Ardbeg Scorch, damıtımevinin 2021 Ardbeg Day’e özel olarak çıkardığı limitli sayıda satışa sunduğu ekspresyonu. İçleri yoğun kavrulmuş Bourbon fıçılarda (Dragon Charred Casks) olgunlaştırılan Scorch, Islay adasında eski çağlarda yaşadığı söylenen efsanevi bir ejderhadan yola çıkılarak yaratılmış. Baş damıtımcı Dr. Bill Lumsden, bu ekspresyonun olgunlaştırmasında ejderha nefesiyle kavrulmuşcasına yakılan damıtımevinin en yanık fıçılarının kullanıldığını belirtiyor.

Bilmeyen için Ardbeg Day ile ilgili de kısaca bilgi paylaşmam gerekirse, her yıl Mayıs-Haziran aylarında kutlanan Ardbeg Day’e özel olarak bir şişeleme çıkarılıyor. Bu şişeleme Ardbeg Committee üyelerine sınırlı sayıda sunuluyor. Üyelerin online olarak ulaşabildiği bu ekspresyonlara belli şehirlerde bulunan Ardbeg Embassy’lerde de ulaşmak mümkün. Ben de Ardbeg Scorch’u Edinburgh’da bulunan Embassy’lerden biri olan Whiski Rooms’da denemiştim.

Ardbeg damıtımevi ve Islay bölgesi hakkında detaylı bilgi almak için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Ardbeg Scorch (Single Malt Scotch, 46% abv)

Burun: Yoğun karamel, vanilya ve bal gibi tatlı kokular Ardbeg’in alışık olduğumuz isli, füme ve tuzlu karakteri eşlik ediyor. Kavruk arpa ve anason olarak adlandırabileceğim kokular da aldım. Burnu kesinlikle yormuyor. Yağlı bir görüntüde.

Damak: Burundan farklı olarak tatlı aromalardan önce kavruk, ilaçsı, füme tatlar daha belirgin. Tuz, kül, yanık meşe ve bol baharat. Karamel, esmer şeker ve bal gibi tatlı nüanslar kadehin havalanmasıyla hafif ortaya çıkıyor.

Bitiş: Yoğun is ve kül tatlarına hafif bal ve karamel eşlik ediyor. Sıcak ve uzun bir bitiş.

Ardbeg Scorch forumlarda fiyat-performans açısından fazlasıyla eleştiri alan bir ekspresyon oldu. Fiyatını bir kenara koyarsak, burunda beni tatmin eden ama damakta biraz düz bulduğum bir Ardbeg oldu diyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İskoç viskileri tadım notları…

Tüm Ardbeg tadım notları…

09072021

Photo Credit: whiskybrother.com

Ardbeg Scorch
Burun82%
Damak80%
Bitiş80%
Genel0%
81%Overall Score

Leave a Reply

Your email address will not be published.