Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021, Diageo’nun her sene çıkardığı Special Release serisinin 2021 şişelemesi. Bu yıl “Legend Untold” adını taşıyan serinin etiketlerinde efsanevi mistik yaratıklar görüyoruz. 12 yıl tekrar dolum Amerikan meşelerde olgunlaştırılan bu Lagavulin ekspresyonu 56.5% dereceyle Cask Strength (fıçı sertliğinde) şişelenmiş. Ekspresyonun takma adının “The Lion’s Fire” olduğunu da belirteyim.

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021’i ilk kez Whisky Show London 2022’de tatma şansım olmuştu. Whisky Show’dan notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021 (Scotch Single Malt, 56.5% abv)

Burun: İlk koklamada Lagavulin’den daha çok Caol Ila’yı anımsattı. Deniz esintileri ve ilaçsı kokulara yoğun is, yosun ve giderek artan bitter, yeşil elma ve limon notaları eşlik ediyor.

Damak: Tuzlu karamel, malt, limon aromalarına yoğun is, deniz tuzu ve yanık meşe olarak adlandırabileceğim tatlar eşlik ediyor. Genel olarak tatlı-tuzlu ve isli olarak özetleyebilirim. Dolgun içimli ve damakta kaygan bir yapısı var.

Bitiş: İsli, biberli ve tuzlu, uzun bir bitiş.

Genel: Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021, karakterini anlamak için tekrar tekrar tatmam gereken bir viskiydi. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Tattığım deniz karakterinin en baskın olduğu Lagavulin diyebilirim. Birkaç damla suyun keyif kattığı viskilerden.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £130 – Malts.com)

02102022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Lagavulin tadım notlarım…

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Lagavulin 12 Year Old Diageo Special Release 2021
Karakterini anlamak için tekrar tekrar tatmam gereken bir viskiydi. Özellikle burunda beni fazlasıyla şaşırttı. Tattığım deniz karakterinin en baskın olduğu Lagavulin diyebilirim.
Burun87%
Damak88%
Bitiş87%
Genel87%
87%Genel Puan

Comment

Email adresiniz yayınlanmayacak.