İlk kez 1800’lü yılların sonunda piyasaya çıkan Famous Grouse, bünyesinde Macallan, Highland Park, Cutty Sark ve Glenrothes gibi markaları da barındıran Edrington grubuna ait bir harman viski.

Harmanında Glenrothes ve Highland Park damıtımevlerinden maltlar barındıran Famous Grouse’un bu standart ekspresyonu, dünyanın en çok satan Blended viskilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Famous Grouse (Blended Scotch, 40½ abv)

Burun: Çok hafif meyvemsi kokulara malt, karamel ve bisküvi aromaları eşlik ediyor. Tahıl karakteri belirgin. Kadehinizde genç bir viski bulunduğu hissettiriyor… Arka planda çok çok az isli kokular almak da mümkün.

Damak: Meyvemsi ve tatlı aromalar burna kıyasla daha belirgin. Kuru üzüm, karamel, vanilya ve bisküvi tatlarına meşe, malt ve hafif baharat eşlik ediyor. Çok olmasa da kremamsı, dolgun bir damak diyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta. Karamel, malt ve meşe.

Genel YorumFamous Grouse, fiyat-performans olarak en başarılı bulduğum viskilerden biri. Genç bir viski olmasına rağmen sunduğu aroma zenginliği, kremamsı damağı ve belirgin bitişiyle tatmin edici bir harman.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Blended (Harman) viski tadım notlarım…

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım…

Famous Grouse
Fiyat-performans olarak en başarılı bulduğum harmanlardan biri. Genç bir viski olmasına rağmen sunduğu aroma zenginliği, kremamsı damağı ve belirgin bitişiyle tatmin edici bir harman.
Burun75%
Damak76%
Bitiş76%
Genel78%
76%Overall Score
Reader Rating: (85 Votes)
52%

7 Responses

 1. Evren K.

  Famous Grouse gerçektende fiyatına göre piyasadaki en doyurucu en lezzetli viskilerden biridir. Gerek dolgunluğu olsun, gerek aroma ve tadı olsun gerekde zevkli içimi olsun fiyatının çok üstünde bir viskidir. Hatta biraz abartıp tadının Ultis’e benzediğini bile söyleyebilirim ama kanıtlayamam 🙂 Herkese keyifli içimler dilerim.

  Reply
 2. Koral ALTER

  viski aslında çok tercih ettiğim bir tür değildi, tercih ettiğim ettiğim zamanlarda ise acımazca votka muamelesi yapardım sizin blog’unuzu keşfedince daha önce gelişi güzel içtiğim viskiyi anlayarak içmeye çalışmaya başladım kendimce 8 şişelik bir başlangıç seti oluşturup denemelere eskiden tanıdığımı sandığım Famous Grouse ile başladım şimdilik tatlı meyvemsi olarak adlandırabileceğim tatları almaya başladım okumaya ve denemeye devam bakalım işi sonu nereye varacak saygılarımla

  Reply
  • Baris Mercan

   Koral Bey, viski merakınızın blogumla birlikte başlaması beni çok mutlu etti. Size viski yolculuğunuzda bol keyifler dilerim, sorularınız olursa bana Instagram üzerinden her zaman ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

   Reply
 3. Zeki

  Merhaba neredeyse 14 yıldır saklamış oldugum famous grouse viskimi 1 ay kadar önce açtım ve maalesefki azönce bitirdim ve son aldığım jack daniel’s ile devam etmek istedim fakat yakından uzaktan ne aroma nede kıvam aynı keyif ve hoşluğu vermedi ki ben acemi içici oldugum halde bukadarını fark ettim

  Reply
 4. 363Emo

  Bir arkadaşım önerdi yaklaşık bir yıldır içiyorum genç içimli güzel tadı var gerçekten diger markalar gibi abartı fiyatı yok çok kaliteli bişi

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.