31 Ekim’de Londra Sotheby’s yine çok özel bir açık arttırmaya ev sahipliği yapacak. Geçtiğimiz sene 24 Ekim’de dünyanın en pahalı viskisi The Macallan 1926 Fine & Rare’in yaklaşık 2 Milyon Dolar’a alıcı bulduğu “The Ultimate Whisky Collection”ın ikinci kısmı 31 Ekim’de köklü müzayede evinde görücüye çıkacak. Koleksiyonun ilk kısmı ve dünyanın en pahalı viskisi ile ilgili yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Ancak zannediyorum Sotheby’s ikinci kısmın ilki kadar sansasyonel viskilerden oluşmamasından yola çıkarak bu koleksiyona bir eklemede bulunmuş: The Macallan Red Collection!

Peki nedir bu Red Collection?

The Macallan geçtiğimiz günlerde kırmızı rengin hem viski üretimindeki, hem de damıtımevi tarihindeki yerini harmanlayarak 40, 50, 60, 71, 74 ve 78 yıllık viskilerden oluşan çok özel bir koleksiyon hazırladı. Zaman ve ustalık üzerine eğilen bu koleksiyondaki 74 ve 78 yıllık viskiler şu ana kadar The Macallan’ın piyasaya sürdüğü en yaşlı viskiler olacak.

The Macallan Red Collection

Burada hemen yanlış anlaşılabilecek bir konuya açıklık getirelim; bu viskiler bugün sınırlı sayıda olmakla beraber TheWhiskyExchange gibi büyük tedarikçilerden talep bırakma usulü satın alınabiliyor. Yani açık arttırmaya çıkacak şişeler bu şişeler değil.

Açık arttırma şişelerinin hikayesi Macallan’ın bu koleksiyon için sanatçı Javi Aznarez ile bir iş birliğine gitmesi ile başlıyor. Aznarez, 2018 yapımı Greta filminin storyboarding süreçlerinde yer almış, aynı zamanda Wes Anderson’un 2021 yılında vizyona girmesi beklenen “The French Dispatch” filminin de afişini çizmiş yetenekli bir illustrator. İspanya’nın gözden uzak, adeta şirin mi şirin bir Ege kasabası tadındaki Cadaques bölgesinde keşiş hayatı yaşayan Javi, The Macallan’ın hikayesinden yola çıkarak 6 şişe için 6 farklı görsel çalışmış.

Javi Aznarez’in etiket tasarımları

Gelin damıtımevinin kırmızı ile bağlantısına ve Javi’nin bu önemli anları nasıl görselleştirdiğine beraber bakalım;

Markanın koleksiyon ismi olarak “red”i seçmesinde viskinin renginden sherry fıçılarına, hatta kırmızının insan gözünün algıladığı ilk renk olmasına kadar pek çok ayrıntı varken, esas hikaye The Macallan tarihindeki 3 önemli isimden ve bunların kırmızı ile bağlantısından ilham alınarak oluşturulmuş.

Red’in hikayesi 1824 yılında Easter Elchies’de ilk damla Macallan’ı üreten öğretmen ve çiftçi Alexander Reid ile başlıyor. Reid’in soyadı İskoç dilinde “kırmızı” anlamına geliyor. Kendisi de ilk görselde gördüğümüz üzere kızıl saçlı bir abimiz.

Alexander Reid

Hikayede kronolojik olarak en eski görsel serinin en uzun yıllandırılmış viskisi olan 78 yıllık şişenin üzerinde bulunuyor. Reid’i arkasında Easter Elchies ile gördüğümüz bu görsel ise 74 yıllık şişeyi süslüyor.

Hikaye daha sonra 1892’de Macallan’ı satın alan Roderick Kemp ile devam ediyor. Bu ismi dünyanın en pahalı sahte viskisini anlattığımız bu yazımızdan hatırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde at arabasında gördüğümüz abi Roderick Kemp. Kemp, 1903 yılında piyasaya sürülen “Choice Old” serisinin fıçılarını diğerlerinden ayırmak için, siyah beyaz yazıların aksine kırmızı rengi ve daha büyük puntoları tercih ederek “red” hikayesine katkıda bulunmuş.

Roderick Kemp

60 yıllık şişelerin üzerindeki bu kayıkçı görseli kırmızı yazılı fıçıların limana taşınmasını simgelerken, fıçıların taşındığı liman 50 yıllık şişelerin üzerinde resmedilmiş.

Hikayede yer alan üçüncü önemli isim ise Allan Shiach. Allan, 1980’lerde The Macallan’ın ilk 40-50 yıllık viskilerini şişeleyen yönetici. Döneminde 1938, 1940 ve 1950’de fıçılanan üç seriyi vintage olarak piyasaya süren Allan’ın imzası ise şişelere bağladığı kırmızı kurdele ve mühürler. Bu şişelerden 38 ve 50 yıllarına ait olanları da 31 Ekim’deki açık arttırmada görücüye çıkacak viskilerden ikisi.

Allan Shiach

Viskilerin sırasıyla 6-7 ve 12-13 Bin Pound civarlarına alıcı bulması bekleniyor. Bu viskiler tabii Red Collection’ın altında değil “The Ultimate Whisky Collection II” altında sergilenecek.

Böylelikle 6 şişeyi süsleyen 6 resim bize The Macallan’ın önemli isimlerini ve kırmızı ile bağlantılarını hikayeleştirmiş oluyor. Hikayenin tamamını animasyon olarak şuradan izleyebilirsiniz:

 

Bu müthiş görselleri gördükten sonra hevesinizi kırmak istemem ama Javi’nin çizdiği bu hikaye maalesef yalnızca 2 setin üzerinde görülebilecek. Bu 6’lı setlerden biri tarihi değeri açısından saklanmak üzere The Macallan arşivlerine kaldırılırken, diğeri 31 Ekim’de Sotheby’s’te alıcısını bekleyecek. Setin geliri Londra’da hizmet veren hayır kurumu City Harvest’e bağışlanacak. Yalnızca 1 adet satışa sunulacak bu seti alanlar için şişeler özel kutularında ve 2’li display set ile gelecek, hadi yine iyisiniz.

Setin beklenen değeri 200,000 ile 800,000 Pound arasında. 15 Ekim’de başlayan online açık arttırmada ise şu an fiyat 300,000 Pound. Gerçek rakam ise 31 Ekim’de canlı açık arttırmada belli olacak.

Ben şahsen bu kadar yıllık viskilerin böyle güzel bir hikaye ve sanatçı iş birliğiyle bir araya getirilmesi sonucunda 800,000 Pound’luk üst beklentinin aşılabileceğini düşünüyorum. E bir de işin içinde The Macallan markası olunca sürprizler insanı o kadar da şaşırtmıyor. Hatta önümüzdeki 10 yılda bu şişelerin 1926 serilerine benzer bir hikaye yazması bile mümkün. Bekleyip göreceğiz.

Güneş Aydoğan


Bu yazı ilginizi çektiyse;

Viski Yatırımcılığı hakkında her şey….

Leave a Reply

Your email address will not be published.