Bourbon ile Tennessee kavramları sıklıkla birbiriyle karıştırılır. İki viski türünün benzerlikleri nelerdir, her Tennessee viskisi aynı zamanda bourbon mıdır, Tennesse viskilerini Bourbonlardan ayıran özellikleri nelerdir gibi soruların cevapları sıklıkla merak edilir.

Bu yazımda, Bourbon ve Tennessee viskileri hakkındaki bu ve benzeri soruları kısaca cevaplamaya çalışacağım.


Bourbon Viskileri

Öncelikle Bourbon ile başlayalım. Bourbon viskisinin adını Amerika’nın Virginia eyaletinde bulunan Bourbon kasabasından aldığı söylenmektedir. Bourbon kasabası 1785 yılında kurulmuş ve adını Amerikan devriminde İngilizlere karşı saf alan Fransız asıllı Bourbon ailesinden almıştır.

Bourbon adının aynı zamanda Kentucky’nin Bourbon bölgesinden ya da  New Orleans’daki Bourbon sokağından geldiğini söyleyenler de bulunuyor.

Peki Viski Amerika kıtasına nasıl geldi?” sorusunu merak ediyorsanız, bu sorunun cevabının oldukça uzun ve başlı başına bir hikaye olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle bu konudan başka bir yazıda detaylı şekilde bahsedeceğim.

Bir viskiye Bourbon denebilmesi için 4 temel şart aranır:

 • Amerika’da üretilmiş olmalıdır.
 • Yapımında işleme giren tahılın %51’i mısır olmalıdır. (geri kalanı çavdar, buğday veya arpa)
 • Olgunlaştırma döneminde kullanılan fıçıların yeni (daha önce içinde bir viski bekletilmemiş) ve içlerinin yakılmış olması gerekiyor.
 • En az %40 alkol derecesi olmalıdır.

Örnek: Jim Beam, Four Roses, Wild Turkey, Buffalo Trace, Old Forester, George T. Stagg…


Tennessee Viskileri

Kafa karışıklığını engellemek için baştan belirtmekte fayda var. Bourbon viskiler için ne söylediysek aynılarını Tennessee viskileri için de söyleyebiliriz. Yani her Tennessee viskisi aynı zamanda bir bourbondur dersek yanlış olmaz.

Peki fark nedir?

İki tür arasındaki en önemli fark, Tennessee viski üretimi sürecinde ek bir işlem daha bulunması: Kömür filtrasyonu (Lincoln County Process ya da Charcoal Mellowing olarak biliniyor).

Bu işlemi kısaca aşağıdaki şekilde anlatabiliriz:

İmbiklerden çıkan %70 alkole sahip alkollü içki (daha viski diyemiyoruz) olgunlaştırma aşamasından önce, Jack Daniel’s ile ıslatılıp sonrasında kömür haline getirilmiş akçaağaç odunlarının olduğu 3 metrelik tanklardan damla damla geçirilerek filtre ediliyor.

Bu işlem ile Jack Daniel’s alışık olduğumuz kolay içimini ve kömürümsü tatlarını kazanmış oluyor. En bilinen Tennessee viskisi markaları Jack Daniel’s, George Dickel ve Uncle Nearest’dır.

Ek olarak, Tennessee viskilerinin de burbonlar gibi Amerika’da üretilmesi gerektiğini, fakat bu üretimin Tennessee eyaletinde olması gerektiğini ekleyelim.


Bourbon, Tennessee & Buz

Viskinin nasıl ve ne ile içilmesi gerektiğine dair birçok farklı görüş olsa da, Bourbon ve Tennessee viskilerinin buz ile çok iyi gittiği konusunda neredeyse tüm viski severler hemfikirdir.

Tek malt ve kompleks harman viskilerde sevdiğim notaları yok etmesi veya azaltması sebebiyle ben viskide buzu pek tercih etmiyorum. Fakat, Bourbon ve Tennessee viskilerine buz gerçekten de yakışıyor. Özellikle havaların ısındığı ve malt viskilerin ağır geldiği yaz aylarında buzlu Bourbonların içimi çok keyifli oluyor.

Buza ek olarak, Bourbon ve Tennessee viskilerine yakıştırdığım bir diğer şey de müzik… Özellikle Country ve Blues türleri bu viskiler ile harika gidiyor… Eğer siz de bu türlerin hayranı iseniz Spotify’de oluşturduğum & Bourbon Playlist‘ine  göz atmanızı tavsiye ederim.


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notlarım

Viski hakkında temel bilgiler…

Tüm viski çeşitleri hakkında genel bilgiler…

19 Responses

 1. Serdar Yılmaz

  Selamlar, bourbon üretiminde damıtma süreci nasıl olmaktadır? Pot still, Coffey still hangi tür damıtma yapılmakta? Ya da bunların harmanı mı söz konusu? Teşekkürler…

  Reply
  • & Viski

   Merhabalar. Amerika’da imbik olayı biraz karışık diyebilirim. Her ne kadar genelde coffey imbik yani sanayi tipi imbikler tercih edilse de istisnalar mevcut. Örneğin, Woodford Reserve gibi bourbonların üretiminde geleneksel bakır imbikler görmek de mümkün. İyi günler.

