekspresyon.

Woodford Reserve Kentucky Straight Bourbon: Tatlı-baharatlı aromalar ve meşe karakterini müthiş bir dengeyle sunan bu Premium Bourbon, buzlu içime çok yakıştırdığım bir viski.

Dalwhinnie 15: Kim demiş Single Maltlar sadece sek içilir diye… Dalwhinnie 15 benim buzla keyif aldığım maltlardan biri. Taze meyve, çikolata, baharat ve çok hafif de is ile zarif, dolgun ve aromatik bir ekspresyon.

Connemara Peated Original: Yaz da olsa isli viskilerden vazgeçmem diyenler için ideal bir viski. Bal, vanilya ve toffee aromalarını sarmalayan lezzetli füme tatlar. Connemara Peated oldukça dengeli ve yumuşak bir İrlanda maltı.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Wine Cask Blend: Johnnie Walker’ın bu ekspresyonu özellikle şarabi aromaları sevenlerin çok keyif alabileceği aromatik ve yumuşak bir viski. Wine Cask Blend soğuk veya buzla içimle olduğu gibi kokteyllerde de tercih edilebilir.

Chivas Mizunara: Chivas’ın Japon Mizunara fıçılarından olgunlaştırdığı ekspresyonu meyvemsi ve baharatlı karakteriyle soğuk içime yakıştırdığım bir harman.


Bu yazı ilginizi çektiyse aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz;

Viskiye Buz Koyulur mu?

Yaz İçin Uygun Viskiler: Yaz Viskileri…

Leave a Reply

Your email address will not be published.