Aston Martin & Bowmore, hem viski hem de araba meraklılarını çok heyecanladıracak bir iş birliğine imza atarak, çok özel bir ekspresyonun duyurusunu yaptı.

Black Bowmore DB5 1964 adını taşıyacak olan ekspresyon, 31 yıl boyunca Williams & Humbert Walnut Brown Oloroso Şeri fıçılarda olgunlaştırıldıktan sonra 49.6% alkol derecesiyle şişeleniyor. 27 adet üretilen ve 2020 sonbaharda seçili noktalarda yerini alacak ekspresyonun satış fiyatı ise “sadece” £50,000.

Black Bowmore DB5 1964 için paylaşılan tadım notları şu şekilde;

Burunda, egzotik meyveler, karamel, portakal ve kiraz kokularına hafif tütün eşlik ediyor. Damakta yoğun mango, passion fruit, bal, kahve ve tütün aromaları. Bitiş tropik meyve ve baharat tatları ile oldukça uzun süreli.

Şişenin tasarımı için premium el yapımı cam şişeler üreten Glasstorm firmasıyla anlaşılmış. Şişe en az kendisi kadar görkemli özel bir kutu içerisinde sunuluyor. Tasarıma yakında baktığımızda Aston Martin etkisini net bir şekilde görüyoruz. Özellikle aracın döşemelerini andıran kutu tasarımı gerçekten etkileyici…

Ekspresyonun adında yer alan “1964” ibaresi hem Bowmore, hem de Aston Martin için önemli bir yere sahip.

Bowmore, viski dünyasının en nadir ve değerli şişelemelerinden ikonik Black Bowmore‘u ilk olarak 5 Kasım 1964’te damıtmış. Bu şişeyle beraber 6. şişelemesi yapılan Black Bowmore’dan 1993 yılından itibaren sadece 6000 kadar şişelenmiş.

1964 yılına Aston Martin açısından baktığımız zamanda da markanın tartışmasız en prestijli modeli Aston Martin DB5’in piyasaya çıktığını ve ikonik sinema karakteri James Bond‘un arabası olduğunu görüyoruz.


Kaynak: thewhiskybusiness

Leave a Reply

Your email address will not be published.