“Viski Nasıl İçilir?” gerek sosyal medyada gerekse tadımlarımda en çok aldığım soruların başında geliyor. Benim de bu soruya cevabım hiçbir zaman değişmiyor: “Viski nasıl isterseniz öyle içilir”

Viski bir keyif içkisidir ve nasıl keyif alıyorsanız o şekilde içmeniz en güzelidir. Dünyanın dört bir yanında viskiyi farklı şekillerde tüketen birçok viski sever var. Sek, buzlu, bol buzlu (on the rocks), sodayla, kolayla veya su ile…. Bu tamamen sizin kişisel tercihlerinize kalmış. Bu nedenle ben bu kişisel tercihlere doğru veya yanlış demeyi pek doğru bulmuyorum.

Aslında “Viski Nasıl İçilir?” sorusunu hızlı bir şekilde yanıtlamış oldum ama tabii ki yazımız burada bitmiyor. Bu yazımda viskinin nasıl içilmesi gerektiğinden değil, viskinin en yaygın tüketim biçimlerinden ve bu biçimlerin viskiye etkilerinden bahsedeceğim. Yazının sonunda ise viskiye yeni başlayanlar için birkaç ufak tavsiyede bulunacağım.


Sek İçim

Viskiyi keyif için içiyorsanız dilediğiniz gibi içebilirsiniz fakat eğer tatmak ve kadehinizdeki viskinin tüm kokularını, aromalarını maksimum miktarda almak istiyorsanız en ideali viskiyi sek bir şekilde ve oda sıcaklığında içmenizdir.

Bu şekilde markanın, damıtımevinin yani üreticinin size sunmak istediği kokuları ve aromaları en verimli şekilde alabilir, ve viskinin karakterini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Örneğin, bir viskiyi ilk kez tadacaksınız ve tadını merak ediyorsunuz. Bu durumda oda sıcaklığında ve sek olarak içmeniz sizin için doğrusu olacaktır.

Viski tadımı yapmanın incelikleri için “Viski Tadım Rehberi: Viski Tadımı Nasıl Yapılır?” yazıma göz atabilirsiniz.


Viski & Buz

Kişisel tercihlerinize göre viskinize dilediğiniz şekilde buz koyabilirsiniz. Özellikle ülkemizde çok fazla dillendirilen “Viskiye asla buz koyulmaz” cümlesi başlı başına yanlıştır. Viskiye buz koyulabilir, viski kültüründe buzun ciddi bir yeri vardır. İskoçya, İrlanda, Japonya veya Amerika’da viski ve buz ikilisini sık sık yan yana görürüz. Hatta birçok viski markasının iletişimlerinde buzlu tüketim vurgusunu sık sık yaptığını da belirteyim.

Viski buzla içilebilir ama tabii eğer viskiyi bu şekilde tüketiyorsanız, buzun viskiye ne gibi etkileri oluyor bilmenizde fayda var.

Viskinize buz attığınızda zamanla eriyen buz içkiyi sulandırır ve hem viskinin alkol oranı, hem de viski hissiyati belli bir ölçüde azalmış olur. Buna ek olarak, viskinize buz koyduğunuz zaman, ani soğumayla beraber, viskinin doğal karakterinden bulunan bazı tatların, lezzetlerin açığa çıkması engellenmiş olur.

Buz olarak mümkünse büyük tek parça bir buz tercih edin. Bu şekilde buzun erimesi daha yavaş olacağı için viskinin sulanması daha geç olacaktır.

Benim tercihim genellikle viskiyi sek içmektir. Özellikle malt ve kompleks harman viskilerde sevdiğim notaları yok etmesi veya azaltması sebebiyle buzu pek tercih etmiyorum. Fakat özellikle havaların ısındığı ve malt viskilerin ağır geldiği yaz aylarında buzlu Amerikan viskilerinin içimi ayrı bir keyifli oluyor.

Viski kadehinin ağzına kadar buz doldurarak içilmesine “On the rocks” deniyor.


Viski & Su

Viskiye buz koymak yukarıda bahsettiğim gibi viskinin karakterinde bulunan bazı aromaları yok edebilir veya azaltabilir. Viskiye su koyduğunuzda ise durum biraz farklı…

Eğer viskinize birkaç damla su damlatırsanız, viski içerisinde bulunan bazı moleküller kimyasal reaksiyona girer ve hem burunda hem de damakta farklı notalar ortaya çıkar. Bu yöntem ile sek viskiden alamadığınız rahiyaları ortaya çıkarmak ve viskinin bambaşka karakterlerini keşfetmek de mümkün.

Viskiye su damlatılması özellikle viski tadımlarında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Eğer bir viskiyi ilk kez deniyorsanız, sek olarak tattıktan sonra birkaç damla su damlatarak kadehinizdeki viskinin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.


