Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021 is the 2021 bottling of Diageo’s annual Special Release series. This year, we see legendary mystical creatures on the labels of the series called “Legend Untold”. This Lagavulin expression, aged 12 years in refill American oak casks, is bottled in Cask Strength at 56.5% abv. It’s nicknamed “The Lion’s Fire”.

I had the chance to taste Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021 for the first time at Whisky Show London 2022 (my note from the show)

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021 (Scotch Single Malt, 56.5% abv)

Nose: At first sniff it reminded me more of Caol Ila than Lagavulin. Sea breezes and medicinal scents are accompanied by intense smoke, seaweed and increasingly sweet notes of green apple and lemon.

Palate: Salted caramel, malt, lemon flavors are followed by smoke, sea salt and charred oak. In general, I can summarize as sweet-salty and smoky. Quite smooth and attractively oily.

FinishA long finish with smoky, peppery and salty notes.

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021 was a whisky that I had to taste over and over again to understand its character. Especially the nose surprised me a lot. The most sea character dominant Lagavulin I have ever tasted. A few drops of water is definitely needed to open some sweet flavours.

Price at the time of tasting: £130 – malts.com


Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021, Diageo’nun her sene çıkardığı Special Release serisinin 2021 şişelemesi. Bu yıl “Legend Untold” adını taşıyan serinin etiketlerinde efsanevi mistik yaratıklar görüyoruz. 12 yıl tekrar dolum Amerikan meşelerde olgunlaştırılan bu Lagavulin ekspresyonu 56.5% dereceyle Cask Strength (fıçı sertliğinde) şişelenmiş. Ekspresyonun takma adının “The Lion’s Fire” olduğunu da belirteyim.

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021’i ilk kez Whisky Show London 2022’de tatma şansım olmuştu. Whisky Show’dan notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Burun: İlk koklamada Lagavulin’den daha çok Caol Ila’yı anımsattı. Deniz esintileri ve ilaçsı kokulara yoğun is, yosun ve giderek artan bitter, yeşil elma ve limon notaları eşlik ediyor.

Damak: Tuzlu karamel, malt, limon aromalarına yoğun is, deniz tuzu ve yanık meşe olarak adlandırabileceğim tatlar eşlik ediyor. Genel olarak tatlı-tuzlu ve isli olarak özetleyebilirim. Dolgun içimli ve damakta kaygan bir yapısı var.

Bitiş: İsli, biberli ve tuzlu, uzun bir bitiş.

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021, karakterini anlamak için tekrar tekrar tatmam gereken bir viskiydi. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Tattığım deniz karakterinin en baskın olduğu Lagavulin diyebilirim. Birkaç damla suyun keyif kattığı viskilerden.

Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £130 – Malts.com

02102022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021
Burun/Nose87%
Damak/Palate88%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.