Bushmills Bourbon Cask Reserve, İrlandalı damıtımevi Bushmills’in, 1890 yılında markanın viskilerini İrlanda’dan Amerika’ya taşıyan ve markanın tarihinde önemli bir yere sahip olan SS Bushmills gemisinin 125. yıldönümüne özel çıkardığı bir Single Malt.

Bushmills Steamship koleksiyonunda yer alan eskpresyonun olgunlaşmasında içleri 45 saniye süreyle 250° derecede yakılma (Charring) işleminden geçmiş Amerikan beyaz meşesinden yapılmış eski Bourbon fıçılar kullanılmış. Bu şekilde fıçıdan daha zengin aromalar elde ederken, yumuşak bir içim sağlamak amaçlanmış.

Travel Retail’e özel çıkarılan Bushmills Bourbon Cask Reserve, birçok İrlanda viskisi gibi 3 kez damıtılmış ve 40 dereceyle şişelenmiş.

Farklı fıçıların viskiye etkileri ve olgunlaştırmaya dair tüm detayları öğrenmek için “Viski & Olgunlaşma” yazıma göz atabilirsiniz.

Bushmills Bourbon Cask Reserve (İrlanda Single Malt, 40% abv)

Burun: Armut, elma, muz ve şeftali gibi zengin meyvemsi kokular belirgin. Kadehin havalanmasıyla bal, vanilya ve krem brüle ile dolgun bir tatlılık. Çok hafif yanık meşe, baharat ve malt. Genç bir görüntüde.

Damak: Oldukça kolay içimli. Portakal, bal, vanilya, muz, şeftali aromalarına meşe ve baharat eşlik ediyor. Geride kavruk ve bitter tatlar hissediliyor.

Bitiş: Orta uzunlukta, kuru, bitter, meşe ve baharat.

Genel: Bushmills Bourbon Cask Reserve, markanın standart ekspresyonuna kıyasla biraz daha zengin meyvemsi aromalar barındıran oldukça kolay içimli bir ekspresyon.

Damak ve bitişteki hafif bitter ve yanıksı tatlar hoşuma gitse de, burunda biraz genç bir görüntüde olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm İrlanda viskileri tadım notları…

Tüm Bushmills tadım notları…

İrlanda Viskiler Hakkında Her Şey…

Bushmills Bourbon Cask Reserve
Bushmills Bourbon Cask Reserve, markanın standart ekspresyonuna kıyasla biraz daha zengin meyvemsi aromalar barındıran oldukça kolay içimli bir ekspresyon.
Burun77%
Damak79%
Bitiş79%
Genel78%
78%Overall Score
Reader Rating: (4 Votes)
51%

Leave a Reply

Your email address will not be published.