“Viski Bozulur mu?” sorusu sosyal medyada en sık aldığım soruların başında geliyor. Bu sorunun cevabını öğrenmek hem viskiyi anlamak, hem de değerli viskilerinizi nasıl saklayacağınızı bilmek adına oldukça önemlidir. Aslında bu sorunun cevabı oldukça kısa ve nettir: Viski bozulmaz.

Açılmamış ve doğru koşullarda saklanmış bir viski yüksek alkol içeriği nedeniyle şarap veya bira gibi düşük alkollü içkiler gibi bozulmaz, bayatlamaz veya okside olmaz. Viski şişelerinizi çok ekstrem koşullara maruz bırakmadığınız taktirde uzun yıllar boyunca rahatça evinizde saklayabilirsiniz.


Açılan Viskiyi Ne Kadar Sürede Tüketmek Gerekir?

Öncelikle bu soruya viskinin açılmadan çok uzun yıllar boyunca saklanabilir bir içki türü olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Viskiyi çok ekstrem koşullarda saklamadığınız ve tavsiye edilen saklama koşullarına uyduğunuz sürece gönül rahatlığıyla viskilerinizi uzun yıllar muhafaza edebilirsiniz.

Peki diyelim ki viski şişesini açtınız, birkaç yudum aldınız ve rafınıza geri koydunuz. Bu durumda viskiyi ne kadar sürede tüketmek lazım? Burada öncelikle ilk önerim yine viskiyi doğru saklama koşullarında tutmanız yani oda sıcaklığında ve çok ekstrem şartlara maruz bırakmadan muhafaza etmeniz. Eğer sizin için değerli bir şişe ise arada şişenin kondisyonunu kontrol etmenizde fayda var. Her şey yolunda giderse açılmış olan viskiyi 2-3 sene içerisinde tüketilmesi o viskiden maksimum verimi alabilmek adına önemli. Bu süre elbette saklama koşullarına göre değişiklik gösterebilir.


Viski Doğru Koşullarda Saklanmazsa Ne Olur?

Bu sorunun cevabını çok yakın bir zamanda deneyimleme şansım oldu. Geçtiğimiz günlerde barımda yaklaşık 2 yıldır duran mantar kapaklı çok keyif aldığım bir viskiyi kadehime koydum. Viskinin karakterinde hafif bir farklılık hissettim. Normalde baskın, aromatik ve yoğun baharatlı yapısıyla bildiğim bu viski adeta canlılığını yitirmiş ve daha düz bir viski haline gelmiş. Fark ettim ki şişenin kapak kısmı beklediği bu süre boyunca iyice gevşemiş ve bu da şişenin içine hava girmesine sebep olmuş.

Her ne kadar tüm şişelerimi doğru koşullarda saklamaya gayret göstersem de anlaşılan o ki son yıllarda yaşanan ekstrem hava koşulları, özellikle de çok sıcak geçen yazlar, bu şişeyi kötü etkilemiş. Benim yorumum, İstanbul’da bile 40 dereceyi bulan sıcaklar şişenin mantarını kurutmuş ve şişenin hava almasına, doğal olarak da okside olmasına neden olmuş. Sonuç: Viski bu hali ile hala içilebilir olsa da artık pek keyif vermeyen bir viskiye dönüşmüş.


Viski Bozulmaz, Fakat Size Bozulabilir…

Evet belki açılmamış viski şişesi uzun yıllar saklanabilir ve bozulmaz dedik ama bu viskinin size bozulmayacağı anlamına gelmiyor. Birçoğumuzun evinde özel anlarda açılmayı bekleyen şişeler mutlaka vardır. Belki markası, belki fiyatı, belki alındığı zaman veya belki de şişeyi hediye ede kişi nedeniyle bazı şişeler özeldir. Bir şişe ne kadar özel olursa olsun, keyfi ancak yudumlandığı zaman çıkar. Bu nedenle en özel viskilerinizi çok da ertelemeden kendiniz veya sevdiklerinizle tüketmek her zaman en güzelidir.

“Viski hangi koşullarda ve nasıl saklanır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu konuda yazmış olduğum oldukça detaylı yazıma göz atabilirsiniz: Viski Nasıl Saklanır?

Leave a Reply

Your email address will not be published.