Bourbon (Burbon) ile Tennessee kavramları sıklıkla birbiriyle karıştırılır.

İki viski türünün benzerlikleri nelerdir, her Tennessee viskisi aynı zamanda bourbon mıdır, Tennesse viskilerini Bourbonlardan ayıran özellikleri nelerdir gibi soruların cevapları sıklıkla merak edilir.

Bu yazıda, Bourbon ve Tennessee viskileri hakkındaki bu ve benzeri soruları kısaca cevaplamaya çalışacağım.


Bourbon Viskileri

Öncelikle Bourbon ile başlayalım.

Bourbon viskisinin adını Amerika’nın Virginia eyaletinde bulunan Bourbon kasabasından aldığı söylenmektedir. Bourbon kasabası 1785 yılında kurulmuş ve adını Amerikan devriminde İngilizlere karşı saf alan Fransız asıllı Bourbon ailesinden almıştır.

Bourbon adının aynı zamanda Kentucky‘nin Bourbon bölgesinden ya da  New Orleans’daki Bourbon sokağından geldiğini söyleyenler de bulunuyor.

Peki Viski Amerika kıtasına nasıl geldi?” sorusunu merak ediyorsanız, bu sorunun cevabının oldukça uzun ve başlı başına bir hikaye olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle bu konudan başka bir yazıda detaylı şekilde bahsedeceğim.

Bir viskiye Bourbon denebilmesi için 4 şart aranır.

 • Amerika’da üretilmiş olmalıdır.
 • Yapımında işleme giren tahılın %51’i mısır olmalıdır. (geri kalanı çavdar, buğday veya arpa)
 • Olgunlaştırma döneminde kullanılan fıçıların yeni (daha önce içinde bir viski bekletilmemiş) ve içlerinin yakılmış olması gerekiyor.
 • En az %40 alkol derecesi olmalıdır.

Örnek: Jim Beam, Four Roses, Wild Turkey, Buffalo Trace, Old Forester, George T. Stagg…


Tennessee Viskileri

Kafa karışıklığını engellemek için baştan belirtmekte fayda var. Burbon viskiler için ne söylediysek aynılarını Tennessee viskileri için de söyleyebiliriz. Yani her Tennessee viskisi aynı zamanda bir bourbondır dersek yanlış olmaz.

Peki fark nedir?

İki tür arasındaki en önemli fark, Tennessee viski üretimi sürecinde ek bir işlem daha bulunması: Kömür filtrasyonu (Lincoln County Process ya da Charcoal Mellowing olarak biliniyor).

Bu işlemi kısaca aşağıdaki şekilde anlatabiliriz:

İmbiklerden çıkan %70 alkole sahip alkollü içki (daha viski diyemiyoruz) olgunlaştırma aşamasından önce, Jack Daniel’s ile ıslatılıp sonrasında kömür haline getirilmiş akçaağaç odunlarının olduğu 3 metrelik tanklardan damla damla geçirilerek filtre ediliyor.

Bu işlem ile Jack Daniel’s alışık olduğumuz kolay içimini ve kömürümsü tatlarını kazanmış oluyor.

En bilinen Tennessee viskisi markaları Jack Daniel’s ve George Dickel‘dir.

Ek olarak, Tennessee viskilerinin de burbonlar gibi Amerika’da üretilmesi gerektiğini, fakat bu üretimin Tennessee eyaletinde olması gerektiğini ekleyelim.


Bourbon, Tennessee & Buz

Viskinin nasıl ve ne ile içilmesi gerektiğine dair birçok farklı görüş olsa da, Bourbon ve Tennessee viskilerinin buz ile çok iyi gittiği konusunda neredeyse tüm viski severler hemfikirdir.

Tek malt ve kompleks harman viskilerde sevdiğim notaları yok etmesi veya azaltması sebebiyle ben viskide buzu pek tercih etmiyorum. Fakat, Bourbon ve Tennessee viskilerine buz gerçekten de yakışıyor. Özellikle havaların ısındığı ve malt viskilerin ağır geldiği yaz aylarında buzlu bourbonların içimi çok keyifli oluyor.

Buza ek olarak, Bourbon ve Tennessee viskilerine yakıştırdığım bir diğer şey de müzik… Özellikle Country ve Blues türleri bu viskiler ile harika gidiyor… Eğer siz de bu türlerin hayranı iseniz Spotify’de oluşturduğum & Bourbon Playlist‘ine  göz atmanızı tavsiye ederim.

Slàinte…


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım

Viski hakkında temel bilgiler…

Tüm viski çeşitleri hakkında genel bilgiler…

5 Responses

 1. Serdar Yılmaz

  Selamlar, bourbon üretiminde damıtma süreci nasıl olmaktadır? Pot still, Coffey still hangi tür damıtma yapılmakta? Ya da bunların harmanı mı söz konusu? Teşekkürler…

  Cevapla
  • & Viski

   Merhabalar. Amerika’da imbik olayı biraz karışık diyebilirim. Her ne kadar genelde coffey imbik yani sanayi tipi imbikler tercih edilse de istisnalar mevcut. Örneğin, Woodford Reserve gibi bourbonların üretiminde geleneksel bakır imbikler görmek de mümkün. İyi günler.

   Cevapla
 2. ilker

  endüstiriel üretim olmayip, Abd piyasasında evsel üretim olan ve en mesur olan hangisi acaba…

  Cevapla

Bir Yorum Yazın