Hampden Estate 8 Year Old (Jamaica, 46% abv)

Hampden Estate 8 Year Old, Jamaika’da bulunan Hampden Estate damıtımevinin doğal fermantasyon yoluyla ve geleneksel bakır imbiklerde damıtarak 46% dereceyle şişelediği 8 yıllık romu.

Son yıllarda rom severler arasında en popüler arasında yer alan Hampden Estate, 18.yy’dan beri değişmeyen geleneksek üretim metotlarını kullanmasıyla ünlü bir marka. Bu metotlar arasında romlarında yüksek ester elde etmelerini sağlayan uzun ve doğal fermantasyon süreçleri, dunder & muck kullanımı (rom üretiminde sour mash olarak özetleyebiliriz) ve tropik koşullarda olgunlaşma bulunuyor.

Burun: Vanilya, ananas, muz, şeftali, kayısı ve üzüm tropik ve zengin meyve kokularına eski mobilya, nane ve tütün eşlik ediyor. Oldukça tatlı, aromatik ve canlı bir burun.

Damak: Burunda olduğu gibi tatlı ve oldukça dolgun, fakat biraz daha baharatlı olduğunu söyleyebiliriz. Karamel, kolalı jelibon, çikolata, karabiber, tarçın ve yanık meşe aromaları.

Bitiş: Vanilya, ananas ve meşe aromaları ile uzun bir bitiş.

Genel: 2022 içerisinde karşıma çıkan tüm tadımlarda denemeye gayret gösterdiğim Hampden Estate şişeleri gerçekten beni şaşırtmaya ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Hampden Estate’in 8 yıllık bu şişelemesi burunda “funky”, damaktaki baharatlı yapısıyla oldukça zengin ve katmanlı bir rom.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £60 – Whisky Exchange)

16082022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Rum tadım notlarıma buradan göz atabilirsiniz…

Hampden Estate 8 Year Old
2022 içerisinde karşıma çıkan tüm tadımlarda denemeye gayret gösterdiğim Hampden Estate şişeleri gerçekten beni şaşırtmaya ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Hampden Estate'in 8 yıllık bu şişelemesi burunda "funky", damaktaki baharatlı yapısıyla oldukça zengin ve katmanlı bir rom. 
90%Genel Puan

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.