Bruichladdich The Laddie Eight, İskoçya’nın Islay bölgesinde bulunan Bruichladdich damıtımevinin Amerikan ve Avrupa meşe fıçılarda 8 yıl olgunlaştırıp, %50 alkol derecesi ile şişelediği ekspresyonu.

Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için “Islay Viskileri Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz.

Genellikle isli/turbalı viskileri ile bildiğimiz Islay viskilerinin aksine, Bruichladdich’in bu ekspresyonun yapımında turba kullanılmamış (Unpeated). Bu nedenle ortaya çıkan viskide de isli, füme veya turbalı notalar görmüyoruz.

Bruichladdich The Laddie Eight (İskoç Single Malt, 50% abv)

Burun: Oldukça ferah ve taze olarak tanımlayabileceğim parfümsü kokular hemen kendini gösteriyor. Vanilya, elma, armut, şeftali ve bal gibi tatlı notalara hafif bir deniz esintisi ve samansı kokular eşlik ediyor. Dengeli ve yumuşak.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da armut, şeftali, elma gibi meyvemsi tatlar belirgin. Bunlara baharatlı ve çok hafif de tuzlu fıstık olarak adlandırabileceğim tatlar eşlik ediyor. Son olarak, vanilya ve karamel de hissediliyor.

Burna kıyasla biraz da güçlü ama yine dengeli.

Bitiş: Orta uzunlukta, dengeli bir bitiş. Şeftali, vanilya, meşe ve baharat.

Genel Yorum: Bruichladdich The Laddie Eight’i genel olarak, meyvemsi, hafif baharatlı ve çok az tuzlu bir viski olarak tanımlayabilirim. Zengin bir profilli olan yani farklı katmanlara sahip bir viski. Özellikle beni burunda çok tatmin ettiğini söyleyebilirim.

220119

Bruichladdich The Laddie Eight
Meyvemsi, hafif baharatlı ve çok az da tuzlu bir ekspresyon. Kolay içimli ve dengeli.
Burun86%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
70%

Leave a Reply

Your email address will not be published.