A part of the Red Wine Cask Collection, Aberfeldy 15 Napa Valley Red Wine Cask, matured in Bourbon casks before finished in Cabernet Sauvignon wine casks from Napa Valley, California approximately for 6 months.

Aberfeldy 15 Napa Valley Red Wine Cask (Scotch Single Malt, 43% abv)

Nose: Intense red fruit, honey and cinnamon notes are accompanied by malt, after eight and coffee. Aromatic and fresh.

Palate: Similar to the nose, red fruits, jam, honey and cinnamon aromas are evident on the palate. Followed by chocolate and malt. Especially the cinnamon flavor stands out. Sweet and aromatic.

Finish: Medium length finish with honey, red fruits and cinnamon.

Comment: Aberfeldy 15 Napa Valley Red Wine Cask is an aromatic, delightful expression that offers the brand’s familiar distillery character, with a balance of red fruit flavors coming from Cabernet Sauvignon wine barrels.

06122022

Price at the time of tasting: £69 – Whisky Exchange


Aberfeldy damıtımevinin Bourbon fıçılarda olgunlaştırdıktan sonra Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Napa Valley’den Cabernet Sauvignon şarap fıçılarında yaklaşık 6 ay kadar bitiş (finish) verdiği ekspresyonu.

Burun: Yoğun kırmızı meyve, bal ve tarçın kokularına malt, after eight ve kahve eşlik ediyor. Aromatik ve taze bir görüntüde.

Damak: Damakta burunla benzer şekilde kırmızı meyve, reçel, bal ve tarçın aromaları belirgin. Bu aromaları çikolata ve malt takip ediyor. Özellikle tarçın aroması öne çıkıyor. Tatlı ve aromatik.

Bitiş: Bal, kırmızı meyve ve tarçın aromaları ile orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: Aberfeldy 15 Napa Valley Red Wine Cask, markanın alışık olduğumuz damıtımevi karakteriyle, Cabernet Sauvignon şarap fıçılarından gelen kırmızı meyve aromalarını dengeyle sunan aromatik, keyifli bir ekspresyon olmuş.

Aberfeldy 15 Napa Valley Red Wine Cask
Burun/Nose87%
Damak/Palate86%
Bitiş/Finish86%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.