Harman viskiler Dünya viski tüketiminin 92%’sini oluşturur. Harman viskiler için kısaca malt ve tahıl viskilerin karışımı diyebiliriz. Bu karışımdaki oran genellikle 40% malt, 60% tahıl viski şeklindedir.

Harman viskileri bir formül olarak da düşünebilirsiniz. Bu formülün içinde 15 ila 40 adet arasında viski bulunur. Kimi markalar formüllerindeki bazı viskileri söylemekten çekinmezlerken, kimileri ise kesinlikle paylaşmazlar…

Harman viskilerin içerisinde onlarca viski yer alsa da, birçok harman üreticisinin formülünde merkez olarak belirledikleri tek malt viskiler bulunur.

Örneğin, Chivas Regal’de Strathisla, White Horse’de Lagavulin, Famous Grouse’da Highland Park ve Macallan, Teacher’s’da Ardmore ve Cutty Sark harmanının merkezinde de Glenrothes yer alıyor.

Harman viskilerin formüllerinde yer alan viskiler damıtım evinin baş harmancısı tarafından özenle seçilir.

“Baş Harmancı” viski sektöründe belki de en prestijli ünvanlardan biridir. Baş harmancılar kariyerlerine çırak olarak başlayan ve çok uzun yıllar görev yaparlar.

En tanınmış baş harmancılara örnek olarak Richard Paterson (Whyte & Mackay), Colin Scott (Chivas Regal), Jim Beveridge (Johnnie Walker), John Ramsay (The Edrington Group), Shinji Fukuyo (Suntory) David Stewart’ı (William Grants) örnek verebiliriz. Bu kişiler için viski dünyasının rock yıldızları demek yanlış olmaz.


Bir baş harmancının 3 temel görevi vardır.

İlki, marka bünyesinde bulunan harmanların kalitesini ve devamlılığını sağlamak. Diğeri, piyasa ve tüketicilerin taleplerine göre yeni harmanlar yaratmak. Son olarak da, gelecek ile alakalı öngörüler geliştirmek ve buna göre markanın 10-20 sene sonraki stratejilerini oluşturmak.

Bu görevleri başarıyla yapabilmek hiç de kolay değil… Baş harmancılar bu görevlerini yerine getirmek için günde onlarca hatta yüzlerde viski tadarlar. Fakat bu tadımı düşündüğünüz gibi tadarak değil koklayarak yaparlar. Baş harmancılar çok uzun yıllar bu işi yaptıkları ve binlerce farklı viskiye aşina oldukları için sadece burunları ile viskilerin profillerinde bulunan tüm notaları alabilirler.

Bu nedenle markalar için bu burunların altın değerinde olduğunu söyleyebiliriz. Hatta “The Nose/Burun” lakaplı Whyte & Mackay markasının baş harmancısı  Paterson‘ın burnunun Lloyd’s sigorta firması tarafından tam 2.6 milyon $‘a sigortalı olduğunu da belirtelim…

Baş harmancıları ile ilgili en çok ilgimi çeken ve bende saygı uyandıran özellikleri sıfırdan yeni bir eser ortaya çıkabilmelidir. Johnnie Walker Blue Label, Double Black ve Platinum Label gibi ekspresyonların yaratıcısı Jim Beveridge, yeni bir ekspresyon çıkarma sürecinin öncelikle akılda başladığını söylüyor.

İlk olarak yaratılmak istenen tat profili akılda şekillenip, sonrasında onlarca hatta belki yüzlerce değişik viski koklanarak akıldaki profile ulaşılmaya çalışılıyormuş. Bu nedenle benim için, baş harmancıların bir ressamdan, bir heykeltıraştan, bir bestekârdan ya da bir yazardan farkı yoktur.

Harman viskilerin dünya viski tüketiminin 92%’sini oluşturmasına rağmen malt viskilerin biraz gölgesinde kaldığını söyleyebiliriz. Yerli veya yabancı viski kaynaklarına kısaca bir göz attığımızda da malt viskilere ayrılan yer ile harman viskilere ayrılan yer arasında büyük fark göreceksiniz (veviski.com da dahil olmak üzere). Fakat bu sizi kesinlikle yanıltmamalı…

Harman viskilere karşı bir ön yargınız bulunursa, umarım bu yazım fikrinizi biraz değiştirmiştir. Eğer ki değişmediyse de, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, viski kültürünün büyük bir parçasını oluşturan Harman viskilerden ve zengin lezzetlerden mahrum kalıyorsunuz…

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Çeşitleri hakkında detaylı bilgi için…

Viski hakkında diğer temel bilgiler için…

İskoç Viskileri hakkında temel bilgiler için…

Harman viski tadım notlarım için…

Bir Yorum Yazın