İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Benromach damıtımevinin standart ekspresyonu olan Benromach 10, 9 yıl eski bourbon ve şeri fıçılardan olgunlaştırıldıktan sonra 1 yıl süreyle ilk dolum Oloroso şeri fıçılarından evlendiriliyor. %43 alkol seviyesi ile şişelenen Benromach 10’un üretiminde 12-14 PPM seviyesinde Highland turbası ile maltlanmış arpa kullanılıyor.

Benromach’ın, şeri fıçıları Bodegas Williams & Humbert’ten, Bourbon fıçılarını ise Heaven Hill ve Jim Beam’den tedarik ettiğini de belirteyim.

Benromach 10 (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Oldukça taze ve tatlı bir burun. Kuru meyve ve karamel notalarına lezzetli bir is kokusu eşlik ediyor. Vanilya, meşe ve yeni biçilmiş çimen kokuları almak da mümkün.

Damak: Baharat ve kuru meyve aromaları ön planda. Kuru incir ve narenciye ek olarak vanilya ve biraz karabiber. Buruna kıyasla is damakta daha az hissediliyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, baharatlı, kuru ve hafif meyvemsi.

Genel Yorum: Burunda oldukça lezzetli ve tatmin edici bulduğum Benromach 10, damaktaki yoğun baharatlı yapısıyla beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da genel olarak başarılı bulduğum bir ekspresyon.

Benromach 10
Burunda oldukça lezzetli ve tatmin edici bulduğum Benromach 10, damaktaki yoğun baharatlı yapısıyla beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da genel olarak başarılı bulduğum bir ekspresyon.
Burun84%
Damak81%
Bitiş84%
Genel83%
83%Overall Score
Reader Rating: (3 Votes)
79%

Leave a Reply

Your email address will not be published.