Cardhu Gold Reserve, İskoçya’nın Speyside bölgesinin önde gelen damıtımevlerinden Cardhu’nun özel seçilmiş ve içleri hafif yakılmış (toasted) fıçılarda olgunlaştırdığı, yıl ibaresiz olarak satışa sunduğu altın etiketli ekspresyonu.

Viski kültürünün en sevdiğim özelliklerinden biri içerisinde çok güzel hikayeler barındırmasıdır. Bu hikayelerden de en sevdiklerimden biri Cardhu damıtımevine ait.

Cardhu 1824 yılında viski dünyasının en önemli figürlerinden biri kabul edilen Helen Cumming tarafından kuruluyor. Rivayete göre Helen, viski üretiminin ağır vergiler nedeniyle çoğunlukla kaçak olarak yapıldığı dönemde komşu damıtımevlerini vergi yetkililerine karşı uyarırmış.

Konumu itibariyle ilk olarak Cardhu’nun kapısını çalan yetkilileri uzaktan göre Helen, hemen önce etraftaki viski üretimine dair detayları yok edermiş, sonrasında da damıtımevinin çatısına çıkıp bayrak sallayarak diğer damıtımevlerine haber verirmiş. Helen’in bu çabası komşu damıtımevlerinin ağır vergilerden kaçabilmesine ve viski üretimine devam edebilmesine olanak sağlamış. Cardhu şişesi üzerinde yer alan bayrak sallayan kadın figürü de bu hikayeyi temsil ediyor.

Cardhu damıtımevine yaptığım geziden notlarıma buradan göz atabilirsiniz!

Cardhu Gold Reserve (Single Malt Scotch, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla birlikte elma, armut, portakal ve kayısı gibi meyvemsi kokular. Bunları meşe, bal ve çok hafif tarçın takip ediyor. Yumuşak ve zarif.

Damak: Burunda olduğu gibi meyvemsi aromalar belirgin, fakat damakta biraz daha baharatlı ve kuru bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Meşe, tarçın, toffee, malt ve bisküvi. Giderek artan sıcaklıkla genç bir malt olduğunu hafif hissettiriyor.

Bitiş: Meşe, karamel ve baharat ile kısa ve kuru bir bitiş.

Cardhu Gold Reserve, markanın standart 12 yıllık ekspresyonuyla kıyasladığımızda burunda daha hafif ve meyvemsiyken, damakta biraz daha sıcak ve baharatlı bir karaktere sahip. Fiyat-performans dengesi ve kolay içimiyle öne çıkan bir Speyside maltı.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Cardhu damıtımevi başta olmak üzere Speyside bölgesine yaptığım geziden notlarım…

Diğer Cardhu tadım notlarım…

Cardhu Gold Reserve
Burun81%
Damak78%
Bitiş78%
79%Overall Score

One Response

  1. Cardhu Viski Fiyatları 2023

    […] Cardhu tarafından sunulan viski türleri arasında 12, 15 gibi yıllanan seçenekler de vardır. Genel oalrak yıllanmış bir viski, meşe fıçıda ne kadar durduğunu anlatmaktadır. Örnek olarak 12 yıllıksa 12 sene fıçıda beklediğini gösterir. […]

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.