Benim için viskinin en iyi eşlikçilerinden biridir çikolata. Kendi damak zevkime göre viskinin yanında zaman zaman farklı çikolataları deneyip favorimi bulmaya çalışırım.

Aynı viski gibi çikolata da zengin bir kültüre sahip ve bir viski tutkunu olarak bu kültüre büyük ilgim olduğunu söyleyebilirim. Daha önce Viski & Çikolata konusunda kendi damak tadıma göre bir eşleştirme yazısı yazmıştım (Yazım için…). Buna ek olarak, evde de birkaç “başarısız” çikolata denemem olmuştu…

Çikolata kültürünü biraz daha yakından tanımak amacıyla dün House of Brothers‘ta Çikolata Şefi Gamze Baş‘ın anlatımıyla “Çikolata yapımı ve Tadım Atölyesi”ne katıldım.

Atölyede çikolata kültürü, yapımı ve viski & çikolata eşleştirmesi üzerine konuştuk. Atölyenin sonunda ise kendi yaptığımız çikolatayla eşleştirdiğimiz Chivas 12‘lerimizi yudumladık. (Eşleşme notlarım yazının aşağısında…)

Londra’da Le Cordon Bleu’de eğitim gören Gamze Baş, eğitimi sonrasında çikolata ve şeker üzerine uzmanlaşmayı tercih etmiş. World Chocolate Masters gibi uluslararası yarışmalarda çeşitli başarıları bulunan Gamze Baş, şu anda farklı sektörler ve markalar için “Yenilebilir Sanat” (edible art) yaklaşımıyla, içine çikolata-şeker, teknoloji ve sanatı dâhil ettiği, çalışmalarına devam ediyor.


Atölyede çikolata hakkında çok ilginç bilgiler edindim.

Öncelikle, çikolata ile viskinin birçok açıdan birbirlerine benzediğini görmek beni gerçekten şaşırttı. Örneğin, viski ile benzer olarak, çikolata terminolojisinde de Single ve Harman gibi kavramlar mevcut. Bir çikolata tek bir ülke/bölgeden çıkabilirken (Single Orijin), farklı bölgelerden çikolataların harmanında da oluşabiliyor (Harman).

Çikolata 101: Dünyada en çok kakao üretimi olan ülke Fildişi Sahilleridir!

Aynı viski gibi çikolatayı da belli bir üslupla ve dikkatle tattığınız zaman aromalarını daha iyi algılıyorsunuz. Atölyede Gamze Şef çikolata tadımının nasıl yapılacağına dair çok faydalı bilgiler de paylaştı.

Çikolata tadımı nasıl yapılır?

Çikolatayı dilinizin üzerinde dille damak arasına yerleştirmeli ve biraz eriyerek ağızda yayılmasını beklemelisiniz (Bu esnada çikolatayı ısırmıyoruz). Çikolatanın ağızda erimesiyle dil kenarlarında oluşan sulanmaya ve aromalara dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, burada yanma olursa acı, veya sulanma olursa ekşi gibi çıkarımlar yapabilirsiniz.

Viski & Çikolata eşleştirmesinde neye dikkat edilmeli?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Viskiyle çikolatayı eşleştirirken yapılması gereken benzer tat profillerini yakalamak.

Örneğin, atölyede yaptığımız çikolata %54.5 kakao oranına sahipti. Tatlı, çikolata ve vanilya aromalarını dengeli bir şekilde sunan bu çikolata ile benzer bir karaktere sahip olan karamel ve vanilya notalarının hakim olduğu yumuşak içimli Chivas 12’yi eşleştirdik. Gerçekten çok başarılı oldu!

Ufak bir not: Eşleştirmede benzer karakterlerle uyum yakalamaya çalışmanın yanında zıt karakterleri de eşleştirmek diğer bir seçenek. Örneğin, Talisker 10 tuzlu-bitter bir çikolatayla çok uyumlu olacakken, damak zevkinize göre vanilyalı bir çikolata ile de güzel olabilir.

Viski ve çikolatayla alakalı en çok merak ettiğim konulardan biri de bu ikiliyi tadarken “Önce viski mi içilmeli, yoksa çikolata mı yenilmeli?” sorusuydu. Ben genellikle önce çikolatayı ağzıma atar üstüne viskimi yudumlardım. Fakat Gamze Şefin söylediğine göre çikolatanın tadını en yüksek seviyede almak için bunun tam tersi yapılmalıymış.

Öncelikle 1-2 yudum viski içip, alkolün yardımıyla damağımızı temizlemeli ve sonrasında çikolata yemeliymişiz. Tabii şefimiz burada doğru-yanlış ayrımının bu kadar da keskin olmadığını, tadımın farklı şekillerde de  yapılabileceğine dair kaynakların olduğunu ekledi.


Şefimiz Gamze Hanım‘a ve atölyeyi organize eden Horizon Consultancy‘e çok teşekkürler. Katıldığım en lezzetli atölyeydi!

Leave a Reply

Your email address will not be published.