   Reply
 2. ilker

  endüstiriel üretim olmayip, Abd piyasasında evsel üretim olan ve en mesur olan hangisi acaba…

  Reply
  • & Viski

   Çok teşekkürler! Benim de çok keyif aldığım bir liste oldu, beğenmenize sevindim.

   Reply
 3. Kerem

  Buorbon visti tavsiyeniz nedir acaba teşekkürler şimdiden…!

  Reply
  • & Viski

   Viski konusunda tavsiye vermek oldukça zordur, çünkü herkesin damak tadı ve buna göre beklentisi farklıdır. Buffalo Trace, Woodford Reserve, Knob Creek benim keyif aldığım markalar. Bu viskilerin tadım notları veviski.com’da bulunuyor, göz atıp hangisi size uygun siz karar verebilirsiniz.

   Reply
 4. fatih

  benim de merak ettiğim, Woodford Reserve Bourbon şişelerinde farklı Label Batch noları var. Ve ayrı şişe noları var. Label batch 0860 aldım örneğin. Bunun bir farkı var mı? Örneğin 1025 veya 0725 daha iyi veya daha kötü denebilir mi? Çok teşekkürler

  Reply
  • & Viski

   Sour mash yöntemiyle üretildiği için her batch farklılık gösterebiliyor. Tabii bu farklılıklar mikro seviyelerde ve anlaması pek mümkün değil. Kimilerine göre belli batchler diğerlerine göre daha iyi. Tabii bu “iyi/kötü” kavramı kişiye göre değişir. Ben açıkçası batchler arasında henüz belirgin bir farkla karşılaşmadım.

   Reply
 5. Esra

  Jack Daniel’s ın bourbon olmamasına şuan şaşkınım! Benim için en temiz içkidir kendisi. Tabii buna benzer bağ ağrısı, akşamdan kalma yapmayan viski türleri de önerirseniz çok sevinirim.

  Reply
  • veviski

   Bir Bourbon olmak için de tüm şartları yerine getiriyor aslında ama yazıda bahsettiğim işlem nedeniyle “Tennessee” viskisi olarak sayılıyor. Viskilerde “Akşamdan kalma yapan/yapmayan” diye bir ayrım yapmak mümkün değil 🙂 Bu daha çok sizin bünyeniz, o günkü modunuz, ne yediğiniz, ne kadar içtiğiniz, nasıl içtiğiniz gibi daha da sayabileceğim birçok değişkene bağlı.

   Reply
 6. Erman

  Merhabalar. Viskiye yeni yeni merk saldım, videolarınız ve yazılarınız çok yardımcı oluyor. Playlistte benim zaten beğenmiş olduğum 22 tane şarkı görünce zevkinize olan güvenim de arttı. Müzik zevki böyle olanın ağız tadı da iyidir kesin. Başarılar dilerim.

  Reply
 7. Serhat

  Merhaba, yazılarınızı ve videolarınızı severek takip ediyorum. Tennessee viski yapımında Jack Daniel’s ile ıslatılam akçaağaç yazıyor. Yani bütün Tennessee viskiler Jack Daniel’s viskisi ile mi ıslatılıyor manka farketmeksizin ? Viski üretimi için komurun viskiyle ıslatılması tuhaf geldi.

  Reply
  • Baris Mercan

   Merhaba, bu durumu sadece Jack Daniel’s için söyleyebiliriz. Tennessee viskisi denildiği zaman akıllara ilk olarak Jack Daniel’s geldiği ve kategoriyi bir nevi bu marka yarattığı için anlatımda Jack Daniel’s’ı baz aldım. Diğer markalar bu konuda bilgi vermese de muhtemelen onlar da bu aşamada kendi viskilerini kullanıyorlar.

   Reply
 8. Altan

  Merhabalar, siteniz benim için adeta bir kılavuz niteliğinde 🙂 Benim de çok beğenerek tükettiğim ve dünyada en çok satan bourbon markalarından olan Evan Williams’ın Türkiye’de olmaması ve sizin değerlendirmelerinizde de görememem konusunda bir yorum alabilir miyim sizden? Şimdiden çok teşekkürler…

  Reply
  • Baris Mercan

   Çok teşekkür ederim. Evan Williams birkaç kere karşıma çıkan ama açıkçası çok odağımı vermediğim bir viskidir. Uygun fiyatlı Bourbon kategorisinde Buffalo Trace, Wild Turkey veya Four Roses’u tercih ederim. Türkiye’ye girip/girmemesi daha çok ithalatçı firmaların kararına bağlı, demek ki ya bu viski için pazar görülmemiş, ya da fizibilite olarak mantıklı olarak değerlendirilmemiş.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.