Aberlour damıtımevinin *Cask Strength ekspresyonu Aberlour A’Bunadh, ilk dolum Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılıp, 60,7 alkol derecesiyle şişeleniyor. Kelime anlamı “Origin/Köken” olan A’Bunadh, son yıllarda giderek büyüyen NAS (yıl belirtilmemiş) viski kategorisinde yer alıyor.

1997 yılından beri piyasada olan Aberlour A’Bunadh her sene farklı bir batch numarası ile karşımıza çıkıyor ve bu batch’lerin her biri bizlere farklı tat profilleri sunuyor.

*Cask Strength: (Fıçı sertliği) Fıçıdan çıktıktan sonra su ilave edilmeden şişelenen viskilere denilir. Su ilavesi alkolü seyreltmek amacıyla yapılır.

Aberlour A’Bunadh Batch No.54 (İskoç Single Malt, %60,7 abv)

Burun: Kuru üzüm, kuru incir, karamel ve portakal kokularıyla yoğun şeri karakteri. Bu kokulara bal, ceviz, bitter çikolata ve malt eşlik ediyor. Yüksek alkol derecesi kendini hissetirse de rahatsız etmiyor. Kadehin havalanması ile alkol yumuşuyor ve meyvemsi aromalar biraz daha belirginleşiyor.

Damak: Burunda olduğu gibi şeri karakteri çok belirgin. Kuru üzüm, kuru incir, şeftali, portakal, karamel, elma şekeri ve bal gibi yoğun keskin tatlı aromalara tarçın, esmer şeker ve meşe eşlik ediyor. Şaşırtıcı derecede yumuşak.

Fıçı sertliğindeki viskileri tadarken alkolün keskinliğinin arkasına saklanmış aromaları çıkarmak için viskiye birkaç damla su damlatmanızı tavsiye ederim. Aberlour A’Bunadh’ta da birkaç damla su ile kuru meyveli aromalar iyice ortaya çıkıyor.

Bitiş: Oldukça uzun ve sıcak bir bitiş. Kuru meyveler, baharat ve bitter.

Genel Yorum: Yüksek oranda bir alkol derecesine sahip olmasına rağmen yumuşak içimi ve dengesiyle Aberlour A’Bunadh gerçekten harika bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Aberlour tadım notlarım…

Aberlour damıtımevine yaptığım geziden notlarım…

Aberlour A'Bunadh Batch No.54
Yüksek oranda bir alkol derecesine sahip olmasına rağmen yumuşak içimi ve dengesiyle Aberlour A'Bunadh gerçekten harika bir viski.
Burun89%
Damak91%
Bitiş91%
Genel92%
91%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (18 Oy)
73%

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.