Hiç dünyanın en pahalı viskisi hangisi diye merak ettiniz mi? Ya da dünyanın en büyük veya en ufak viskisi? Peki ya en yaşlı ya da en çok satan viskisi?

Viski dünyasının En’lerini ve viski hakkında en ilginç bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.


Dünyanın En Pahalı Viskisi

Öncelikle “Dünyanın En Pahalı Viskisi” ünvanının çok sık olarak değiştiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bu sebeple de yazımın bu kısımı tam 3 kere güncelledim. Belki siz bu satırları okurken bile bir açık attırmada yeni bir rekor kırılıyor olabilir…

“Şimdilik” rekor viski dünyasının Royce Rolls’u olarak nitelendirilen Macallan damıtımevine ait. 

Londra’da Christie’s Müzayede evinde yapılan yapılan bir açık arttırmada, Macallan’a ait bir single malt 1,5 Milyon $’a alıcı bularak dünyanın en pahalı viskisi ünvanını kazandı.

1926 yılında damıtılan ve 60 yıl boyunca şeri fıçılarda olgunlaştıktan sonra 1986 yılında uyandırılarak şişelenen bu nadir viskiden sadece 40 şişe üretilmiş. Bu şişelerin hepsi de 263. nolu fıçıdan çıkmış.

Bu şişelerin etiket tasarımı ise Peter Blake (Beatles’ın Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albüm kapağını tasarlaması ile biliniyor) ve Valerio Adami isimli bir İtalyan ressam tarafından yapılmış.


Dünyanın En Büyük Viskisi

İskoçya’da Famous Grouse Experience’da sergilenen 200 litrelik Famous Grouse dünyanın en büyük viski şişesi ünvanına sahip. 2012 yılında Çek Cumhuriyeti’nde özel el yapımı üretilen şişenin boyu ise tam olarak 1,7 metre!

Famous Grouse’dan önce en büyük viski şişesi ünvanı 184 litre ile Jack Daniel’s‘daymış.


Dünyanın En Çok Satan Viskisi

Dünyanın en çok satan viskisi 2016 yılında sattığı 295,7 milyon litre ile Hint viskisi Officer’s Choice! Bu viskinin satış miktarı o kadar yüksek ki, 3 farklı ülkenin en çok satan viskileri Johnnie Walker, Jack Daniel’s ve Jameson’ı topladığımızda Officer’s Choice’u anca geçebiliyoruz.

Dünyanın en çok satan viskilerine kategori bazında bakarsak ise durum aşağıdaki şekilde: 

 • En çok satan viski: Officer’s Choice – (295,7)
 • En çok satan İskoç viskisi: Johnnie Walker – (156,6)
 • En çok satan Single Malt: Glenfiddich (10,9)
 • En çok satan Amerikan viskisi: Jack Daniel’s (112,5)
 • En çok satan İrlanda viskisi: Jameson (56,2)
 • En çok satan Japon viskisi: Suntory Kakubin (29,6)
 • En çok satan Kanada viskisi: Crown Royale (61,2)

*Rakamlar milyon litre cinsinde yazılmıştır. 2016 rakamları baz alınmıştır.


Dünyanın En Eski Viski Şişesi

Glenavon damıtımevinde 1851 ila 1858 yılları arasından şişelendiği tahmin edilen “Glenavon Special Liqueur Whisky”, dünyanın en eski viski şişesi ünvanına sahip.

Uzun yıllar İrlandalı bir aileye ait olan şişe, 2006 yılında Londra’da yapılan bir açık arttırmada £14,850‘a satılmış.

Glenavon Special Liqueur Whisky yeşil bir şişe ve yaşını düşündüğümüzde fazlasıyla iyi kondisyonda bir etikete sahip. Şişenin içerisinde 40cl kadar viski bulunuyor. Viskinin tadı hakkında ise herhangi bir bilgiye sahip değiliz. 

Viskiyi üreten Glenavon damıtımevi hakkında da elimizde oldukça az bilgi bulunuyor. İskoçya’nın Ballindalloch bölgesinde bulunan damıtımevi, 1850’li yıllarda kapılarını kapatmış. 

Bu kadar eski bir viski içilir mi diye merak ediyorsanız, “Viski hakkında sıkça sorulan yazılar” yazıma göz atabilirsiniz.


Dünyanın En Geniş Viski Koleksiyonu

Alfredo Gonçalves, 10,500 şişe ile dünyanın en geniş viski koleksiyonuna sahip kişi. Bu şişelerin tamamının birbirinden farklı şekil veya boyutlarda olduğunu da belirtelim.

78 yaşındaki Alfredo Gonçalves, viski koleksiyonuna 40 sene önce işi nedeniyle çok seyahat ettiği bir dönemde her yolculuğunda birkaç şişe alarak başlamış.

Zamanla inanılmaz bir şekilde büyüyen koleksiyonunu başka insanların da görmesi gerektiğini düşünen Alfredo, Lizbon’da “Whisky & Co” adlı bir müze/mağaza açarak özenle oluşturduğu bu koleksiyonunu viski tutkunları ile paylaşmış.