Viski & Kokteyl

Son yıllarda kokteyl dünyasında yaşanan rönesans ile beraber başta Old Fashioned ve Whisky Sour gibi klasikler olmak üzere viskili kokteyllerin oldukça popüler olduğunu görüyoruz.

Birçok markanın da bu trende uyum sağladığını ve bu yönde adımlar attığını söyleyebiliriz. İskoç markaları da dahil olmak üzere birçok marka yaptığı iletişimlerde kokteyl görsellerine yer vererek, viskilerinin kokteylle de tüketilebileceğinin vurgusunu yapıyor.

Bununla beraber kimi markalar yeni çıkardıkları ürünlerle beraber o ekspresyonla yapılabilecek kokteyl tariflerini de tüketicilerle paylaşılıyorlar. Hatta bu tariflerin bazıları kutuların üzerinde bile gösteriliyor.

Son olarak, birçok uluslararası viski festivalinde de son yıllarda kokteyl workshoplarına yer verildiğini de belirteyim.

bonappetit.com


Viski & Meşrubat

Viskinin bir meşrubatla karıştırılarak tüketilmesi en çok görülen tüketim şekillerinden biridir. Özellikle viskiyi yeni yeni tüketmeye başlayan kişilerde bu tüketim şekli yaygındır. Burada meşrubat tercihi çeşitlilik gösterse de en çok tercih edilen meşrubat kola olarak öne çıkıyor.

Dünyaca ünlü Jack Daniel’s ve Johnnie Walker markalarının tüketicilerin bu içim alışkanlığına yanıt vermek için çıkardığı kutu ürünleri bulunuyor.


Viski & Soda

Viskinin en sık tüketim şekillerinden biridir. Aslında kulağa oldukça basit gelen bu karışımı yaptığınızda bir kokteyl hazırlamış oluyorsunuz. Viski-soda karışımından oluşan bu kokteyle Highball deniliyor. Genellikle uzun bardakta ve bol buzla servis edilen bu kokteylin birçok farklı versiyonu bulunuyor. Highball özellikle Japonya’da oldukça popüler bir kokteyl.

Japonya’da viskinin sodayla servis edilmesine “Sodawari” de deniyor.

cocktailcollective.com.au


Yazının bu kısmına kadar viskinin farklı tüketim biçimlerinden bahsettik. Şimdi ise yine çok fazla karşılaştığım 2 soruyu cevaplamak istiyorum.

 • “İlk kez viski içeceğim, nereden başlamak lazım?”
 • “Viski bana çok ağır geliyor, fakat denemek istiyorum. Ne yapabilirim?”

Viskiye nereden başlamalı?

Viski yüksek alkollü bir içki türü olması nedeniyle (minimum %40), birçok kişi için içmesi pek kolay bir içki türü değildir. Hele ki yüksek alkole alışık olmayan bir damağınız varsa ilk kez içtiğinizde viski damağınıza adeta sert bir yumruk atabilir. En azından benim ilk içişimde böyle olmuştu…

Bununla beraber, bazı viskiler diğerlerine kıyasla daha ağır, sert ve yoğun karaktere sahiptirler. Bu nedenle viskiyi ilk kez tadacak kişilerin damağı çok zorlamayacak, yumuşak ve zarif viskiler tercih etmeleri iyi bir ilk deneyim yaşatmak adına daha doğru olacaktır.

İlk aşamada Johnnie Walker, Chivas Regal, Jameson veya Ballantine’s gibi Blended (Harman) markalara yönelebilirsiniz. Eğer bir Single Malt denemek istiyorsanız, Singleton 12, Cardhu 12, Glenlivet 12, Glenfiddich 12 veya Aberlour 12 gibi yumuşak içimli ekspresyonları tercih edebilirsiniz.

blog.distiller.com

Bu viskiler sonrasında iş artık size kalıyor. Damağınız sizi nereye götürüyorsa oraya gidin derim. Keyif aldığınız markanın diğer ekspresyonlarını deneyebilirsiniz, benzer markalara göz atabilirsiniz, benzer veya bambaşka coğrafyalara gidebilirsiniz…

Viskiye yeni başlayanlar için uygun olduğunu düşündüğüm tüm viskilere buradan göz atabilirsiniz…

“Viski bana çok ağır geliyor…”

Diyelim ki farklı markaları ve ekspresyonları denediniz fakat yine viski hala size sert ve yakıcı geliyor. Bu durumda aklıma gelen ilk öneri viskinin alkolünü azaltmak olur. Bunun için kadehinize birkaç damla su damlatmanız bile alkolün yakıcılığını azaltmak için yeterli olacaktır. Su miktarını dilediğiniz şekilde arttırabilirsiniz. Su damlatma yöntemi tadımlarda da sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Diğer bir yöntem viskiyi soğutmak. Bu şekilde viskinin içimi kolaylaştırmış olacaksınız, fakat bununla beraber viskinin aromalarının birçoğunu kaybedeceğinizi de belirteyim.

