Compass Box The Peat Monster, son yıllarda çıkardığı ilginç ve başarı ekspresyonlarla isminden sıkça bahsettiren Compass Box’ın, İskoçya’nın Islay ve Highland bölgelerinde malt viskilerden harmanladığı bir Blended Malt (Malt Harmanı).

Compass Box The Peat Monster, Laphroaig, Caol Ila, Ledaig ve Ardmore damıtımevlerinde üretilmiş malt viskilerin karışımından oluşuyor. Bu maltların %99’u 2.dolum Bourbon Hogshead fıçılarda, %1’i ise Burgundy Fransız meşe fıçılarında olgunlaşmış.

Compass Box ekspresyonlarıyla alakalı en sevdiğim detay, oldukça ilginç ve eğlenceli etiket tasarımları!

Compass Box The Peat Monster (Blended Malt, 46% abv)

Burun: Yoğun isli ve füme kokulara vanilya, bal, tarçın ve hafif meyvemsi notalar eşlik ediyor. Plastik ve gazlı bez olarak adlandırabileceğim ilaçsı kokular da aldım. Güçlü ve dengeli.

Damak: Damakta da benzer şekilde isli ve turbalı tatlar ön planda. Onlara vanilya, bal, yanık meşe, karabiber ve citrus. eşlik ediyor. İlaçsı tatlar burada da belirgin. Oldukça dolgun ve yoğun bir karaktere sahip.

Bitiş: Uzun, kuru bir bitiş. İs, bal, karabiber ve tuz.

Genel YorumCompass Box Peat Monster, markanın şu ana kadar tattığım diğer ekspresyonları gibi oldukça başarılı bir şişeleme. Kısaca, yoğun isli, füme aromaların, bal, vanilya ve meyvemsi tatlarla uyumu diyebilirim. Damakta dolgun, güçlü ve dengeli bir viski.

090519

Compass Box The Peat Monster
Yoğun isli, füme aromaların, bal, vanilya ve meyvemsi tatlarla uyumu. Damakta dolgun, güçlü ve dengeli bir viski.
Burun87%
Damak88%
Bitiş87%
Genel87%
87%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
95%

Leave a Reply

Your email address will not be published.