Bulleit Rye, %95 çavdar ve %5 arpa maltından damıtılılarak üretilen bir *çavdar viski. 4 ila 7 yıl arasında içleri yakılmış beyaz meşe fıçılarında olgunlaştırılan ekspresyon, %45 alkol seviyesi ile şişeleniyor.

*Bir viskiye Çavdar (Rye) Viski diyebilmemiz için, yapımında işleme giren tahılın %51’inin çavdar olması ve olgunlaştırmasında kullanılan fıçıların yeni (daha önce içinde bir viski bekletilmemiş) ve içlerinin yakılmış olması gerekiyor. (Viski Çeşitleri)

Bulleit Rye (Çavdar Viski, 45% abv)

Burun: Karamel, vanilya, meşe, tarçın ve kuru meyve notaları. Bunlara hafif mentol, bitter ve tütün eşlik ediyor. Sıcak, tatlı ve baharatlı.

Damak: İlk olarak tatlı bir yakıcılık hissettiriyor. Bu yanmayı, tarçın, karamel ve vanilya takip ediyor. Biraz zamanla bal, çikolata ve nane aromaları belirginleşiyor. Sıcak ve lezzetli.

Bitiş: Orta-uzun arası diyebileceğim bir uzunlukta, meşe ve tarçın. Damakta tatlı ve sıcak bir his bırakıyor.

Genel Yorum: Bulleit Rye benim ilk içtiğim çavdar viskilerden biri. Tatlı-baharat dengesini başarılı bir şekilde sunmasıyla ve “viski içiyorum hissi” yaratan bitişiyle, Bulleit Rye favori Amerikan viskilerimden biri.

Bulleit Rye’ı sek, hafif serin ya da buzlu içime oldukça uygun. Ayrıca bu ekspresyonun kokteyllere çok yakıştığını da belirteyim.

Tüm Amerikan viskileri tadım notları için…

Bourbon ve Tennessee viskileri hakkında detaylı bilgi için…

Bulleit Rye
Müthiş tatlı-baharat uyumu, güçlü, damakta kalıcı ve dengeli.
Burun88%
Damak87%
Bitiş86%
Genel88%
87%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (12 Votes)
82%

Bir Yorum Yazın