Bowmore 12, İskoçya’nın Islay bölgesinin en önemli damıtımevlerinden Bowmore’un 12 yıllık standart şişelemesi. Bowmore, Islay‘da kurulan ilk damıtımevi olma özelliğini de taşıyor (1779).

Floor Malting (Yerde Maltlama) işlemini kendi çatısı altında yapan sayılı damıtımevlerinden biri olan Bowmore, fermantasyon işlemini de geleneksel ahşap tanklarda (washback) yapıyor. Bu nedenle Bowmore’un viski üretimine gelenekselci bir yaklaşımı olduğunu söyleyebiliriz.

Bowmore, Auchentoshan ve Glen Garioch damıtımevlerinin de sahibi olan Morrison Bowmore Distillers Ltd firmasına ait. Bu firmanın da Japon içki devi Suntory bünyesinde bulunduğunu belirtelim.

Bowmore 12 (İskoç Single Malt, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber burnu hiç yormayan zarif turba karakteri hemen kendini gösteriyor. Turba, meşe, deri, iyot ve yosun. Özellikle meşe çok baskın. Kadeh biraz havalandıkça after eight, vanilya ve tropik meyve kokuları beliriyor. Yoğun ve dengeli bir görüntüde.

Damak: Baharatlı ve tuzlu aromalara hafif isli tatlar eşlik ediyor. Hemen arkasından, meşe, tarçın ve vanilya geliyor. Burna kıyasla damakta daha baharatlı ve güçlü. Oldukça dolgun ve kremamsı bir karakterde.

BitişBaharatlı, isli, tuzlu bir uzun bir bitiş. Meşe fazlasıyla belirgin.

Genel Yorum: Bowmore 12, turba etkisinin belirgin olduğu dolgun fakat buna rağmen “yormayan” kolay içimli bir Islay maltı. Özellikle burundaki turba ve tropik meyve karakteri çok hoşuma gitti.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Islay bölgesi ve damıtımevleri hakkında detaylı bilgi için…

Bowmore 12
Turba etkisinin belirgin olduğu dolgun fakat buna rağmen "yormayan" kolay içimli bir Islay maltı.
Burun87%
Damak85%
Bitiş84%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (24 Votes)
73%

Leave a Reply

Your email address will not be published.