İskoçya’nın en prestijli viski markalarından biri olan Macallan, yeni damıtımevine kavuşuyor!

İnşaatı 3 buçuk yıl süre ve yaklaşık 190 milyon dolara mal olan damıtımevinin önümüzdeki ay ziyaretçilerle buluşması planlanıyor.

Macallan, yeni damıtımevinin açılması ile sadece üretim kapasitesini değil, aynı zamanda damıtımevine gelecek ziyaretçi sayısını da ciddi bir şekilde arttırarak İskoçya viski turizmine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Hiç şüphesiz yeni damıtımevinin en çok dikkat çeken özelliği oldukça ilginç bir mimariye sahip olması… (Resim galerisi için yazının en altına ininiz.)

Damıtımevinin tasarımını İngiltere’nin önde gelen mimarlık firmalarından Rogers Stirk Harbour + Partners üstlenmiş. Firmanın bu eşsiz tasarım için esin kaynağı ise eski İskoç tipi Broch* evleri ve İskoçya’nın tepeleri olmuş.

*Broch: Sadece İskoçya’da bulunan demir çağına ait silindir şeklinde taş duvarlı ev tipi.

Damıtımevinin inşaatında tam 8000 ton çelik kullanılmış! 380.000 parçadan oluşan ahşap çatının ise dünyanın en kompleks çatı tasarımlarından biri olduğu söyleniyor.

Çatısının üstü doğal çim ve çiçeklerle kaplı olan damıtımevi, İskoçya’nın benzersiz doğası ile adeta bir bütün içerisinde…

Yeni Macallan damıtımevi sadece mimari açıdan değil mühendislik olarak da çığır açan bir damıtımevi…

Damıtımevinde 36 imbik ve 21 washback* bulunuyor. Bu imbik ve tanklar, alanı en verimli şekilde kullanmak amacıyla binanın içine dairesel bir şekilde yerleştirilmiş. Buna ek olarak, damıtımevinde bir de 17 ton kapasiteli bir mash tun* tankı bulunuyor. Bu tankın İskoçya’daki en büyük lapalama tankı olduğu söyleniyor.

*Washback: Fermantasyon işleminin yapıldığı büyük tank.

*Mash tun: Maltlama sonrası öğütülen arpanın sıcak su ile karıştırılarak lapalandığı tank.

Damıtımevi içerisinde bir de ziyaretçi merkezi olacak. Macallan’a ve viskiye dair tüm detayların interaktif bir şekilde anlatılacağı merkezde, markaya ait daha önce hiç sergilenmemiş 400’ü aşkın tarihi şişeden oluşan müthiş bir viski koleksiyonu da yer alacak.


Yeni damıtımevini bir de Edrington Group Ceo’su Ian Curle’den dinleyin.


Yeni Macallan Damıtımevinin ilk görüntüleri…

Fotoğraflar: Joas Souza


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Macallan Tadım Notları….

Macallan markası hakkında detaylı bilgi için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.