1857 yılından beri üretim yapan JP Wiser’s, Kanada’nın en eski ve köklü viski markası olma özelliğini taşıyor. 90% mısır ve 10% çavdar içeriğinden damıtıldıktan sonra Amerikan meşe fıçısı, eski Bourbon fıçısı ve kullanılmış Kanada viski fıçısı olmak üzere 3 farklı fıçıda 10 sene olgunlaştırılan JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel, 40% alkol derecesiyle şişeleniyor.

JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel ekspresyonunun 2023 Aralık itibariyle Türkiye’de satışa sunulduğunu da belirtelim.

JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel (Canadian Whisky, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte vanilya, karamel, çam balı ve çavdar kokularıyla oldukça tatlı. Kadehin havalanmasıyla akçaağaç şurubu ve hafif meşe.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da tatlı nüanslar belirgin. İlk yudumda oldukça yumuşak içimli ve dolgun bir hissiyat yaratıyor. Bal, karamel, kırmızı elma ve yeni meşe tatları sonrasında baharat ve giderek artan bir alkol karakteri hissediyoruz.

Bitiş: Kısa uzunlukta, sıcak ve düz bir bitiş.

JP Wiser’s markasının daha önce 18 yıllığını tatmış ve çok büyük bir hayal kırıklığına uğramıştım. Bu nedenle bu ekspresyonu tadarken beklentimi biraz düşürerek tattım. Genel olarak, JP Wiser’s 10 Year Old’un tatlı ve düz bir karaktere sahip olduğunu söyleyebilirim. Burundaki tatlı kokular ve damakta ilk hissedilen yumuşak doku hoşuma gitse de giderek ağır basan alkol karakteri ve kısa bitiş beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.

Aslında şişe üzerindeki 10 yıl ibaresi olmasa JP Wiser’s 10 Year Old’un düz ve genç karakteri beni bu kadar rahatsız etmezdi. Çünkü 10 yıl gayet uzun bir süre ve bu olgunlaşma süresi nedeniyle de JP Wiser’s 10 Year Old raflarda gördüğümüz 4-5 yıllık rakiplerine kıyasla beklentileri biraz yükseltiyor. İşte bu daha genç rakiplerle kıyasladığımız zaman JP Wiser’s 10 Year Old, 10 yıllık bir viski görüntüsünü ve farkını pek gösteremiyor diyebilirim. Tüm bu olumsuz yönlerine rağmen uygun fiyatı ve tatlı karakteriyle JP Wiser’s 10 Year Old’u birçok viski severin keyifli bulacağını düşünüyorum. Hafif soğutarak veya buzlu şekilde keyifli bir içim sunabilir.

20122023

Tadıldığı tarihteki fiyatı: £27.50 / 700 TL


Being Canada’s oldest, continuously produced whisky family, JP Wiser’s is the second largest selling whisky in Canada. JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel is a a blend of 10-year-old Canadian whiskies made in three barrel types: new oak, ex-bourbon and Canadian whisky.

Nose: Starts quite sweet with vanilla, caramel, honey and rye. Followed by maple syrup and hints of oak.

Palate: Similar with the nose sweet nuances are dominant. Initially quite soft and round with honey, apple, caramel and new oak. After this round and sweet first impression, you start to feel the alcohol kick and spice dominant character.

Finish: A short length with alcohol heat.

Before tasting JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel, I lowered my expectations because I remember tasting the 18 year old from the same brand a year ago with a huge disappointment. In short, JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel is a simple Canadian whisky with flat and sweet character. It lacks complexity and balance, which is quite normal in this price range. Still, I think 10 years is a very long time to create a properly matured whisky, yet JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel feels like a rather young whisky. Therefore compared to other young blends in the market (around 4-5 years old whiskies), JP Wiser’s 10 Year Old Triple Barrel comes a few steps behind. It could still be an enjoyable dram with some ice or chilled.

Price at the time of tasting: £27.50 – Available at Whisky Exchange

Bu yazı ilginizi çektiyse;

A’dan Z’ye Tüm Tadım Notlarım…

JP Wiser's 10 Year Old Triple Barrel
Burun/Nose72%
Damak/Palate70%
Bitiş/Finish70%
71%Overall Score

2 Responses

 1. Volkan Funda

  Yaptığımız yorumlar silinecekse, neden yorum bölümü diye bir şey var. Halbuki gayet objektif olarak sizleri de incitmeyecek ve gayet saygılı bir şekilde fikrimi paylaşmıştım. Sevgiler…

  Reply
  • Baris Mercan

   Selamlar Volkan Bey. Ne yazdığınızı hatırlamamakla beraber sadece alım-satım amaçlı ve kaba yorumları sildiğimi söyleyebilirim. Eğer yorumunuzun bu 2 kategoriye de girmediğini düşünüyorsanız değerlendirmede bir hata yapmış da olabiliriz, kusura bakmayın. Fakat yorumunuzu silinen yorumlarda da bulamadım. Yorumunuzu tekrar yapabilirseniz sevinirim. Sevgiler.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.