Frank Sinatra, tartışmasız tüm zamanların en çok etki yaratmış sanatçılarından birisidir. Sinatra sadece dünya çapında milyonlarca plağı satmış bir şarkıcı değil, aynı zamanda Oscar ödüllü bir film yıldızı, Las Vegas’ı sallamış bir showman ve karizmasıyla herkesi kendine hayran bırakan bir centilmendi.

Sinatra tüm bunların yanında sıkı bir viski tutkunu olarak da biliniyordu. Sinatra’nın özellikle tutkunu olduğu ve sadece sahnede değil, günlük hayatında da elinden bırakamadığı bir viski vardı, Jack Daniel’s

Frank Sinatra’nın bu Tennessee viskisine olan düşkünlüğünü anlatan birçok hikaye ve ayrıca kendisinin de açıkça dile getirdiği birçok ünlü demeci bulunuyor. Örneğin, bir keresinde Sinatra sahnede seyircilere doğru bakarak yavaşça kadehini kaldırmış ve Bu Jack Daniel’s, Tanrıların İçkisi (orijinal demeç “the Nectar of the Gods“) demiş.

sinatrajack

Bir diğer hikaye de Sinatra’nın 4. ve son eşi olan Barbara Sinatra‘nın yazmış olduğu “Lady Blue Eyes: My Life with Frank” adlı kitaptan. Barbara kitabında Sinatra için sürekli lavanta, Camel sigara ve Jack Daniel’s kokardı diye belirtmiş.

Sinatra’nın Jack Daniel’s düşkünlüğü sadece kitaplara değil, şarkılara da konu olmuş. Frank’in en yakın dostlarından ve Rat Pack’in de bir üyesi olan Dean Martin‘in meşhur I Love Vegas şarkısındaki, I love Vegas, like Sinatra loves Jack Daniel’s yani “Vegas’ı Sinatra’nın Jack Daniel’s sevdiği kadar çok seviyorum” sözleri Frank’in bu tutkusunu esprili bir şekilde anlatır.

frank-dean

Fred Minnick‘in yazdığı “Bourbon: The Rise, Fall, and Rebirth of an American Whiskey” kitabında, Sinatra’nın Jack Daniel’s’ı 1940’lı yılların başlarında bir türlü uyuyamadığı bir gecede keşfettiği söyleniyor. Kitapta ayrıca Sinatra’nın Jack Daniel’s için “O geceden beri motorlarımı çalıştıran benzin” olarak bahsettiği de belirtilir.

Bazı kaynaklara göre Sinatra günde 1 ya da 2 şişe Jack Daniel’s tüketirmiş. Hatta Brown Forman’ın (Jack Daniel’s markasını bünyesinde bulunduran firma) o dönemlerde tek işi Sinatra’nın Jack’siz kalmasını önlemek olan birini işe aldığı bile söylenir.

Yaşamı boyunca yanından ayırmadığı viskisi Sinatra’yı mezarında da yalnız bırakmamış… 14 Mayıs 1998’de hayata gözlerini kapatan efsanenin, mezarında bir şişe Jack Daniel’s No. 7 ile gömüldüğü söyleniyor…

Brown Forman, Sinatra’nın yaşamı boyunca ve hatta sonrasında da süren Jack Daniel’s tutkusunu ve markaya olan bağlılığını onurlandırmayı ihmal etmez ve efsane isim adına özel ekspresyonlar çıkarır.

2013’te piyasaya sunulan Jack Daniel’s Sinatra Select ve 2015 yılında Sinatra’nın 100. yaş doğum gününe özel üretilen Sinatra Century. (Tadım Notlarım için tıklayın)

frank-century

Kendimi bildim bileli çok sıkı bir Frank Sinatra hayranıyımdır. Sinatra, sadece sesiyle değil, filmleri, şovları, tarzı ve renkli hayatı (ve bir o kadar da karanlık…) ile gerçekten tarihin sayılı ikonlarından biri.

Sinatra’nın eşsiz sesini günün her saati ve her mekanda dinleyebilirim. Fakat belirtmeliyim ki, Sinatra’nın şarkıları özellikle viskimi yudumlarken ayrı bir keyifli oluyor…

Spotify‘da oluşturduğum Sinatra Playlist’i ile dilerseniz siz de viski keyfinize keyif katabilirsiniz. Bu arada playlist’te şarkılara ek olarak Rat Pack şovundan çok eğlenceli monologlar da yer alıyor, bunları da şiddetle dinlemenizi tavsiye ederim.


Kaynak

Bourbon: The Rise, Fall, and Rebirth of an American Whiskey, Fred Minnick

http://www.wsj.com/articles/author-david-lehman-takes-on-jack-daniels-sinatra-century-1452009604

http://icetulip.com/adweek-branding-new/jack-daniels-toasts-frank-sinatra-on-instagram-and-hopes-you-will-too/

https://newsfeedtoday.info/2564139-frank-sinatra-and-jack-daniels-a-legendary-friendship-that-stretched-over-half

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-1392767/Obsessive-Frank-Sinatra-took-12-showers-day-smelled-lavender-reveals-widow.html#ixzz4OAlB9UIW

Leave a Reply

Your email address will not be published.