Compass Box The Story of the Spaniard, markanın kurucusu John Glaser’ın İspanya’nın güneyinde ilk kez Şeri tatma hikayesine ithafen çıkarılan bir ekspresyon. Formülünde Glen Moray, Strathmil, Deanston, Glendullan, Clynelish, Teaninich, Dailuaine maltları barındıran ekspresyonun olgunlaştırmasında yoğun olarak Şeri ve kırmızı şarap fıçıları kullanılmış.

2000 yılında John Glaser tarafından Londra’da kurulan Compass Box, bir bağımsız şişeleyiciden çok daha öte bir marka. Kendilerine “Whiskymakers” demeyi tercih eden marka, kaliteli ve fıçı kullanımına ve yani tatlar ortaya çıkarma konusuna önem veriyorlar. 

Compass Box The Story of the Spaniard (Blended Malt, 43% abv)

Burun: Kuru üzüm, kuru incir, portakal, bal, karamel, malt ve tarçın gibi dolgun ve aromatik kokular. Şeri karakterinin belirgin olduğu bir burun.

Damak: Burunda olduğu kuru meyve karakteri belirgin, fakat damakta daha baharatlı olduğunu söyleyebilirim. Kuru üzüm, vanilya, bal, malt ve bitter çikolata tatlarına karabiber, tarçın ve badem eşlik ediyor.

Bitiş: Kuru meyve, şeker ve tarçın ile kuru-tatlı orta uzunlukta bir bitiş.

Genel Yorum: The Spaniard burunda şeri karakteri, damakta ise biraz daha baharatlı, kuru bir karakter sunan aromatik bir ekspresyon. Şeri fıçı kullanımına özel merakı olan bir viski sever olarak özellikle damakta biraz daha dengeli bir karakter görmeyi arzu ederdim. Bu ekspresyonu birkaç damla suyla denediğimde damakta aradığım dengeye biraz daha yaklaştığımı söylemeliyim.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Diğer Compass Box tadım notlarım…

051121

Compass Box The Story of the Spaniard
The Spaniard burunda şeri karakteri, damakta ise biraz daha baharatlı, kuru bir karakter sunan aromatik bir ekspresyon.
Burun86%
Damak85%
Bitiş85%
Genel85%
85%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
89%

Leave a Reply

Your email address will not be published.