Hedonism, Compass Box‘ın ilk kez 2000 yılında çıkardığı bir tahıl harmanı (Blended Grain). Hedonism, içerisinde sadece tahıl (Grain) viskileri barındıran bir harman. Fakat bu tahıl viskiler, birçok harmanda kullanılan tahıl viskilerin aksine, daha uzun süreli olgunlaştırma sürelerine sahipler.

Compass Box‘tan sadece bir şişeleyici olacak bahsetmek haksızlık olur. Firmanın çok ciddi bir fıçı bulma, olgunlaştırma ve harmanlama operasyonu bulunuyor ve inovasyona da fazlasıyla önem veriyorlar. Bu nedenle de kendilerine “Whiskymakers” demeyi tercih ediyorlar.

Compass Box Hedonism içerisinde Cameron Bridge, Carsebridge, Cambus, Port Dundas ve Dumbarton damıtımevlerinden tahıl viskileri barındırıyor. Fakat bu viskiler o sene üretilen seriye (batch) göre değişiklik gösterebiliyor.

Amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılan Hedonism’in bu sürecinde, tıpkı harmanında bulunan viskilerde olduğu gibi üretilen seriye ve fıçıların bulunabilirlik durumuna göre değişiklik olabiliyor.

Bu detay markanın web sitesinde de “We only produce Hedonism when we find casks with the right flavour profile”, yani “Hedonism’i sadece doğru karakterde fıçıları bulduğumuz zaman üretiyoruz” şeklinde belirtilmiş.

Compass Box Hedonism (Blended Grain/Tahıl Harmanı, 43% abv)

Burun: Oldukça zarif ve yumuşak bir karaktere sahip. Bol vanilya, karamel, kurabiye kokuları. Gerilerden çok hafif meşe ve kuru meyve notaları.

Damak: Damağı fazlasıyla sıvayan, dolgun ve gövdeli bir yapıda. Burunda olduğu gibi vanilya yine çok belirgin. Vanilyaya bol baharat ve karabiber eşlik ediyor. Hafif odunsu ve damağın biraz gerisinde portakal aromaları da aldım.

Bitiş: Uzun, sıcak ve tatlı bir bitiş. Tarçın, karamel ve çikolatalı süt.

Genel YorumCompass Box Hedonism, alışık olduğumuz Grain viski imajının dışına çıkan yoğun tatlara sahip, damakta oldukça gövdeli ve kolay içimli bir ekspresyon.

Compass Box Hedonism, Nikka Coffey Grain ile beraber içtiğim en keyifli Grain viskilerden biri.

220219

Compass Box Hedonism
Alışık olduğumuz Grain viski imajının dışına çıkan yoğun tatlara sahip, oldukça gövdeli ve kolay içimli bir ekspresyon.
Burun88%
Damak90%
Bitiş90%
Genel89%
89%Overall Score
Reader Rating: (7 Votes)
94%

Leave a Reply

Your email address will not be published.