Güney Afrika’da Wellington’da bulunan James Sedgwick damıtımevinde üretilen Bain’s Cape Mountain Whisky, Güney Afrika’nın ilk Single Grain (Tek Tahıl) viskisi olma özelliğini taşıyor.

Bain’s Cape Mountain Whisky, ilginç bir olgunlaştırma sürecine sahip. Ekspresyon 3 yıl ilk dolum eski bourbon fıçılardan olgunlaştıktan sonra yine başka bir ilk dolum eski bourbon fıçısına 18 ila 30 aylık bir süre geçirmek üzere alınıyor.

Bildiğiniz üzere yıllar boyunca fıçılarda bekleyen viskiler her yıl belli bir oranda buharlaşarak havaya karışır. (Meleklerin Payı) Bu oran İskoçya’da ortalama %2 iken, çok daha sıcak bir iklime sahip olması nedeniyle Wellington’da %5 civarında.

Bain’s Cape Mountain Single Grain Whisky (Güney Afrika, Tek Tahıl, 40% abv)

Burun: İlk koklama ile bir Bourbon hissiyati uyandırıyor. Meşe ve vanilya baskın. Sonrasında ise muz ve armut gibi meyvemsi notalar aldım. Notalar hafif ve uçucu. Genel olarak düz ve basit bir koku profiline sahip.

Damak: Burundakine benzer olarak hafif ve kolay içimli. Meşe ve vanilya yine ön planda. Hindistan cevizi, muz ve limon gibi meyvemsi aromalar keyif verse de, bu aromalar oldukça kısa sürüyorlar.

Bitiş: Kısa uzunlukta. Vanilya ve meşe.  

Genel: Bain’s Cape Mountain Whisky genel olarak düz ve hafif bir viski. 

Kanada, Tayvan, Güney Afrika gibi farkı ülkelerin viskilerine göz atmak için…

Bain’s Cape Mountain Whisky
Hafif, kolay içimli ve düz.
Burun75%
Damak76%
Bitiş75%
Genel75%
75%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
78%

Leave a Reply

Your email address will not be published.