The 4th release of the limited Christmas Edition series from the award-winning Paul John. Launched in 2018, the Christmas series is a series that offers “Christmassy” flavours with its different cask details. This year’s bottle is aged in first-fill Bourbon, Brandy and smoked Oloroso sherry casks and bottled with 46% abv.

Just like last year, I had a chance to taste Paul John Christmas Edition 2022 with the brand ambassador of Paul John and my dear friend Koray. It was also an amazing surprise that Paul John’s master distiller, Michael D’Souza, joined our conversation this year.

Paul John Christmas Edition 2022 (Indian Single Malt, 46% abv)

Nose: Rich sweet notes such as candy apple, peach, grape, honey and chocolate cake. Followed by burnt oak, sweet tobacco, leather, toasted bread, cinnamon and hints of ginger. It gets even sweeter and more complex as you smell it.

Palate: Similar with the nose sweet aromas are evident. Raisin cake, apple, orange and caramel are accompanied by black pepper, cinnamon and smoky flavors. After a mouth-watering sweetness, we get increasingly smoky notes. Quite rich.

Finish: A medium-long finish with grape, caramel, white pepper, clove and burnt oak.

Paul John Christmas Edition 2021 is a bottle that truly brings the spirit of Christmas. The mouth-watering sweetness of this year’s bottle, together with its smoky and full texture, really gave me pleasure. An ideal whisky for the cold winter days.


Paul John Christmas Edition 2022, Hint viski markası Paul John’un Christmas dönemine özel olarak çıkardığı serinin 5. şişelemesi. 2018’de başlatılan Christmas serisi her sene farklı fıçı detaylarıyla ve “Christmas” ruhunu yansıtan tatlarıyla dikkat çeken bir seri. Bu seneki şişeleme ilk dolum Bourbon, Brendi ve isli Oloroso şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra 46% alkol derecesiyle şişeleniyor.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi Paul John Christmas Edition 2022’ı ilk kez sevgili dostum Paul John’un marka elçisi Koray‘la birlikte Instagram’da yaptığımız canlı yayın sohbetinde karşılıklı olarak tattım. Bu seneki sohbetimize Paul John’un baş damıtımcısı Michael D’Souza’nın da katılması da ayrıca bir sürpriz oldu.

Burun: Elma şekeri, şeftali, üzüm, bal ve çikolatalı kek olarak adlandırabileceğim dolgun tatlı kokulara yanık meşe, tatlı tütün, deri, kızarmış ekmek, tarçın ve hafif zencefil eşlik ediyor. Kokladıkça dolgunlaşan bir tatlılığı var.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da tatlı aromalar belirgin. Üzümlü kek, elma, portakal ve karamel gibi dolgun tatlara hafif karabiber, tarçın ve yanıksı tatlar eşlik ediyor. Ağız sulandıran bir tatlılık sonrası giderek artan isli notalar alıyoruz.

Bitiş: Üzüm, karamel, beyaz karabiber, karanfil ve yanık meşe notalarıyla orta-uzun bir bitiş.

Genel Yorum: Her sene olduğu Paul John Christmas Edition 2022 şişelemesi de Christmas ruhunu yaşatan bir şişe olmuş. Bu seneki şişenin isli ve dolgun yapısıyla beraber ağız sulandıran tatlılığı gerçekten keyif verdi. Soğuk kış ayları için iç ısıtacak ideal bir viski.

20122022

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Paul John tadım notları…

Paul John Christmas Edition 2022
Burun/Nose88%
Damak/Palate87%
Bitiş/Finish87%
87%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.