Bulleit Rye, 95% çavdar ve 5% arpa maltından damıtılarak üretilen bir çavdar viskisi. 4 ila 7 yıl arasında içleri yakılmış beyaz meşe fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon, 45% alkol seviyesi ile şişeleniyor.

Bir viskiye Çavdar (Rye) Viski diyebilmemiz için, yapımında işleme giren tahılın 51%’inin çavdar olması ve olgunlaştırmasında kullanılan fıçıların yeni (daha önce içinde bir viski bekletilmemiş) ve içlerinin yakılmış olması gerekiyor. (Viski Çeşitleri)

Bulleit Rye (Rye Whiskey, 45% abv)

Burun: Karamel, vanilya, meşe, tarçın ve kuru meyve notaları. Bunlara hafif uhu, mentol, bitter ve tütün eşlik ediyor. Sıcak, tatlı ve baharatlı.

Damak: İlk olarak tatlı bir yakıcılık hissettiriyor. Bu yanmayı, tarçın, karamel ve vanilya takip ediyor. Kadehin havalanmasıyla bal, çikolata ve nane aromaları belirginleşiyor.

Bitiş: Orta-uzun arası diyebileceğim bir uzunlukta. Meşe ve tarçın belirgin. Damakta tatlı ve sıcak bir his bırakıyor.

Genel Yorum: Bulleit Rye benim ilk içtiğim çavdar viskilerden biri. Tatlı-baharat dengesini başarılı bir şekilde sunmasıyla ve “viski içiyorum hissi” yaratan bitişiyle, Bulleit Rye oldukça keyifli bir çavdar viskisi. Bulleit Rye’ı sek, hafif serin ya da buzlu içime oldukça uygun. Ayrıca bu ekspresyonun kokteyllere çok yakıştığını da belirteyim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Amerikan viskileri tadım notları için…

Bourbon ve Tennessee viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Bulleit Rye
Müthiş tatlı-baharat uyumu, güçlü, damakta kalıcı ve dengeli.
Burun81%
Damak80%
Bitiş79%
Genel81%
80%Overall Score
Reader Rating: (13 Votes)
82%

Leave a Reply

Your email address will not be published.