Son olarak, eğer viskiyi tek başına içmek zor geliyor ise ilk aşamada viskiyi kokteyl içerisinde veya farklı meşrubatlarla karıştırıp tüketerek damağınızı viskiye yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

Photo Credit: tommyjohn.com


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viskiyle ilgili sıkça sorulan sorular…

Viski Nasıl Üretilir?

Viski hakkında yanlış bilinenler…

29 Responses

 1. FURYBOY

  harika yazıyorsunuz tabi kide bizde okurken fazlasıyla harikalaşıyoruz teşekkürler 🙂

  Reply
 2. Mutlu

  Mükemmel bir yazı. Yıllardır içmeme ve sevmeme rağmen hep kafamda soru işaretleri vardı. Bir çok yazı okudum ama en kısa, net ve özeti bu idi. Teşekkür ederim.

  Reply
  • Şafak

   Merhaba daha önce sadece bir defa viski denedim. Onu da sizin gibi tadını kokusunu tane tane anlatan bir arkadaşımla denemiştim ve inanılmaz keyif almıştım. Şimdi bunu yalnız deneyeceğim ve size denk geldiğim için inanılmaz mutluyum. Harika bir tadım olacak bir adet the glenlivet founders rezerve deneyeceğim sizin anlatımınız ile ????

   Reply
 3. Serkan

  Her viskinin kendine özgü bir karakteri var,kendinize en uygun viskiyi bulmanız zaman alabiliyor.Ama ne kadar çok çeşit viski tadarsanız da ufkunuz o kadar genişler bu viski dünyasında.

  Reply
 4. Volkan Funda

  Ben de etrafımdaki herkese aynen

  – Viski, rom, votka canın nasıl istiyorsa öyle içliir!

  diyorum, fakat anlayan yok.

  Neyse nerede kalmıştık?

  3 gün yasak var, şimdiden herkese afiyet bal şeker olsun. ?

  Reply
 5. Murat

  Tennese whiskey hem içmesini severim hemde viski icierken şarkısını (tennese whiskey Chris steplon)

  Reply
 6. Asım

  Harika bir anlatım tarzınız var. Hayran kaldım ve sonuna kadar okudum. Yüreğinize emeğinize kaleminize sağlık.

  Reply
 7. Bora

  Sizler gibi kaliteli ve doyurucu içerik paylaşan üstadlar olduğu için çok mutluyum.Sevgilerimle

  Reply
 8. Serdar

  Benim için viski , konyak ve kırmızı şarap kış içkileridir. Ve viskiye mutlaka buz koyarım.

  Su damlatmayı bilmiyordum. Deneyecegim

  Reply
 9. Ferat

  Betimleyerek anlatmaniz sahane oldu. Viskiyi sizden ogreniyoruz.

  Reply
 10. Onur yerli

  Alkol içmek istiyorum ama herşey ağır geliyor.istifar misali canım viski almak istedi ballantines fines aldım.sek icicem yorumlarınız çok güzel ?

  Reply
 11. Şafak

  Merhaba daha önce sadece bir defa viski denedim. Onu da sizin gibi tadını kokusunu tane tane anlatan bir arkadaşımla denemiştim ve inanılmaz keyif almıştım. Şimdi bunu yalnız deneyeceğim ve size denk geldiğim için inanılmaz mutluyum. Harika bir tadım olacak bir adet the glenlivet founders rezerve deneyeceğim sizin anlatımınız ile ????

  Reply
 12. Yücel

  İçim şekillerini tarif ettiniz. Buraya kadar herşey okey. Peki yanında çerez çikolata tarzı bir şeyler gerekir mi??

  Reply
  • Baris Mercan

   Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Viskinin yanında kuruyemişten peynire, çikolatadan kuru ete kadar her şey olabilir.

   Reply
 13. Dogank

  Baris Bey merhaba, ozellikle oda sicakliginda icilmesi tavsiye edilen oda sicakliklari belki de 19 ve 21 yuzyildaki bugune gore cok daha dusuk oda sicakliklarina atif ile soyleniyor. Yani bugunku saraplari icim oncesi bir kac derece dusurmek en ideali.

  Viski icin de boyle bir durum soz konusu mu? Tesekkurler

  Reply
  • Baris Mercan

   Doğrudur Doğan Bey. Aynı şekilde bu biraz da bulunduğunuz lokasyonla da ilgili. Eğer eviniz çok sıcaksa ideal içim viskiyi biraz soğutmak faydalı olabilir.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.