Jack Daniel’s Sinatra Select, markanın sıkı bir Jack Daniel’s tutkunu olan Frank Sinatra anısına çıkarmış olduğu bir ekspresyon.

Harika kutu tasarımı, görkemli şişesi, zengin karakteri ve yüksek fiyatı ile Jack Daniel’s Sinatra Select, marka portföyündeki en premium ekspresyonlardan biri olarak öne çıkıyor.

Jack Daniel’s Sinatra Select’in tadım notlarında önce daha önce yazdığım ve blogumda en özenerek yazdığım yazılardan biri olan “Ünlü Viski Tutkunları: Frank Sinatra” yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Bu yazıda Sinatra’nın Jack Daniel’s tutkusu üzerine ilginç bilgiler paylaştım.

Markanın diğer tüm ekspresyonları gibi Jack Daniel’s Sinatra Select de, Kömür Filtrasyonu (Charcoal Mellowing) işleminden geçtikten sonra olgunlaşmak üzere fıçılara alınıyor.

Ekspresyonu özel kılan detayı da bu olgunlaştırma aşamasında görüyoruz!

Jack Daniel’s Sinatra Select’in olgunlaştırılmasında kullanılan fıçıların içlerinde derin oluklar bulunuyor. Bu oluklar sayesinde fıçı içerisindeki sıvı, fıçıyla daha çok temas ediyor. Bunun sonucunda ortaya çıkan viski, fıçının karakterini daha yoğun bir şekilde almış oluyor.

Fıçılardan çıktıktan sonra Jack Daniel’s Sinatra Select, aynı Sinatra döneminde olduğu gibi %45 alkol derecesiyle (90 Proof) şişeleniyor.

Jack Daniel’s Sinatra Select (Tennessee Viskisi, 45% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber yoğun bir meşe kokusu. Onu takiben karamel, vanilya ve bal. Güçlü fakat dengeli bir viski izlenimi veriyor. Kadeh havalandıkça tatlı notalar belirginleşiyor.

Damak: Damakta daha keskin, baharatlı bir karaktere sahip. Karamel, vanilya ve bal gibi tatlı aromalar burunda olduğu gibi damakta da belirgin. Oldukça gövdeli bir yapıda. Bitter ve fudge olarak adlandırabileceğim yoğun ve ağır bir tatlılık hissettim. Buna ek olarak, tam olarak dil ucunda hissedilen tane karabiber notaları eşlik ediyor. Meşe karakteri damakta da fazlasıyla mevcut. Hafif yanıksı ve kömürümsü…

Bitiş: Orta-uzun arası diyebileceğim bir uzunlukta. Baharatlı ve isli aromalara hafif vanilya eşlik ediyor.

Genel Yorum: Jack Daniel’s Sinatra Select, genel olarak meşe ve vanilya aromalarının baskın olduğu ağır ve güçlü bir ekspresyon.

Sıkı bir Frank Sinatra hayranı olarak bu ekspresyonun bendeki yeri gerçekten çok ayrı… Henüz içmeden bile şişe ve kutu üzerinde bulunan Sinatra detayları beni etkilemeye yetti…

Siz de bir Frank Sinatra tutkunuysanız Spotify’daki “Sinatra” listeme göz atabilirsiniz!

Jack Daniel's Sinatra Select
Meşe ve vanilya notalarının baskın olduğu güçlü ve karakteristik bir ekspresyon.
Burun90%
Damak90%
Bitiş89%
Genel88%
89%Overall Score
Reader Rating: (24 Votes)
76%

2 Responses

  1. Ismail Kuscu

    Sinatra Select , neredeyse parfüm olarak dahi kullanabileceğim bir viski. Aramızda aşk var gerçekten..

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.