İskoçya’nın Speyside bölgesinde bulunan Glenrothes damıtımevinin Nas (Yıl belirtilmeyen) ekspresyonu Glenrothes Select Reserve, markanın Malt Master’ı John Ramsay’in seçtiği maltlardan oluşuyor.

Glenrothes Select Reserve (İskoç Single Malt, 43% abv)

Burun: Oldukça meyvemsi. Yeşil elma, armut ve vanilyaya hafif otsu ve tahılımsı notalar eşlik ediyor. Yumuşak ve dengeli. Kadeh havalandıkça çikolata ve çok hafif tuzlu kokular aldım.

Damak: Burundaki meyvemsi aromalar neredeyse yok gibi. Karabiber ve bitter olarak tabir edebileceğim hafif bir tatlı-acılık var. Baharatlı, kuru ve hafif tuzlu. Bekledikçe vanilya ve bal aromaları belirginleşiyor.

Biraz su eklediğimde meyvemsi karakter belirginleşiyor. Kayısı ve kuru meyveler…

Bitiş: Orta ile uzun arası diyebileceğim bir uzunlukta. Karabiber, kakao ve hafif tuz. 

Genel Yorum: Glenrothes Select Reserve, fiyat-performans açısından başarılı bir malt viski. Uzun bitişi ve koku profili hoşuma gitti. Fakat, burun-damak dengesinin biraz daha yerinde olmasını ve damaktaki meyvemsi aromaların biraz daha baskın olmasını arzu ederdim.

Ufak bir tavsiye: Lindt Orange-Dark Chocolate ile Glenrothes’un bu ekspresyonunu çok yakıştırdım. Çikolatanın yoğun portakal tadı, Glenrothes’un damakta çok arkada olan tatlı aromalarını ortaya çıkardı. 

Glenrothes Select Reserve
Burunda meyvemsi, damakta ise baharatlı-acı aromalar sunuyor. Fiyat-performans olarak başarılı bir malt.
Burun81%
Damak78%
Bitiş80%
Genel79%
80%Overall Score
Reader Rating: (2 Votes)
80%

Leave a Reply

Your email address will not be published.