Aberlour damıtımevinin *Cask Strength ekspresyonu Aberlour A’Bunadh, ilk dolum Oloroso şeri fıçılarında olgunlaştırılıp, 60,7 alkol derecesiyle şişeleniyor.

*Cask Strength: (Fıçı sertliği) Fıçıdan çıktıktan sonra su ilave edilmeden şişelenen viskilere denilir. Su ilavesi alkolü seyreltmek amacıyla yapılır.

Kelime anlamı “Origin/Köken” olan A’Bunadh, son yıllarda giderek büyüyen NAS (yıl belirtilmemiş) viski kategorisinde yer alıyor.

1997 yılından beri piyasada olan Aberlour A’Bunadh her sene farklı bir batch numarası ile karşımıza çıkıyor ve bu batch’lerin her biri bizlere farklı tat profilleri sunuyor.

Aberlour A’Bunadh Batch No.54 (İskoç Single Malt, %60,7 abv)

Burun: Oldukça bir yoğun alkol, vanilya, meşe ve kuru meyveler (özellikle kuru üzüm, badem ve ceviz). Havalanması ile alkol yumuşuyor ve meyvemsi aromalar ön plana çıkıyor.

Damak: Yüksek alkol oranına rağmen oldukça kolay içimli. Şeri etkisi yoğun bir şekilde hissediliyor. Likörümsü tatlılığa ek olarak, kuru meyveler, zencefil, tarçın ve baharat. Gerilerde kendi gösteren limon ve bitter.

A’Bunadh’a çok az damlattığımızda kuru meyve ve bitter aromaları belirginleşiyor.

Fıçı sertliğindeki viskileri tadarken alkolün keskinliğinin arkasına saklanmış aromaları çıkarmak için viskiye birkaç damla su damlatmanızı tavsiye ederim.

Bitiş: Oldukça uzun ve sıcak bir bitiş. Kuru meyveler, baharat ve bitter.

Genel Yorum: Yüksek oranda bir alkol derecesine sahip olmasına rağmen yumuşak içimi ve dengesiyle Aberlour A’Bunadh gerçekten harika bir viski.

Tüm Aberlour tadım notları…

Aberlour A'Bunadh Batch No.54
Yüksek oranda bir alkol derecesine sahip olmasına rağmen yumuşak içimi ve dengesiyle Aberlour A'Bunadh gerçekten harika bir viski.
Burun89%
Damak91%
Bitiş91%
Genel92%
91%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (13 Votes)
73%

Bir Yorum Yazın