Laphroaig PX Cask, İskoçya’nın Islay bölgesinin en çok satan viskisi olma ünvanını taşıyan Laphroaig’un, eski Bourbon, Quarter cask (çeyrek boyutunda fıçılar) ve Pedro Ximenez (PX) fıçıları olmak üzere 3 farklı fıçıda olgunlaştırdığı ekspresyonu.

Yıl ibaresi taşımayan bu ekspresyon Bourbon fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra Quarter Cask denilen ufak fıçılara alınıyor ve son olarak da Pedro Ximenez fıçılarında bir süre bekletilerek bitiş (finish) veriliyor. Ortaya ise bol aromalı, fıçı etkili bir Laphroaig çıkıyor.

Laphroaig damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz!

Laphroaig PX Cask (Scotch Single Malt, 48% abv)

Burun: Deri, iyot ve yanıksı kokulara kuru üzüm, elma ve sütlü çikolata eşlik ediyor. Turba etkisinin azalmasıyla oda parfümünü andıran çok hoş kokular…

Damak: Bol şeri, vanilya ve bal gibi dolgun tatlı lezzetlere, isli, füme ve kül gibi diyebileceğim tatlar eşlik ediyor. Damağın gerisinde sıcak, biberli bir tat bırakıyor. Beklenmedik şekilde yumuşak içimli.

Bitiş: İsli, sıcak ve hafif şeri ile uzun bir bitiş.

Genel: Laphroaig PX Cask’i ilk kez bir dikey Laphroaig tadımında tatma fırsatım olmuştu. Old Particular 18, Original CS 10 ve The 1815 Legacy Edition gibi özel ekspresyonların olduğu dizilimde, PX Cask az farkla da olsa favorim olmuştu. Özellikle burundaki oldukça zengin karakteri ve damaktaki yumuşak içimi gerçekten çok hoşuma gitti.

22102020

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Laphroaig tadım notlarım…

veviski.com’daki tüm isli viskiler için…

Laphroaig PX Cask
Şeri ve turba karakterinin dengeli şekilde sunulduğu, burunda ve damakta fazlasıyla zengin, kolay içimli bir Laphroaig.
Burun91%
Damak90%
Bitiş88%
Genel90%
90%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.