Chivas Regal‘in yeni ekspresyonu Chivas XV, en az 15 yıllık malt ve tahıl viskilerin harmanında oluşuyor. Bu ekspresyonu ilginç kılan detay ise Chivas XV’i harmanını oluşturan viskilerin Grande Champagne Cognac fıçılarında bitiş (Finish) işlemi görmüş olması.

Ekspresyonun adında yer alan “XV” ibaresi (Roma rakamı olarak 15) ise, alkollü içki dünyasının en prestijli içkilerinden ikisi olan viski ve konyak işbirliğini yansıtıyor. 2018 Temmuz ayında Travel Retail olarak çıkarılan Chivas XV, ekim itibariyle tüm dünya pazarına sunuldu ve kasım itibariyle de ülkemize giriş yaptı.

İlk olarak 21 kasımda yapılan “Celebrate with XV” lansman partisinde deneme fırsatı yakaladığım Chivas XV, son yıllarda sıklıkla görmeye başladığımız farklı fıçıların kullanıldığı inovatif ekspresyonlara güzel bir örnek olmuş.

Chivas Regal 15 XV (Blended Scotch, 40% abv)

Burun: İlk koklamayla beraber vanilya, bal, tarçın ve taze meyve kokuları öne çıkıyor. Özellikle elma ve üzüm notaları belirgin. Tatlı ve dolgun bir görüntüde.

Damak: Burunda olduğu gibi damakta da oldukça tatlı. Karamel, vanilya ve kakao aromalarına çok hafif tarçın eşlik ediyor. Geride taze meyvemsi aromalar hala kendini hissettiriyor. Kremamsı ve dolgun bir yapıda. Damağı adeta kaplıyor. Fazlasıyla kolay içimli bir ekspresyon.

Bitiş: Orta uzunlukta, bolca karamel ve vanilya ile tatlı bir bitiş.

Genel Yorum: Chivas XV, genel olarak karamel ve meyvemsi aromaların belirgin olduğu kolay içimli yuvarlak bir ekspresyon.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım…

“Viski Harmanlama Sanatı” yazım…

Diğer Chivas Regal Tadım Notlarım için…

Chivas Regal 15 XV
Karamel ve meyvemsi aromaların belirgin olduğu kolay içimli yuvarlak bir ekspresyon.
Burun85%
Damak85%
Bitiş83%
Genel84%
84%Overall Score
Reader Rating: (43 Votes)
60%

Leave a Reply

Your email address will not be published.