Geçtiğimiz hafta birkaç yakın dostumla harika bir tadım gerçekleştirdik.

Gruptaki dostlarımdan ikisi İrlanda’dan yeni döndüler ve gelirken de yanlarında harika İrlanda viskileri getirmişler. Seyahatleri sırasında bir de Teeling ve Midleton damıtımevlerini gezerek, çok güzel bilgiler ve keyifli hikayelerle gelmişler.

Hem sıcağı sıcağına bu hikayeleri dinlemek hem de viskileri tatmak için bir araya geldik.

Alınan viskilerin yanına birkaç İrlandalı daha koyarak bu ufak tadımı bir İrlanda viskileri gecesine çevirdik…

Geçtiğimiz sene Dublin seyahatimde Teeling ve Midleton damıtımevlerini gezme fırsatım olmuştu. (Gezi yazılarım için) Damıtımevlerine ek olarak, Dublin’deki viski barlarını keşfetmek için bu yazıma da göz atabilirsiniz.


Tadımdaki Line up şu şekildeydi:

 • Bushmills Original
  • Harman, %40 abv
 • Bushmills Black Bush
  • Harman, %40 abv
  • 8-10 yıl boyunca Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılmış.
 • Jameson Crested
  • Harman, %40 abv
  • Pot Still ve tahıl harmanı.
  • Şeri ve bourbon fıçılarda olgunlaştırılıyor.
 • Redbreast 12
  • Single Pot Still, %40 abv
  • Şeri fıçılarda olgunlaşıyor.
 • Redbreast Lustau
  • Single Pot Still, %46 abv
  • Amerikan meşe, Avrupa meşe ve ilk dolum şeri fıçıları.
 • Connemara Peated
  • Single Malt, %40 abv
  • Üretiminde Peat/Turba kullanılıyor.

Tadıma İrlanda viskilerine giriş viskisi olarak tanımlayabileceğim Bushmills Original ile başladık.

Açıkça söylemek gerekirse, Bushmills’in bu ekspresyonu favori viskilerimden biri değil. Bunun en büyük nedeni, fazlasıyla kısa bitişe ve yoğun bir tahıl karakterine sahip olması… (Detaylı tadım notları)

İkinci viskimiz Bushmills’in şeri fıçılarında 8-10 yıl olgunlaştırdığı ve yüksek malt oranına sahip harmanı Bushmills Black Bush oldu. Black Bush daha ilk koklamada Original’dan farkını belli etti. Karamel, vanilya, elma şekeri ve onlara eşlik eden bir kömür kokusu. Damakta vanilya, kuru üzüm, çikolata ve yanıksı aromalar. Yoğun, aromatik ve bir o kadar da kolay içimli! (Detaylı tadım notları)

Bushmills’lerden sonra dünyanın en çok satan İrlanda viskisi Jameson’ın özel bir ekspresyonunu denedik, Jameson Crested. Bu ekspresyon markanın Dublin’deki damıtımevinde şişelenen ilk viskiye ithafen çıkarılmış.

Harmanında yüksek oranda Pot Still viski bulunduran Jameson Crested‘ın olgunlaştırmasında bourbon fıçılara ek olarak şeri fıçılar da kullanılmış. İlk kez denediğim Crested’i genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Yumuşak bir içime sahip ekspresyon, tatlı-baharatlı aromaları dengeli bir şekilde sunuyor.

Harmanlardan sonra sıra bir İrlanda efsanesi olan Pot Still Viskilere geldi…

Redbreast 12 ve Redbreast Lustau Edition…

Bu ikili arasında öncelikle, 12 yıl şeri fıçılarda olgunlaştırılıp %40 alkol seviyesi ile şişelenen Redbreast 12‘yi tattık. Redbreast 12 tek kelimeyle harika bir viski. Hatta şu ana kadar içtiğim en iyi İrlandalılardan biri diyebilirim…

Burunda oldukça yumuşak ve taze, fakat bir o kadar da zengin ve kompleks. Meyvemsi ve baharatlı kokulara vanilya, fındık, meşe ve zencefil eşlik ediyor. Damakta tatlı ve baharatlı aromaların müthiş bir uyumu var. Şeri, vanilya, bal, citrus, portakal kabuğu ve hafif karabiber. Bitiş ise oldukça uzun, yağlı, tatlı-baharatlı ve hafif odunsu. (Detaylı tadım notları)

Geleneksel bakır imbiklerde üretilen ve içeriğinde maltlanmış arpaya ek olarak maltlanmamış arpa da barındıran Pot Still Viskiler oldukça kompleks ve zengin karakterleriyle bilinirler.

Redbreast Lustau ise 12 yıllıktan farklı olarak, Amerikan meşe, Avrupa meşe ve Bodegas Lustau şeri fıçıları olmak üzere 3 farklı fıçıda olgunlaştırılıyor. Kısaca, Lustau’nun Redbreast 12’ye göre biraz daha tatlı ve yumuşak bir ekspresyon olduğunu söyleyebilirim. Oldukça başarılı ama 12’nin gölgesinde kalıyor… (Detaylı tadım notları)

Tadımdaki son viskimiz ise tek isli İrlanda viskisi olan Connemara Peated oldu.

Connemara Peated, adındaki “Peated” (Turbalı) kelimesinin hakkını veren bir ekspresyon. Burunda isli ve çimesi notalara bal, limon ve vanilya eşlik ediyor. Damakta is, bal ve toffee ön planda. Kremamsı ve lezzetli. Burunda başlayan is bitişte de devam ediyor.

Connemara Peated, kesinliklikle denenmesi gereken bir İrlanda maltı. (Detaylı tadım notları)


Tadımın Özeti

İrlanda tadımımızın yıldızı hiç tartışmasız Redbreast 12 oldu…

Teeling ile beraber en sevdiğim İrlanda markalarından biri olan Redbreast’in bu ekspresyonunu ilk kez bu tadımda denedim. Daha önce markanın fıçı sertliğindeki ekspresyonu Redbreast 12 Cask Strength’i denemiştim ve bayılmıştım. Fakat Redbreast 12 onu geride bıraktı bile…

Sıralama yapmam gerekirse, Redbreast 12’den sonra benim için markanın diğer ekspresyonu Redbreast Lustau Edition, onun hemen arkasından ise Connemara Peated geliyor. Fiyat-performans olarak ise Bushmills Black Bush oldukça başarılı bulduğum ve sevdiğim bir viski.


Bu güzel tadım ve harika viskiler için arkadaşlarım Tolga ve Doruk’a çok teşekkür ederim.

Bu arada ilginizi çeker ise Tolga’nın outofofficemate adında harika bir gezi blogu var, mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim! (Instagram sayfaları) 


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda Viskileri tadım notları…

Diğer tadım ve etkinlikler…

“Dublin Viski Barları” yazım için…

Teeling Damıtımevi Ziyaretim için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.