Bushmills Black Bush, harmanında malt ve tahıl viskilere ek olarak Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırılmış malt viskiler de barındıran bir İrlanda harmanı. Markanın standart ekspresyonu Bushmills Original’e kıyasla daha yoğun ve aromatik bir karaktere sahip olan Black Bush, harmanında yüksek oranda malt viski barındırıyor.

Bushmills Black Bush (Irish Blended, 40% abv)

Burun: İlk koklamada yoğun bir kömür kokusu. Hemen arkasından karamel, yanık şeker, vanilya ve elma şekeri. Baharatlı bir yapıda. Kadehin biraz havalanması ile narenciye ve kuru meyveler kendini gösteriyor.

Damak: Oldukça yumuşak ve tatlı. Vanilya, karamel ve baharata hafif yanıksı aromalar eşlik ediyor. Ek olarak kuru üzüm ve çikolata. Lezzetli bir damak.

Bitiş: Orta uzunlukta, tatlı, baharatlı ve hafif yanıksı bir bitiş.

Genel Yorum: Bushmills Black Bush, İrlanda harmanları kategorisinde fiyat/performans olarak öne çıkan şişelerden bir tanesi.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Bushmills tadım notları…

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

İrlanda viskileri hakkında her şey…

Bushmills Black Bush
Yoğun aroma, tatmin edici bitiş ve yumuşak bir içim.
Burun84%
Damak83%
Bitiş82%
Genel84%
83%Overall Score
Reader Rating: (32 Votes)
67%

5 Responses

 1. Kaan Kantarci

  Merhaba, yeni bir viski adımlayanı olarak yazı ve vıdeolarınızı zevkle takip ediyor ve yararlanıyorum. Her ne kadar kendim için ” adımlayan” desem de ” hızlı koşan” olduğumu fakettim ( bir ayda yaklaşık olarak 403 € tutan 9 viskiyi satın almışım) ve frene bastım. Tadım notunuzu okuyarak satın aldığım viskilerden BLACK BUSH’ u geçen hafta Copita bardağıyla tattım; hoş kokularla dolu lezzetli bir içim oldu. Ama, onları tanımlayamamıştım. Dün gece Tumbler kristal bardakla içtiğimde biraz daha koku ve tadı tanımlayabildim. En ilginci ise, boş Trubleri 10 saat sonra sabah tesadüfen kokladığımda şok oldum. Aman tanrım, bombardıman denecek kadar yoğun bir karamel, vanilya ve ağaç kokusu vardı bardakta. Büyle bir şey nasıl olabiliyor anlamıyorum.. Defalarca kokladım ve evdekilere de koklattım.. Viskiye yeni adım atanlar benim gibi içtikten sonra boş bardakları koklasalar daha mı iyi koku alırlar.. Esenlikler dilerim..

  Reply
  • veviski

   Selamlar Kaan Bey. Öncelikle paylaşımlarımın bu “viski yolculuğunuzda” sizin için faydalı olmasına çok sevindim. Sizin yolculuk biraz hızlı başlamış dediğiniz gibi 🙂 Bazı viskileri içtikten sonra boş bardakların kokusu gerçekten inanılmaz olur, özellikle de şarap fıçısı görmüş veya Amerikan viskilerinde. Black Bush da şarap fıçısı gören aromatik bir viski olduğu için size güzel gelmiş olabilir, fark etmeniz güzel olmuş.

   Reply
   • Kaan Kantarci

    Merhaba ve yanıtınız için teşekkürler. Aromatik viskileri okudum ama yine de ( Black Bush gibi aşık edici kokular veren) en aromatik üç viski ismi istesem, hangi isimleri verirsiniz?. Esenlikler dilerim…

   • veviski

    “Aşık edici” yorumunuz oldukça kişisel bu nedenle benim tavsiyelerim ne kadar faydalı olur emin değilim 🙂 Hoşunuza giden kokular tam olarak ne ise benzer kelimeleri aratarak ona yakın viskileri bulabilirsiniz.

  • Mehmet

   Kaan Bey merhaba. Benim naçizane tavsiyem yan yana tadımlar yapmanız olur. Bu, damağı geliştirmede çok faydalı oluyor. Bir de bu hatayı çokça yapmış biri olarak söylemeden edemeyeceğim. O şişeleri misafire eşe dosta sunup, dibini görünce üzülürsünüz. Evde her daim günlük içim ve ikram için bir harman veya uygun fiyatlı bir malt viski bulundurmak şart. Bu işlere biraz meraklı dostlar geldiğinde tüm şişeleri çıkarıp, tasarımı tadım için uygun shot bardakları ya da ince belli çay bardakları ile küçük miktarlarda tadım yapıp birlikte yorumlamak çok keyifli oluyor. Selamlar.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.