Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release is the 2021 bottling of Diageo’s annual Special Release series. This year, we see legendary mystical creatures on the labels of the series called “Legend Untold”. This Singleton matured in refilled American oaks, finished in Cognac barrels and bottled Cask Strength at 54.6% abv.

Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release 2021 (Scotch Single Malt, 54.6% abv)

Nose: It is quite sweet and aromatic with apples, lemons, apricots and dried fruits. These scents are followed by oak, sweet spices and vanilla. Fresh and balanced.

Palate: It is as sweet on the palate as it is on the nose. Apple, lemon, vanilla, grape and light tropical fruit flavors. These aromas are followed by ginger, orange peel and oak. Sweet-spicy.

FinishA medium length, warm finish with apple, grape and slightly spicy flavors.

Although Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release do not offer a complex character, it was an expression that I enjoyed with its balanced sweet-spicy character.

Price at the time of tasting: £140 – malts.com


Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release, Diageo’nun her sene çıkardığı Special Release serisinin 2021 şişelemesi. Bu yıl “Legend Untold” adını taşıyan serinin etiketlerinde efsanevi mistik yaratıklar görüyoruz. Tekrar dolum Amerikan meşelerde olgunlaştırılan ekspresyon, Konyak fıçılarında bitiş verilerek 54.6% dereceyle Cask Strength (fıçı sertliğinde) şişelenmiş.

Singleton of Glendullan 19 Year Old Diageo Special Release’i ilk kez Whisky Show London 2022’de tatma şansım olmuştu. Whisky Show’dan notlarıma buradan göz atabilirsiniz.

Burun: Elma, limon, kayısı ve kuru meyveler ile oldukça tatlı ve aromatik. Bu kokuları meşe, tatlı baharatlar ve vanilya takip ediyor.  Taze ve dengeli.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı. Elma, limon, vanilya, üzüm ve hafif tropik meyve tatları. Bu aromaları zencefil, portakal kabuğu ve meşe takip ediyor. Tatlı-baharatlı.

Bitiş: Elma, üzüm ve hafif baharatlı tatlar ile orta uzunlukta sıcak bir bitiş.

Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release çok zengin bir içim sunmasa da dengeli tatlı-baharatlı karakteriyle keyif aldığım bir ekspresyon oldu.

(Tadımın yapıldığı tarihteki fiyatı: £140 – Malts.com)

02102022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Singleton tadım notlarım…

Singleton of Glendullan 19 Year Old Special Release 2021
Burun/Nose86%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish86%
86%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.