Geçtiğimiz aylarda Glenlivet Amerika’da yeni bir viski koleksiyonu piyasaya sürdü, Single Cask Edition Pullman Train Collection… Bu koleksiyon Glenlivet‘in Amerika’daki ilk “single cask”, yani ilk “tek fıçı” viskisi oldu.

Pullman Train koleksiyonunun ilginç ve eskiye dayanan bir hikayesi var.

Single Cask Edition Pullman Train koleksiyonu, 1940 ve 1950’lerde lüks ve konforlu vagonları ile şehirler arası yolculukta ün yapmış nostaljik Pullman trenleri anısına çıkarılmış bir koleksiyon. Hikayeye göre 2. Dünya Savaşı süresinde oluşan cam tedariği sorunundan dolayı zamanın Glenlivet yetkililerinden olan Kaptan Bill Smith Grant (kendisi aynı zamanda Glenlivet damıtım evinin kurucusu George Smith‘in torununun torunu olmakta) , minyatür viskiler üretme fikrini ortaya atmış. Üretime geçilmesinin yakın bir zaman sonrasında Glenlivet ve Pullman şirketi anlaşırlar. Ardından bu minyatür viskiler Pullman trenlerinde ve şirket kulübünde müşterilere “beyaz ceketli garsonlar” tarafından servis edilmeye başlanır. Bu uygulamanın Glenlivet’in Amerika’daki popülerliği artmasındaki rolünün çok büyük olduğu söylenmekte.

The-Glenlivet-pays-tribute-to-Pullman-trains-1

Glenlivet Single Cask Edition Pullman Train koleksiyonunda, baş damıtımcı Alan Winchester özenle seçtiği 3 farklı single-malt viski bulunuyor. Her biri 750 ml şekilde şişelenmiş viskilerin üzerilerinde de “limited” ibaresi özellikle belirtilmiş.

Glenlivet-Pullman-1