İlk kez 1800’lü yılların sonunda piyasaya çıkan Famous Grouse, bünyesinde Macallan, Highland Park, Cutty Sark ve Glenrothes gibi markaları da barındıran Edrington grubuna ait bir harman viski.

Harmanında Macallan ve Highland Park damıtımevlerinden maltlar barındıran Famous Grouse’un bu standart ekspresyonu, dünyanın en çok satan Blended viskilerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Harman (Blended) viskiler hakkında detaylı bilgi almak için “Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazıma göz atabilirsiniz!

Famous Grouse (İskoç Harman, %40 abv)

Burun: Çok hafif meyvemsi kokulara malt, karamel ve bisküvi aromaları eşlik ediyor. Tahıl karakteri belirgin. Kadehinizde genç bir viski bulunduğu hissettiriyor… Arka planda çok çok az isli kokular almak da mümkün.

Damak: Meyvemsi ve tatlı aromalar burna kıyasla daha belirgin. Kuru üzüm, karamel, vanilya ve bisküvi tatlarına meşe, malt ve hafif baharat eşlik ediyor. Çok olmasa da kremamsı, dolgun bir damak diyebilirim.

Bitiş: Orta uzunlukta. Karamel, malt ve meşe.

Genel YorumFamouse Grouse, fiyat-performans olarak en başarılı bulduğum viskilerden biri. Genç bir viski olmasına rağmen sunduğu aroma zenginliği, kremamsı damağı ve belirgin bitişiyle tatmin edici bir harman.

Bu yazı ilginizi çektiyse;

Tüm Blended (Harman) viski tadım notlarım…

“Harman Viskiler Hakkında Her Şey” yazım…

Famous Grouse
Fiyat-performans olarak en başarılı bulduğum harmanlardan biri. Genç bir viski olmasına rağmen sunduğu aroma zenginliği, kremamsı damağı ve belirgin bitişiyle tatmin edici bir harman.
Burun76%
Damak78%
Bitiş79%
Genel79%
78%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (64 Votes)
58%

3 Responses

  1. Evren K.

    Famous Grouse gerçektende fiyatına göre piyasadaki en doyurucu en lezzetli viskilerden biridir. Gerek dolgunluğu olsun, gerek aroma ve tadı olsun gerekde zevkli içimi olsun fiyatının çok üstünde bir viskidir. Hatta biraz abartıp tadının Ultis’e benzediğini bile söyleyebilirim ama kanıtlayamam 🙂 Herkese keyifli içimler dilerim.

    Cevapla

Bir Yorum Yazın