Dünyanın En Zengin Viski Barı

İskoçya’nın Angus bölgesinde bulunan The Glenesk Oteli, konuklarına sunduğu 1,031 adet farklı viskiyle dünyanın en zengin viski seçkisine sahip mekan ünvanını taşıyor.

Otelin sahibi Dylan Wren‘in, barda bulunan viskilerden ayrı olarak kendine özel bir koleksiyonu da bulunuyor. Bu koleksiyonda da yaklaşık 1,500 şişe olduğu belirtiliyor. Fakat bu özel koleksiyon müşterilere sunulmadığı için rekora dahil edilemiyor.


Dünyanın Hala Faal Olan En Eski İskoç Damıtımevi

İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Strathisla damıtımevi, İskoçya’da faal olarak viski üreten en eski damıtımevi. Chivas Brothers firmasının sahibi olduğu damıtımevi, 1786 yılında kuruldu.

Türkiye’de satışı bulunmadığı için Strathisla ülkemizde pek bilinen bir marka değil. Fakat aslında Strathisla hepimizin bir miktar da olsa deneyimlediği bir viski. Çünkü Strathisla, ülkemizde en çok tüketilen viski markalarından biri olan Chivas‘ın ana maltları arasında yer alıyor.

Strathisla meyvemsi, tatlı ve kremamsı karakteri ile biliniyor.


Dünyanın En Hızlı Fıçı Ustsı

Fıçı, viskinin karakterine etki eden unsurların başında gelmesi nedeniyle sektörde önemli bir yere sahiptir. Öyle ki, yasalara göre viskiye henüz fıçıya girip belli bir süre geçirmeden viski diyemiyoruz (Bu süre İskoç kanunlarına göre 3 yıldır). Aynı viskiler gibi bu fıçıların yapılması da fazlasıyla ustalık isteyen meşakkatli bir iş.   

İskoçya’da bir fıçı üreticisi, Speyside Cooperage, geçtiğimiz sene en hızlı fıçı yapımı için bir rekor denemesinde bulundu. 4 fıçı ustasının katıldığı rekor denemesinde, David McKenzie 190 litrelik bir fıçıyı 3 dakika 3 saniyede tamamlayarak Dünya rekorunun sahibi oldu. 


Dünyanın En Küçük Viskisi

Bu kategoride resmi bir rekor bulunmasa da, Prag’da ufak bir likör dükkanında bulduğum viski şişesi dünyanın en küçük viskisi iddiası ile satılıyordu. Tabii ki bu şişeyi kaçırmadım ve hemen koleksiyonuma dahil ettim.

2 Responses

 1. cenk

  Emeğinize sağlık. Anason tentürü ile rakıyı ayıramayan bir kültür için değerli bilgiler. İlginç bulduğum yerler var; örneğin Macallan’ın fiyatı. Lüks her zaman satar. Eminim içindeki bunu haketmekte ama içine 3.kalite bir hintli koysaydık, aynı fiyattan satardı;) Hintli demişken; satış konusunda ipi göğüsleyen viski, bir hint viskisi. Viski tanımına baktığımızda kabaca kökeninde hububat alkolünü ve bu alkolün olmazsa olmazı meşe fıçıdaki yıllanma olayını görürüz. Hint viskileri ise melas alkolünden üretilmekte. Demek ki her alanda olduğu gibi (bu konuda yasalarla belirlemeler olsa da) değişim muhafazakarlığın önünde. Bu lafı başka bir yerde de etmiştim “Ehh, TATA’ya da araba diyorlar” demişlerdi. Atlanan: TATA’nın dünyanın sayılı endüstri devlerinden biri olması olması idi. Officer’s Choice’da “liderim” diyor. Gelelim Glenavon’a. Çoğu kişi fiyatı duyunca oha çekecek ama burada atlanan o fiyatı hakedip etmediği değil, zaten ona değeri veren alıcısı. Fiyat olarak 14 değil 114bin de verilebilirdi… Sonra 1000küsür farklı viski.?!!! Cidden bunların arasındaki ince nüansları yakalayabilecek kaç kişi vardır şu ucube dünyada (hoop, tadım uzmanları saylanmaz, onlar kazana düştü!) Bu arada konu dışı ama Strathisla’nın mimarisine de bittim hani. David McKenzie’nin ipi göğüslemesi normal galiba. Eğer yanına rakip olarak 2 Fransız verilse idi, süre 3-4 dakika yerine kasmadan 30-40 dakika olur muydu? Bence hayatı yavaş yaşamak gerek 😉 Tıpkı fıçının içindeki gibi. Son olarak küçük şişe aslında bir esans şişesi ama fikir çok büyük, çok hoş. Boş geçilmemesi iyi olmuş kanaatindeyim.

  Cevapla
  • & Viski

   Yorumunuz için teşekkürler! Ben de sizin yazdıklarınızı keyifle okudum, çok güzel ve ilginç bilgiler vermişsiniz.

   Cevapla

Bir Yorum Yazın