Johnnie Walker’ın 2016 yılında çıkardığı Blender’s Batch serisi, oldukça ilginç ve “deneysel” ekspresyonlar içeren bir seri. Bu seride yer alan ekspresyonlar markanın baş harmancısı Jim Beveridge önderliğinde uzman bir harmanlama ekibinin farklı viski ve fıçılarla yaptığı denemeler sonucu ortaya çıkıyor.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak, arpa, buğday ve mısır olmak üzere 3 farklı tahıldan üretilmiş tahıl viskilerle, Mortlach ve Cardhu gibi maltların harmanından oluşuyor. Harmanda yer alan viskiler en az 10 yıl amerikan meşe fıçılarında olgunlaştırılıyor.

Bu ekspresyonun yaratılmasında, Jim Beveridge’nin 90’lı yılların başında bir süre Kentucky’de çalışmış olmasının büyük rol oynadığı söyleniyor. Beveridge, Amerika’da geçirdiği bu süre boyunca farklı tahıllardan üretilen viskilere büyük bir hayranlık duyduğu ve bu hayranlığını da Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak ekspresyonuna taşıdığı belirtiliyor.

Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak (İskoç Harman, 41,3% abv)

Burun: Oldukça yumuşak ve tatlı bir burun. Portakal, kayısı ve şeftali gibi taze meyvemsi notalara vanilya, bal ve meşe eşlik ediyor. Çok hafif metalik ve isli kokular da aldığımı söyleyebilirim. Tahıl karakteri ön planda.

Damak: Baharatlı karakter hemen kendini gösteriyor. Burundaki meyvemsi aromalar hala etkili fakat bu aromalar baharatın gerisinde kalıyor. Oldukça dolgun ve sıcak.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharat, sıcak ve hafif meyvemsi.

Genel Yorum: Johnnie Walker Blenders’ Batch Triple Grain American Oak baharatlı ve güçlü bir karaktere sahip bir viski. Meyvemsi aromaları daha net almak için biraz havalandırılmaya ihtiyacı var. Ekspresyon, 41,3%’lük gibi ilginç bir alkol oranıyla ve 50’lik şişede sunulmasıyla da dikkat çeken bir viski.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Johnnie Walker tadım notları…

Johnnie Walker logosunun hikayesi…

Johnnie Walker Blenders' Batch Triple Grain American Oak
Burunda yumuşak olmasına rağmen damakta baharatlı ve güçlü.
Burun82%
Damak83%
Bitiş83%
Genel82%
83%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
83%

Leave a Reply

Your email address will not be published.