Rom Nedir? Kısaca Rom Tarihi

Rom, ham maddesi şeker kamışı olan yüksek alkollü damıtık bir içki. Genellikle Orta Amerika, Latin Amerika ve Karayip adalarında üretilen Rom, “Korsanların içkisi” olarak da biliniyor.

Rom (Rum) kelimesi, bölgenin yerel dilinde “gürültü, kontrol edilemez” anlamına gelen Rumbillion kelimesinden türediği söylenir. Farklı kaynaklar Rum’un, şekerin latincesi olan Saccharum’dan gelmiş olabileceğini belirtir.

Romun hikayesi, 15.yy’da Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfi ve bu kıtayı sarmalayan egzotik adalara şeker kamışını götürmesiyle başlar. İlk olarak 1700’lü yıllarda Brezilya, Barbados ve Jamaika’da üretilen Rom,  18.yy’a doğru ise Amerika’da bulunan koloni ülkelerde oldukça popüler bir içki haline geldi.

Rom, şeker, su ve limon ile yapılan Rum Sling kokteylinin, Amerika’nın ilk kokteyli olarak bilinir.

Günümüzde Dünyadaki rom üretiminin neredeyse %80’i Karayip adalarında yapılmaktadır.

İngiliz donanması Rom kuyruğunda…


Rom Nasıl Üretilir?

Rom üretimi için öncelikle, şeker kamışı suyu ve şeker kamışı suyunun damıtılmasından arta kalan melas karışımı fermente edilir.

Fermente edilen bu karışım, geleneksel pot still veya kolon imbiklerde damıtılır. Sonrasında ise olgunlaştırmak üzere meşe fıçılara koyulur. Rom üretiminde fıçı olarak genellikle eski Bourbon fıçılar tercih edilir.

Belirlenen süre boyunca fıçılarda olgunlaşan rom, su ile seyreltilerek %37,5 derece ve üstü bir alkol seviyesinde şişelenir.

Tıpkı viski üretiminde olduğu gibi rom üretiminde de “olgunlaştırma” aşaması oldukça önemlidir.

Romun karakterinin büyük bir kısmı olgunlaşma sürecinde oluşur. Olgunlaşma için tercih edilen fıçının türü veya olgunlaşmanın süresine bağlı olarak romun karakteri farklılaşır.

Rom üretimi genellikle sıcak iklimlerde olduğu için olgunlaştırma çok hızlı gerçekleşir ve bu nedenle de çok uzun yıllar olgunlaştırmaya gerek duyulmaz. (Tıpkı viskinin Amerika’da, İskoçya’ya kıyasla daha hızlı olgulaşması gibi).

Romun viskiden en önemli farklarından biri;

Rom sıkı denetimlerin ve regülasyonların olduğu bir içki değildir. Hatta Karayiplerde her adanın kendilerine özel bir romu olduğu bile söylenir. Bu nedenle, rom için özgür bir içki diyebiliriz.

Rom, regülasyonların ve sıkı denetimlerin olmadığı “özgür” bir içkidir.


Rom Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada birçok farklı çeşit rom bulunuyor. Fakat viskide olduğu gibi Single Malt, Blended, Malt Blended, Bourbon gibi kavramlarla karşı karşıya değiliz. Romlar genellikle olgunlaşma yıllarına göre ayrılıyor.

Genel olarak Romları 3 başlık altından inceleyebiliriz.

 • White (Silver, Light): 1 yıl civarı olgunlaştırılan, renksiz ve düz tatlara sahip romlardır. Genelde kokteyllerde kullanılır.
 • Gold: 1 yıldan daha uzun süre fıçıda zaman geçiren, White romlara göre daha kompleks tatlara sahip romlardır. Yine genellikle kokteyllerde kullanılırlar.
 • Dark (Black): 3 ila 8 yıl arası veya fazlası fıçılarda yıllandırılan kompleks tatlara sahip, koyu renkli romlardır. Bu kategori için, Rom dünyasının single matları ya da yaşlı harman viskileri diyebiliriz.

Bunun dışında Premium Aged, Navy ve Spiced gibi farklı türlerde romlar da görmek mümkün.


Öne Çıkan Rom Markaları;

 • Angostura Rum (Trinidad ve Tobago)
 • Appleton Estate (Jamaika)
 • Bacardi (Porto Riko)
 • Captain Morgan (Porto Riko)
 • Diplomático (Venezuela)
 • El Dorado (Guyana)
 • Havana Club (Küba)
 • Mount Gay Rum (Barbados)
 • Ron Barceló (Dominik)
 • Ron Zacapa (Guatemala)
 • Tanduay (Filipinler)

Rom Nasıl İçilir?

Rom genellikle kokteyllerde kullanılan “mixer” olarak adlandırabileceğimiz bir içki türü. Tabii ki bu genellemeyi bozan birçok rom mevcut.

Kokteyllere tatlı aromalar vermesi için ekleyebileceğiniz daha düz karakterli romlar olduğu gibi, aynı bir Single Malt gibi tek başına içebileceğiniz oldukça karakteristik, kompleks romlar da bulunuyor. Özellikle Dark yani yıllanmış romları bu kategoride gösterebiliriz.

Aslında “Rom Nasıl İçilir?” sorusunun cevabı, aynı soruyu viski için sorduğumuzda verebileceğim cevapla aynı: Rom nasıl isterseniz o şekilde içilir!

Rom, buzla, sodayla, kolayla (Cuba Libre), limon suyuyla (Daiquiri), farklı meyve sularıyla (Piña Colada), kısacası birçok farklı şekilde içilebilir. Önemli olan nasıl keyif aldığınız!


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Rom tadım notlarıma göz atabilirsiniz…

5 Responses

 1. Muslum

  Yaklasik rom 7 seneden buyana iciyorum baska hicbir ickiden zevk almaz oldum gercekten muttis

  Reply
  • veviski

   Benim için de viskiden sonra gelir. Zaman zaman viskiye geçtiği de olmuyor değil… 🙂

   Reply
 2. Tuğçe

  Space rom sek olarak müthiş ötesi denenmesi gereken yumuşak içimli 🙂

  Reply
 3. TANER

  Şimdi müdürüm hediye etti, mauritius adasına gitmişti oradan almış 5 yıllık Bi rom, koyu renkli. güzel görünüyor. Bi önce bilgi alalım deeyu buralara geldim gördüm aldım.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.